Cât a câștigat Alcaraz după victoria de la US Open! Cine a încasat cel mai mult în 2022 din tenis

Actualizat 12/09/2022 la 09:27 GMT+3

Carlos Alcaraz s-a impus în finala US Open, în fața lui Casper Ruud, în 4 seturi, adjudecându-și primul titlu de Grand Slam din carieră. Ibericul a câștigat la New York aproape 2,6 milioane de euro, ajungând la un total de peste 7,3 milioane de auro în acest sezon.

Rezumatul finalei Alcaraz - Ruud, de la US Open 2022. Puncte de colecţie într-un ultim act de vis

Carlos Alcaraz a câștigat primul său titlu de Grand Slam, impunându-se în finala US Open în fața lui Casper Ruud, în 4 seturi, scor 6-4, 2-6, 7-6 (1), 6-3, după 3 ore și 20 de minute de joc.
Pe lângă trofeu, ibericul a plecat de la New York și cu un cec de 2,58 de milioane de euro, sumă pe care a primit-o și Iga Swiatek pentru victoria de pe tabloul feminin.
Tenismenul de 19 ani a ajuns, în acest sezon, la câștiguri de peste 7,33 de milioane de euro, depășindu-l pe Rafael Nadal, care a adunat până acum, în acest an, 6,63 de milioane de euro, la US Open încasând doar 275.000 de euro.
Înainte de finalul celui de-al doilea său sezon complet la cel mai înalt nivel, Carlos Alcaraz a acumulat în total puțin peste 9 milioane de euro, intrând în top 100 cele mai mari câștiguri din istoria ATP.
În 2022, sportivul din Murcia a câștigat 5 titluri, inclusiv US Open și Masters-ul de la Miami.

Top 5 cele mai frumoase puncte reușite de Carlos Alcaraz la US Open 2022

În ceea ce privește cele mai mari câștiguri din tenis în acest an, se remarcă Iga Swiatek, care a adunat în 2022 aproximativ 9,13 milioane de euro. Poloneza, liderul WTA, a câștigat 57 de meciuri din 64 disputate, impunându-se în 7 competiții, inclusiv în două turnee de Grand Slam și 4 de categorie WTA 1.000.

În urma victoriei de la Flushing Meadows, Carlos Alcaraz a devenit cel mai tânăr caștigător al unui turneu de Grand Slam (19 ani și 129 de zile) de la Rafael Nadal, care s-a impus în 2005, la Roland Garros, la 19 ani și 3 zile.
Nadal - Alcaraz
În plus, grație succesului de la New York, ibericul a urcat în fruntea clasamentului ATP, fiind noul lider mondial, cel mai tânăr din istorie. Recordul stabilit de el va fi foarte greu de bătut în viitor, ținând cont de vârsta lui Alcaraz.