Simona Halep a început foarte bine partida, după ce a reușit un break într-un game în care a fost condusă cu 0-30. Din păcate, jucătoarea din România nu a putut profita de avantajul obținut pe serviciul adversarei, Svitolina reușind rebreak-ul, la capătul unui game în care Simona a controlat punctele, fără să ia cele mai bune decizii la finalul schimburilor.
La scorul de 3-3, Simona Halep a avut două mingi de break pe care nu a reușit să le fructifice. La finalul game-ului câștigat de Svitolina în cele din urmă, Simona Halep a avut o reacție nervoasă, dând cu racheta de pământ.
La 4-3 pe serviciul Simonei Halep, Elina Svitolina a făcut un nou break, ajungând în postura de a servi pentru primul set. Jucătoarea din Ucraina a profitat de această ocazie și a închis primul set la scorul de 6-3.
US Open
Emma Răducanu le-a transmis românilor, prin bunica sa, un mesaj impresionant
15/09/2021 LA 12:43
În debutul setului 2, Elina Svitolina a făcut break-ul la 1-1, dar la game-ul următor, Simona Halep revine de la 15-40 și face rebreak-ul, punctul cu care românca a făcut 2-2 fiind fabulos. Cu toate că părea că revine în partidă, Simona Halep a pierdut din nou serviciul la 3-3, iar acest lucru a fost în economia setului al doilea și al partidei. Astfel, Elina Svitolina a câștigat partida în fața Simonei Halep în două seturi identice, 6-3, 6-3.
În sferturile de finală, Elina Svitolina va juca împotriva câștigătoarei dintre Angelique Kerber (17 WTA) și Leylah Annie Fernandez (73 WTA). Pentru Simona Halep, cea mai bună performanță de la US Open rămâne în continuare semifinala din 2015.

LIVE TEXT Simona Halep - Elina Svitolina

Setul 2:
  • 3-6, 3-6: Elina Svitolina câștigă partida din optimile de finală împotriva Simonei Halep și merge în sferturile de finală de la US Open.
  • 3-5: Elina Svitolina câștigă game-ul pe propriul serviciu, iar Simona Halep servește pentru a rămâne în partidă.
  • 3-4: După ce a salvat două mingi de break, Simona Halep își pierde serviciul. Svitolina servește acum pentru 5-3.
  • 3-3: Este rândul Elinei Svitolina să facă un game bun pe propriul serviciu. 3-3 și va servi Simona Halep.
  • 3-2: După ce a recuperat break-ul, Simona Halep trece în avantaj în setul al doilea. Simona a reușit câteva puncte foarte bune, părând că break-ul din game-ul anterior fiind lucrul de care avea nevoie pentru a își recăpăta încrederea.
  • 2-2: Simona Halep reușește rebreak-ul! Condusă cu 40-15, Simona Halep a reușit să câștige următoarele patru puncte pe serviciul Svitolinei, câștig game-ul cu un punct fabulos.
  • 1-2: Elina Svitolina a făcut break-ul, într-un game în care Simona Halep a produs și o dublă greșeală.
  • 1-1: Svitolina reușește și ea să își facă serviciul în debutul setului al doilea.
  • 1-0: Simona Halep reușește să își facă serviciul în debutul setului doi, acolo unde a salvat și o minge de break.
  • 0-0: Setul al doilea a început cu Simona Halep la serviciu.
Setul 1
  • 3-6: Set Svitolina! Jucătoarea din Ucraina își consolidează break-ul și își adjudecă primul set al partidei.
  • 3-5: Elina Svitolina va servi pentru set, după ce a reușit să facă break-ul pe serviciul Simonei. Halep a reușit să salveze o singură minge de break din cele două pe care le-a avut la dispoziție jucătoarea din Ucraina.
  • 3-4: Svitolina reușește să facă își facă serviciul, la capătul unui game în care Simona Halep a avut două mingi de break. La finalul acestui game, Simona a avut o reacție nervoasă, dând cu racheta de pământ.
  • 3-3: Simona Halep vine cu o replică foarte bună după ce a pierdut game-ul anterior pe propriul serviciu. Cea mai bună jucătoare a servit foarte bine și a câștigat game-ul la 0.
  • 2-3: Svitolina are un game foarte bun pe propriul serviciu în care a cedat un singur punct și duce scorul la 3-2.
  • 2-2: Svitolina reușește să facă rebreak-ul, în urma unui game în care Simona nu a luat cele mai bune decizii la capătul unor schimburi în care dicta jocul.
  • 2-1: Break Simona Halep! Condusă cu 0-30 pe serviciul Svitolinei, Simona Halep revine fantastic în game și obține break-ul.
  • 1-1: După un game mai echilibrat, în care a revenit de la 0-30, Simona Halep a reușit să își facă serviciul.
  • 0-1: Svitolina își face serviciul în game-ul de debut al meciului.
Update / A început partida din optimile de finală de la New York dintre Simona Halep și Elina Svitolina, cu Svitolina la serviciu. Partida se dispută pe cea mai mare arenă de la Flushing Meadows, Arthur Ashe Stadium și se joacă cu acoperișul tras.
Simona Halep, singura româncă rămasă în concurs pe tabloul de simplu, încearcă duminică să se califice în sferturile de finală la US Open 2021. Campioana noastră a avut parte de trei meciuri foarte bune la Flushing Meadows, acolo unde le-a învins pe Camila Giorgi, Kristina Kucova și Elena Rybakina, cedând un singur set.
Tot în ziua a șaptea de concurs o vom vedea la treabă pe Angelique Kerber, triplă campioană de Grand Slam. Sportiva din Germania, campioană aici în 2016, o va întâlni în optimile de finalăpe tânăra Leylah Fernandez. Pe tabloul masculin îl vom vedea la treabă pe al doilea jucător al lumii, Daniil Medvedev, care se va duela pentru un loc în sferturile de finală cu Daniel Evans.

#Favoriții US Open 2021 | Simona Halep – Elina Svitolina, 5-5, scorul întâlnirilor directe

Simona Halep o va întâlni în optimile de finală la US Open 2021 pe sportiva din Ucraina, Elina Svitolina, ocupantă a locului 5 WTA. Campioana noastră a obținut în turul inaugural o victorie importantă în fața campioanei de la Montreal, Camila Giorgi, iar în turul secund a trecut de Kristina Kucova. În turul al treilea, Simo a fost pusă serios la încercare de Elena Rybakina, dar a trecut testul cu brio, impunându-se în 3 seturi foarte disputate. De partea cealaltă, Elina Svitolina le-a învins pe Marino, Massarova și Kasatkina, toate în minimum de seturi.
Simona Halep și Elina Svitolina s-au întâlnit până în prezent de zece ori, împărțindu-și în mod egal victoriile. Ultima confruntare a lor a avut loc în 2019, la Turneul Campioanelor. Atunci s-a impus ucraineanca în două seturi. De șase ori s-au întâlnit cele două pe hard, scorul pe această suprafață fiind tot egal, 3-3.

#Favoriții US Open 2021 | Daniil Medvedev – Daniel Evans, prima întâlnire directă

Daniil Medvedev îl va întâlni în optimile de finală la US Open 2021 pe britanicul Daniel Evans, ocupant al locului 27 ATP. Cap de serie numărul 2, Daniil Medvedev a obținut în primul tur o victorie foarte bună în fața lui Richard Gasquet. În turul 2, rusul a trecut de Koepfer în minimum de seturi, iar în turul 3 l-a învins pe Andujar tot în 3 seturi. De partea cealaltă, Evans a trecut în 4 seturi de Monteiro în primul tur, în runda secundă de Giron în 4 seturi, iar în turul 3 de Popyrin în 5 seturi.
Daniil Medvedev și Daniel Evans nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul masculin de tenis. Rusul a disputat în 2019 marea finală la Flushing Meadows, dar a fost atunci învins de Rafael Nadal. De partea cealaltă, Evans se află la cea mai bună performanță a carierei la US Open, faza optimilor de finală.

#Favoriții US Open 2021 | Angelique Kerber – Leylah Fernandez, 5-0 la întâlnirile directe

Fost lider mondial în WTA, Angelique Kerber, o va întâlni în optimile de finală la US Open 2021 pe pe tânăra sportivă din Canada, Leylah Fernandez, ocupantă a locului 73 WTA. Triplă campioană de Grand Slam, Kerber a învins-o în primul tur pe Dayana Yastremska la US Open, iar în runda a doua a trecut de Anhelina Kalinina. În turul 3, ea a învins-o pe Sloane Stephens în 3 seturi. Ea a mai cedat un set în turul inaugural.
De partea cealaltă, Leylah Fernandez le-a învins în minimum de seturi pe Konjuh și Kanepi, înainte de a produce surpriza prin eliminarea campioanei en-titre Naomi Osaka. Angelique Kerber și Leylah Fernandez nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul feminin de tenis. Kerber a cucerit marele trofeu la US Open în 2016.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.

Simona Halep s-a enervat în primul set al meciului cu Svitolina! Cum a reacționat

US Open
Clasamentul pentru Turneul Campioanelor: Emma Răducanu, salt uriaș. Cum arată TOP 10
13/09/2021 LA 09:12
US Open
"Le-am zis de atunci <Tăceți naibii din gură>!". Navratilova îi ia apărarea Emmei Răducanu
13/09/2021 LA 08:28