Zverev merge mai departe, după retragerea lui Sock

Alexander Zverev, favorit numărul 4 la US Open 2021, s-a calificat în optimile de finală după ce a trecut de americanul Jack Sock (184 ATP), cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, 2-1 (RET), la capătul unui meci care a durat o oră și 57 de minute de joc.
US Open
De ce nu a reușit Djokovic "Calendar Grand Slam": "Participarea la Jocurile Olimpice, o mare eroare"
23/09/2021 LA 15:31
În continuare, campionul olimpic de la Tokyo se va duela la Flushing Meadows pentru un loc în sferturile de finală cu favoritul numărul 13, Jannik Sinner, care a trecut în 5 seturi de Gael Monfils. Aceasta va fi cea de-a treia întâlnire în circuit între Zverev și Sinner. Acum, scorul confruntărilor directe e 1-1.

Ash Barty, OUT în turul 3 la US Open

Ashleigh Barty, dublă campioană de Grand Slam, sa fost eliminată la US Open 2021 încă din turul al treilea de către favorita gazdelor, Shelby Rogers, cu scorul de 6-2, 1-6, 7-6 (5), la capătul unui meci care a durat două ore și 11 minute de joc.

US Open 2021 | Rezumatul unui meci istoric: Ashleigh Barty - Shelby Rogers 2-6, 6-1, 6-7

UPDATE Anastasia Pavlyuchenkova s-a calificat în optimile de finală la US Open după victoria în minimum de seturi cu Gracheva, scor 6-1, 6-4. Next: Karolina Pliskova.

Denis Shapovalov, OUT în minimum de seturi în 3 seturi

Favorit numărul 7 pe tabloul de simplu masculin, Denis Shapovalov a fost eliminat încă din turul al treilea la US Open 2021 de către sud-africanul Lloyd Harris, ocupant al locului 46 ATP, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 13 minute de joc.

Adversar surpriză pentru Novak Djokovic în optimi

Aslan Karatsev, ocupantul locului 25 ATP, a fost eliminat de la US Open 2021 încă din turul al treilea de către Jenson Brooksby, un american de 20 de ani, cu scorul de 6-2, 3-6, 2-6, 6-3, 6-3, la capătul unui meci incredibil care a durat trei ore și 52 de minute de joc.
În continuare, Jenson Brooksby, ocupant al locului 99 ATP, se va duela cu liderul mondial din ATP, Novak Djokovic. Anterior, americanul l-a învins pe Ymer în turul inaugural în 4 seturi, iar în turul secund l-a depășit pe compatriotul Taylor Fritz de asemenea în 4 seturi.

Karolina Pliskova, calificare facilă în optimi

Karolina Pliskova, favorita numărul 4 de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în optimile de finală la US Open 2021 după ce a trecut de Ajla Tomljanovic, ocupanta locului 46 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 12 minute de joc.
UPDATE Ash Barty a câștigat setul secund la 1, jucând muuult mai bine decât în manșa inaugurală.
UPDATE Ashleigh Barty e condusă pe Arena Arthur Ashe cu un set. Shelby Rogers a câștigat manșa inaugurală cu scorul de 6-2, după 33 de minute de joc.

Iga Swiatek, victorie în 3 seturi cu Anett Kontaveit

Cap de serie 7, Iga Swiatek a avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de Anett Kontaveit. Poloneza a câștigat primul set cu 6-3, dar estonianca și l-a revendicat pe cel de-al 2-lea cu 6-4, astfel că s-a intrat în decisiv. Swiatek a făcut repede break-ul și apoi nu a avut emoții la serviciu, închizând partida tot cu un break, convertind a 5-a minge de meci pe care a avut-o.

Djokovic s-a calificat în optimi

Update / Djokovic a câștigat în 4 seturi contra lui Nishikori și a obținut o calificare meritată în optimile de finală, acolo un va juca împotriva învingătorului Aslan Karatsev - Jenson Brooksby.

Djokovic - Nishikori - US Open

Update/ Novak Djokovic trece în avantaj după un nou set disputat. Sârbul s-a impus cu 6-3 și este la un set distanță de optimile de finală. Liderul mondial a trecut și peste un moment dificil în acest al 3-lea set, evitând o accidentare după o căzătură destul de urâtă.

Djokovic, la un pas de o accidentare urâtă în meciul cu Nishikori

Update / Novak Djokovic a câștigat setul doi cu 6-3. Sârbul a reușit un break rapid, iar apoi și-a păstrat serviciul, chiar dacă niponul a avutmai multe șanse de a reveni.
Update / Novak Djokovic a pierdut primul set al disputei cu Kei Nishikori, din turul 3. Sârbul a revenit după ce a fost condus cu break, dar apoi a cedat în tie-break, scor 4-7.
Chiar în timpul tie-break-ului a avut loc o fază extrem de hilară. O minge trimisă de Djokovic în tribune a aterizat fix în paharul unei spectatoare. Momentul a fost gustat la maxim de publicul de pe arena Arthur Ashe.

Faza Zilei la US Open a venit în timpul partidei dintre Novak Djokovic și Kei Nishikori

Update / Matteo Berrettini s-a calificat în oprimile de finală, după un meci maraton contra lui Ilya Ivashka. Italianul s-a impus în 5 seturi, scor 6-7 (5), 6-2, 6-4, 2-6, 6-3.
Pentru un loc în sferturile de finală, Berrettini se va duela cu germanul Oscar Otte, care a trecut în 4 seturi de veteranul Andreas Seppi, scor 6-3, 6-4, 2-6, 7-5.

US Open | Rezumatul unui meci epic! Matteo Berrettini l-a învins în 5 seturi pe Ilya Ivashka

Update / Belinda Bencic, medaliată cu aur la Tokyo, s-a calificat în optimile de finală după ce a trecut de Jessica Pegula în două seturi, scor 6-2, 6-4.

Belinda Bencic e în optimi la US Open, după un meci perfect cu Jessica Pegula

Update / Maria Sakkari se califică în optimile de finală după ce a trecut de Petra Kvitova în două seturi, scor 6-4, 6-3.

Rezumatul partidei Petra Kvitova - Maria Sakkari, încheiată cu victoria elenei

Update / Bianca Andreescu (7 WTA) s-a calificat în optimile de finală de la US Open, după o victorie cu 6-1, 6-2 în fața lui Greetje Minnen (104 WTA) din Belgia. În turul următor, jucătoarea din Canada o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Petra Kvitova (11 WTA) și Maria Sakkari (18 WTA).

Rezumatul meciului Bianca Andreescu - Greetje Minnen, câștigat lejer de canadiancă

Update / Matteo Berrettini a pierdut primul set al confruntării cu Ilya Ivashka, după ce bielorusul s-a impus cu 7-5.
Emma Răducanu încearcă sâmbătă să se califice în optimile de finală la US Open 2021. Sportiva de origine română a avut parte de două meciuri foarte bune la Flushing Meadows, acolo unde le-a învins pe Stefanie Voegele și Shuai Zhang în minimum de seturi. În meciul din turul 2, Emma Răducanu a fost foarte aproape de o victorie zdrobitoare în fața sportivei din China.
Tot în ziua a șasea de concurs o vom vedea la treabă pe Ashleigh Barty, dublă campioană de Grand Slam. Australianca o va întâlni în turul al treilea pe Shelby Rogers. Pe tabloul masculin îl vom vedea la treabă pe liderul mondial din ATP, Novak Djokovic, care se va duela pentru un loc în optimile de finală cu Kei Nishikori.

#Favoriții US Open 2021 | Emma Răducanu – Sara Sorribes Tormo, prima întâlnire directă

Emma Răducanu o va întâlni în turul al treilea la US Open 2021 pe sportiva din Spania, Sara Sorribes Tormo, ocupantă a locului 41 WTA. Sportiva de origine română a obținut în turul inaugural o victorie importantă în fața elvețiencei Stefanie Voegele, iar în turul secund a trecut de Shuai Zhang. De partea cealaltă, Sorribes Tormo le-a învins pe Muchova și Su-Wei Hsieh, amebele în minimum de seturi.
Emma Răducanu și Sara Sorribes Tormo nu s-au întâlnit până în prezent niciodată, ceea ce înseamnă că vom avea parte de o premieră în circuitul feminine de tenis. După ce a impresionat la Wimbledon, unde a ajuns în a doua săptămână, Emma Răducanu face acum furori la US Open și e foarte aproape de calificarea în optimile de finală la prima ei apariție pe tabloul de concurs de la Flushing Meadows.

#Favoriții US Open 2021 | Novak Djokovic – Kei Nishikori, 17-2 la întâlnirile directe

Novak Djokovic îl va întâlni în turul al treilea la US Open 2021 pe japonezul Kei Nishikori, ocupant al locului 56 ATP. Cap de serie numărul 1, Novak Djokovic a obținut în primul tur o victorie în 4 seturi în fața tânărului Holger Rune. În turul 2, sârbul a trecut de Griekspoor în minimum de seturi. De partea cealaltă, Nishikori a trecut în 4 seturi de Caruso în primul tur, iar în runda secundă de McDonald în 5 seturi.
Novak Djokovic și Kei Nishikori s-au mai întâlnit până acum în circuitul masculin de tenis de 19 ani, Nole donducând cu 17-2. Sârbul este la US Open față în față cu istoria și are șansa de a câștiga toate cele patru turnee de Grand Slam într-un singur sezon, lucru pe care doar Rod Laver l-a reușit (ATP) în două ocazii.

#Favoriții US Open 2021 | Ashleigh Barty – Shelby Rogers, 5-0 la întâlnirile directe

Liderul mondial din WTA, Ashleigh Barty, o va întâlni în turul al treilea la US Open 2021 pe americanca Shelby Rogers, ocupantă a locului 43 WTA. Dublă campioană de Grand Slam, Barty a învins-o în primul tur pe Vera Zvonareva la US Open, iar în runda a doua a trecut de daneza Clara Tauson fără a ceda set. De partea cealaltă, Rogers a trecut de Brengle și Cîrstea.
Ashleigh Barty și Shelby Rogers s-au mai întâlnit până acum de cinci ori în circuitul feminin de tenis, sportiva din Australia conducând cu 5-0. Cel mai bun rezultat al australiencei la US Open este optimi de finală, fază în care a ajuns în 2018 și 2019. De partea cealaltă, Rogers a ajuns până în sferturile de finală, chiar la ediția de anul trecut.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
2021, anul lui Novak Djokovic! Sârbul e doar al 5-lea jucător din istorie care reușește asta
22/09/2021 LA 16:04
Nadal: "Trec printr-un proces complicat, dureros, dar am în minte un singur lucru"
22/09/2021 LA 08:58