Carlos Alcaraz, jucătorul zilei la US Open! Ibericul a pierdut mai multe game-uri decât puncte pe serviciul 1 în meciul cu Reilly Opelka

Carlos Alcaraz s-a calificat lejer în turul 2 la US Open, după ce l-a învins în minimum de seturi pe Reilly Opelka, scor 6-4, 7-5, 6-4. Ibericul a servit fenomenal și a pierdut doar 8 puncte atunci când a pus prima minge în teren. Prin acest succes, Alcaraz a ajuns la 19 Grand Slam-uri în care trece de primul tur, o serie pe care doar Borg și Nadal au mai avut-o la începuturile carierelor.

Carlos Alcaraz, passing shot de excepție, în duelul cu Reilly Opelka de la US Open

Sursa video: Eurosport

Carlos Alcaraz și-a schimbat look-ul înainte de US Open, dar jocul său a rămas același. Al doilea jucător al lumii a avut parte de o tragere la sorți dificilă și l-a înfruntat în primul tur pe Reilly Opelka, dar a făcut un joc excelent în fața americanului cu serviciu năprasnic, impunându-se în minimum de seturi.
Betano US Open 2025

Betano US Open 2025

Credit imagine: Eurosport

Toată emoția de la US Open de pe Eurosport se joacă cu BETANO.
În primul set, Alcaraz a rupt echilibrul la 2-2, iar după ce a reușit break-ul și-a păstrat fără probleme avantajul. De altfel, Carlitos nu a pierdut niciun punct pe propriul serviciu în manșa inaugurală.
Americanul și-a ridicat nivelul în actul al doilea și chiar a avut două mingi de break la 2-2, însă Alcaraz a trecut peste acel moment și apoi s-a mers cap la cap până la 5-5. Din acel moment, elevul lui Juan Carlos Ferrero a câștigat 8 puncte la rând și setul a mers în dreptul său. Istoria s-a repetat oarecum și în setul al 3-lea, când tot un break, reușit la 4-4, a făcut diferența. Carlitos s-a impus cu 6-4, 7-5, 6-4, după puțin peste două ore de joc.

Carlos Alcaraz, în turul 2 la US Open! Ibericul, prestație excepțională la serviciu în duelul cu Reilly Opelka

Deși Opelka nu e un jucător care să strălucească la retur, trebuie remarcat că Alcaraz a făcut un meci perfect la serviciu. În total, ibericul a pierdut numai 8 puncte atunci când a pus mingea în teren, terminând cu un procentaj excepțional la acest capitol (86%). Nici la punctele jucate cu serviciul doi nu a stat deloc rău (65% - a câștigat 17 din 26).
Odată cu acest succes, Carlos Alcaraz a intrat într-o categorie extrem de selectă. Ibericul nu a pierdut niciodată în carieră în primul tur al unui turneu de Grand Slam. El a ajuns la 19 victorii consecutive în rundele inaugurale de la turneele majore, o serie pe care doar legendarii Bjorn Borg și Rafa Nadal au mai avut-o la începuturile carierelor.
Pentru un loc în turul al 3-lea de la Flushing Meadows, Carlos Alcaraz se va duela cu Mattia Belucci, care în prima rundă a profitat de abandonul chinezului Juncheng Shang, la 2-1 la seturi și 3-0 pentru italian. Alcaraz și Belucci au mai fost adversari o singură dată până în prezent, la un turneu ITF din 2020, când ibericul s-a impus categoric, scor 6-2, 6-1. Evident, campionul din 2022 de la Flushing Meadows e mare favorit, iar dacă va câștiga va avea un nou meci la îndemână pentru accederea în săptămâna a doua, contra învingătorului disputei Luciano Darderi - Eliot Spizzirri.
Ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, se joacă în perioada 24 august - 7 septembrie și e transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo