Krejcikova e în sferturi pentru prima dată la US Open

Barbora Krejcikova, ocupanta locului 9 WTA, și favorită numărul 8 pe tabloul principal de simplu, s-a calificat în sferturile de finală la US Open 2021 după ce a trecut de Garbine Muguruza în minimum de seturi, scor 6-3, 7-6 (4), la capătul unui meci care a durat o oră și 47 de minute de joc.
Ion Țiriac, cadou special pentru Simona Halep de ziua ei! Ce a primit în dar de la Darren Cahill
În continuare, pentru un loc în semifinale, Barbora Krejcikova se va duela la New York cu principala favorită după eliminarea australiencei Ash Barty, Aryna Sabalenka. Krejcikova se află în premieră pe tabloul de simplu feminin la US Open, însă cehoaica pare foarte familiarizată cu condițiile de joc de la Flushing Meadows.

Auger-Aliassime merge în sferturi la US Open 2021

Felix Auger-Aliassime, elevul lui Toni Nadal, s-a calificat în premieră în sferturile de finală la US Open 2021 după ce a trecut de Frances Tiafoe, ocupantul locului 50 ATP, cu scorul de 4-6, 6-2, 7-6 (6), 6-4, la capătul unui meci maraton care a durat trei ore și 28 de minute de joc.
În continuare, impresionantul tenismen din Canada, în vârstă de 21 de ani, îl va întâlni pentru un loc în semifinale pe Carlos Alcaraz, ibericul care surprinde pe toată lumea în circuitul masculin de tenis la doar 18 ani și care i-a învins la New York pe Stefanos Tsitsipas, Cameron Norrie, Peter Gojowczyk și Arthur Rinderknech.

Carlos Alcaraz, calificare în premieră în sferturile unui turneu de GS

Carlos Alcaraz continuă să surprindă în circuitul masculin de tenis. Puștiul de 18 ani din Spania, clasat pe locul 55 ATP, a obținut în această noapte cel mai bun rezultat al său în turneele de Grand Slam. Spaniolul l-a învins în 5 seturi pe germanul Peter Gojowczyk.
Alcaraz, care a produs marea surpriză în turul 3 și l-a eliminat pe Stefanos Tsitsipas, a mai obținut o victorie importantă la US Open. Carlos Alcaraz s-a impus în fața lui Gojowczyk cu scorul de 5-7, 6-1, 5-7, 6-2, 6-0, la capătul unui meci care a durat trei ore și 26 de minute de joc.

US Open 2021: Rezumatul meciului Carlos Alcaraz - Peter Gojowczyk

Aryna Sabalenka, victorie facilă în optimi

Favorită numărul 2 pe tabloul principal de simplu (cel mai mare cap de serie după eliminarea liderului mondial, Barty), Aryna Sabalenka s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale ultimului turneu major al anului, US Open, după ce a trecut de favorita numărul 15, Elise Mertens.
Bielorusa, semifinalistă anul acesta la Wimbledon, s-a impus în fața belgiencei Mertens în minimum de seturi, scor 6-4, 6-1, la capătul unui meci pe care l-a dominat de la un capăt la altul și care a durat o oră și 12 minute de joc. Acum, pentru un loc în semifinale, Sabalenka se va duela la New York cu învingătoarea meciului dintre Krejcikova și Muguruza.

US Open 2021: Rezumatul meciului Aryna Sabalenka - Elise Mertens

Angie Kerber, OUT în optimi!

UPDATE / În vârstă de doar 18 ani, Leylah Fernandez este una dintre jucătoarele care au uimit pe toată lumea la Flushing Meadows. Sportiva din Canada de pe locul 73 WTA s-a calificat în această seară în sferturile de finală la US Open după ce a trecut de campioana din 2016, Angelique Kerber.
Leylah Fernandez s-a impus cu scorul de 4-6, 7-6 (5), 6-2, la capătul unui meci fantastic de două ore și 18 minute de joc. În continuare, pentru un loc în semifinalele turneului, Leylah Fernandez se va duela cu Elina Svitolina, a cincea favorită, care a trecut în optimi de Simona Halep.

US Open 2021 | Rezumatul unui meci "nebun": Angelique Kerber - Leylah Fernandez

UPDATE / Peter Gojowczyk îl conduce pe Carlos Alcaraz cu 1-0 la seturi, impunându-se cu 7-5 în prima parte a meciului din optimile US Open.
UPDATE / Fernandez a egalat-o pe Kerber la seturi, 1-1, după ce s-a impus în tiebreak cu 7-5.
UPDATE / Angelique Kerber a câștigat cu 6-4 primul set al partidei cu Leylah Fernandez.
UPDATE / Van De Zandschulp se va duela în sferturile US Open cu Daniil Medvedev, locul 2 ATP, care a trecut în 3 seturi de Daniel Evans, scor 3-6, 4-6, 3-6.
UPDATE / Botic Van De Zandschulp s-a calificat în sferturile de finală ale US Open după ce l-a învins pe Diego Sebastian Schwartzman în 5 seturi. Meciul a durat 4 ore și 22 de minute.
UPDATE / Drumul Simonei Halep la US Open se oprește în optimile de finală de la US Open. Cea mai bună jucătoare din România a fost învinsă de Elina Svitolina, scor 3-6, 3-6.

Rezumatul partidei dintre Simona Halep și Elina Svitolina din optimile US Open

#Favoriții US Open 2021 | Simona Halep – Elina Svitolina, 5-5, scorul întâlnirilor directe

Simona Halep o va întâlni în optimile de finală la US Open 2021 pe sportiva din Ucraina, Elina Svitolina, ocupantă a locului 5 WTA. Campioana noastră a obținut în turul inaugural o victorie importantă în fața campioanei de la Montreal, Camila Giorgi, iar în turul secund a trecut de Kristina Kucova. În turul al treilea, Simo a fost pusă serios la încercare de Elena Rybakina, dar a trecut testul cu brio, impunându-se în 3 seturi foarte disputate. De partea cealaltă, Elina Svitolina le-a învins pe Marino, Massarova și Kasatkina, toate în minimum de seturi.
Simona Halep și Elina Svitolina s-au întâlnit până în prezent de zece ori, împărțindu-și în mod egal victoriile. Ultima confruntare a lor a avut loc în 2019, la Turneul Campioanelor. Atunci s-a impus ucraineanca în două seturi. De șase ori s-au întâlnit cele două pe hard, scorul pe această suprafață fiind tot egal, 3-3.

#Favoriții US Open 2021 | Daniil Medvedev – Daniel Evans, prima întâlnire directă

Daniil Medvedev îl va întâlni în optimile de finală la US Open 2021 pe britanicul Daniel Evans, ocupant al locului 27 ATP. Cap de serie numărul 2, Daniil Medvedev a obținut în primul tur o victorie foarte bună în fața lui Richard Gasquet. În turul 2, rusul a trecut de Koepfer în minimum de seturi, iar în turul 3 l-a învins pe Andujar tot în 3 seturi. De partea cealaltă, Evans a trecut în 4 seturi de Monteiro în primul tur, în runda secundă de Giron în 4 seturi, iar în turul 3 de Popyrin în 5 seturi.
Daniil Medvedev și Daniel Evans nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul masculin de tenis. Rusul a disputat în 2019 marea finală la Flushing Meadows, dar a fost atunci învins de Rafael Nadal. De partea cealaltă, Evans se află la cea mai bună performanță a carierei la US Open, faza optimilor de finală.

#Favoriții US Open 2021 | Angelique Kerber – Leylah Fernandez, 5-0 la întâlnirile directe

Fost lider mondial în WTA, Angelique Kerber, o va întâlni în optimile de finală la US Open 2021 pe pe tânăra sportivă din Canada, Leylah Fernandez, ocupantă a locului 73 WTA. Triplă campioană de Grand Slam, Kerber a învins-o în primul tur pe Dayana Yastremska la US Open, iar în runda a doua a trecut de Anhelina Kalinina. În turul 3, ea a învins-o pe Sloane Stephens în 3 seturi. Ea a mai cedat un set în turul inaugural.
De partea cealaltă, Leylah Fernandez le-a învins în minimum de seturi pe Konjuh și Kanepi, înainte de a produce surpriza prin eliminarea campioanei en-titre Naomi Osaka. Angelique Kerber și Leylah Fernandez nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul feminin de tenis. Kerber a cucerit marele trofeu la US Open în 2016.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Simona Halep, surpriză neplăcută în dimineața zilei în care a împlinit 30 de ani! Cine a vizitat-o