US Open 2023 | Sorana Cîrstea se califică în sferturi la Flushing Meadows! Românca, victorie sublimă cu Belinda Bencic

Actualizat 03/09/2023 la 22:29 GMT+3

Sorana Cîrstea a obținut în această seară calificarea în sferturile de finală de la US Open pentru prima dată în carieră. Sportiva noastră a învins-o pe Belinda Bencic în minimum de seturi, iar în continuare se va duela la New York cu Muchova.

Rezumatul victoriei entuziasmante obținută de Sorana Cirstea în fața Elenei Rybakina la US Open

Sorana Cîrstea e în sferturi la US Open pentru prima dată în carieră! Sportiva noastră a învins-o pe Belinda Bencic, cap de serie numărul 15, cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră și 25 de minute de joc. Românca e în sferturi din nou la un turneu major după ce în 2009 reușea asta la Roland Garros. Pentru Sorana urmează meciul cu Karolina Muchova, finalist de la Roland Garros.
  • 5-3. Belinda Bencic recuperează un break. Sorana nu reușește să închidă partida.
  • 5-2. Sorana Cîrstea obține un nou break și va servi pentru calificarea în sferturi.
  • 4-2. Belinda Bencic recuperează un break de nicăieri.
  • 4-1. Sorana Cîrstea mai obține un break și e la doar două game-uri distanță de sferturile de finală la US Open!

Belinda Bencic, aproape de o accidentare oribilă în duelul cu Sorana Cîrstea de la Us Open

• 3-1. Sorana Cîrstea continuă să servească excelent și rămâne în față.
  • 2-1. Bencic salvează o minge de break și e pe tabelă în setul secund.
  • 2-0. Sorana salvează două mingi de break și e în față și în setul secund.
  • 1-0. Sorana Cîrstea începe setul secund cu break!
  • ÎNCEPE SETUL SECUND.
  • 6-3. Sorana Cîrstea câștigă primul set după 39 de minute de joc.

Așa a câștigat Sorana Cîrstea primul set al duelului cu Belinda Bencic, din optimile US Open

• 5-3. Belinda Bencic își face serviciul și se apropie de Sorana în primul set.
  • 5-2. Belinda Bencic recuperează unul dintre break-uri.
  • 5-1. Belinda Bencic își face serviciul pentru prima dată în meci și e pe tabelă în setul 1.
  • 5-0. Sorana Cîrstea face legea pe teren. Belinda Bencic nu are răspuns la jocul agresiv al româncei.
  • 4-0. Sorana joacă splendid și are dublu break în setul inaugural.
  • 3-0. Sorana Cîrstea își face serviciul și consolidează break-ul.
  • 2-0. Sorana Cîrstea joacă excepțional și obține primul break al meciului.

Sorana Cîrstea, punct fabulos la retur! Belinda Bencic, fără soluții la US Open

• 1-0. Sorana Cîrstea își face serviciul, pornește cu dreptul în optimile de finală.
UPDATE | Meciul e pe cale să înceapă, în direct pe Eurosport 2! Sorana Cîrstea va debuta la serviciu.
UPDATE | După ora 20 va începe meciul dintre Sorana și Belinda, după încheierea partidei Muchova - Wang.
Știre inițială
Sorana Cîrstea este singura reprezentantă a României care a rămas în competiție la US Open. Sportiva de pe locul 30 WTA s-a calificat ieri dimineață în optimile de finală ale ultimului turneu de Grand Slam din 2023, după ce a învins-o în 3 seturi pe Elena Rybakina, favorita nr. 4 de la Flushing Meadows, scor 3-6, 7-6 (6), 4-6.
Betano, US Open 2023
Toată emoția de la US Open de pe Eurosport se joacă cu BETANO.
Astăzi, Sorana Cîrstea o va înfrunta, cu începere în jurul orei 19:30, pe Belinda Bencic (locul 13 WTA), într-un meci contând pentru optimile de finală ale US Open, un meci cu o miză uriașă pentru româncă.
În cazul unei victorii, jucătoarea de tenis de 33 de ani ar putea să ajungă pentru prima dată după 14 ani în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Acest lucru nu s-a mai întâmplat din 2009, atunci când Sorana juca în sferturi la Roland Garros.
Mai mult, dacă ar învinge-o pe Bencic, Cîrstea s-ar califica pentru prima dată în carieră în Final 8 la New York, competiție în care nu a ajuns niciodată până acum mai departe de turul 3.

Duelul din această seară dintre Sorana Cîrstea și Belinda Bencic va fi cea de-a patra întâlnire dintre cele două sportive. Românca are 2-1 la victorii, ea câștigând primele două meciuri directe, care au avut loc la Melbourne, în februarie 2021, și la Cincinnati, în august anul trecut.
Singura victorie obținută de Bencic în fața Soranei datează de la ediția precedentă a US Open. Atunci cele două sportive au stat față în față în turul 2, iar Cîrstea a fost la un pas de victorie, conducând cu 6-3, 5-3 înainte ca elvețianca să întoarcă rezultatul și să câștige cu 6-3, 5-7, 2-6.
Așa cum a dezvăluit în exclusivitate pentru Eurosport după victoria cu Rybakina, Sorana Cîrstea nu a uitat de partida din 2022 cu Bencic, dar e motivată să își confirme forma bună în care se află și să facă un meci bun în această seară.
"Îmi amintesc meciul de anul trecut, am avut set și 5-3 cred, dar în general nu-mi place să mă uit foarte mult în trecut, încerc să mă concentrez pe ce e acum. Alt an, alt turneu, alt meci.
E o jucătoare pe care o știu, la fel, și ea mă știe destul de bine. Din turul 4 deja toată lumea joacă bine, dacă ai ajuns aici înseamnă că faci lucrurile destul de bine și că ești în formă.
Va fi un meci dificil, e o jucătoare de top 10 sau top 15, dar sunt pregătită. Eu cred că totul este acolo, și jocul, și mentalul, și fizicul... Cred că am tot ce trebuie ca să pot să fac un meci bun și turul următor", a spus Sorana Cîrstea pentru Eurosport.

Sorana Cîrstea, mulțumită și motivată după succesul cu Rybakina de la US Open! Mesaj pentru români

Sorana Cîrstea, salt în clasamentul WTA + un premiu uriaș după calificarea în optimile US Open

Pentru calificarea în optimi la US Open, Sorana a primit 240 de puncte WTA, ceea ce îi aduce o urcare de 3 locuri în clasamentul WTA Live, până pe poziția a 27-a.
Dacă își va continua parcursul bun la Flushing Meadows, Sorana ar putea urca și mai mult în clasament, de ce nu chiar mai sus de locul 21, cel mai înalt pe care l-a ocupat în carieră, în august 2013.
Pe lângă saltul din ierarhia mondială, Cîrstea s-a ales după victoria cu Rybakina și cu un cec substanțial, în valoare de 284.000 de dolari. Acesta este al doilea cel mai mare premiu din cariera româncei, după cel obținut în primăvară la Miami, când a primit 352.636 de dolari pentru prezența în semifinale.
Meciul dintre Sorana Cîrstea și Belinda Bencic va fi transmis în direct pe Eurosport și în aplicația Eurosport, dar și în format LIVE TEXT & VIDEO aici, în această seară, cu începere în jurul orei 19:30.
US Open 2023, ultimul turneu de Grand Slam al anului, se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și pe aplicația Eurosport în perioada 28 august - 10 septembrie.