Zverev, dezvăluiri despre ajutorul primit de la Rafael Nadal! "Perspectiva lui este de neegalat"

Alexander Zverev, cap de serie nr. 3 la Flushing Meadows, se pregătește pentru meciul cu Alejandro Tabilo din primul tur de la US Open. Înaintea partidei, germanul a oferit un interviu pentru Eurosport, dezvăluind cum a fost să lucreze cu Rafael Nadal în această vară, în cadrul academiei acestuia.

Novak Djokovic s-a calfiicat în turul 2 la US Open! Sârbul l-a învins pe Tien în 3 seturi

Sursa video: SNTV

Alexander Zverev, favoritul nr. 3 de la Flushing Meadows, va debuta mâine seară la US Open, unde îl va înfrunta în primul tur pe Alejandro Tabilo (locul 122 ATP), jucător pe care l-a mai întâlnit o singură dată până acum, în 2024, pe zgură.
Banner Betano

Banner Betano

Credit imagine: From Official Website

Toată emoția de la US Open de pe Eurosport se joacă cu BETANO.
Înaintea partidei, germanul a oferit un interviu pentru jurnaliștii de la Eurosport Germania, cărora le-a vorbit despre experiența pe care a avut-o în această vară, când a petrecut câteva săptămâni la Academia lui Rafael Nadal.
Zverev a povestit că a primit mai multe sfaturi de la fostul tenismen legendar și de la unchiul acestuia, Toni Nadal, explicând că Rafa nu s-a ferit să-i transmită exact ceea ce gândește despre jocul său.
Germanul de 28 de ani a spus că îi este recunoscător lui Nadal pentru ceea ce a experimentat în ultimele luni, caracterizând acele momente în compania ibericului drept "minunate".

Zverev, dezvăluiri despre ajutorul primit de la Nadal

"Cred că mi-am petrecut toată viața cu tatăl meu. Avem una dintre cele mai bune relații tată-fiu din lumea tenisului. Îl iubesc pe tatăl meu. Nu ne certăm niciodată. Dar uneori e plăcut să aud aceleași lucruri, dar de la altcineva.
Am petrecut mult timp cu Rafa, ceea ce a fost minunat pentru mine, m-a ajutat. Are una dintre cele mai bune perspective asupra jocului meu pentru că a jucat împotriva mea înainte. Acum, ca spectator, îmi poate spune exact ce gândește. Nu trebuie să se ferească. Poate trece direct la subiect.
În cele din urmă, este tot Rafa Nadal. Când vorbește despre tenis, cred că toată lumea îl ascultă întotdeauna. Așa că a fost minunat să petrec timp cu el. Perspectiva lui asupra tenisului și cunoștințele sale despre acest sport sunt de neegalat. Așadar, sunt foarte recunoscător că am avut aceste oportunități", a declarat Alexander Zverev pentru Eurosport Germania.
Germanul de pe locul 3 mondial va intra pe teren la Flushing Meadows marți seară, împotriva lui Alejandro Tabilo (locul 122 ATP).
Ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, se joacă în perioada 24 august - 7 septembrie și e transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo