Meciurile din turul s-au încheiat odată cu partida dintre John Millman și Roger Federer, iar puțină lume ar fi crezut că elvețianul ar putea pierde în fața australianului clasat al 55-lea în lume, însă așa a fost. Millman a cauzat probabil cea mai mare surpriză de până acum din competiție, iar US Open intră în sferturile de finală fără Federer, dar cu Rafael Nadal și Novak Djokovic în prim-plan.
Sârbul va juca în sferturi chiar cu Millman, impresionând în ultimele sale două partide, câștigate fără să piardă set cu Richard Gasquet și Joao Sousa și l-ar putea întâlni pe Nadal chiar în finală, cei doi făcând parte din jumătăți diferite ale tabloului. În cazul în care trece de surprinzătorul australian, Djokovic ar juca împotriva câștigătorului dintre Marin Cilic și Kei Nishikori în semifinale.
Câștigătorul turneului din 2014, Cilic, a trecut cu greu în turul trei de tânărul Alex de Minaur, pe care l-a învins într-un set decisiv strâns după ce a fost condus de acesta cu 2-0 la seturi. Mai departe, sârbul a trecut cu relativă ușurință de un adversar teoretic mai dificil, David Goffin. De partea cealaltă, Nishikori i-a învins pe Diego Schwartzman și Philipp Kohlschreiber, cedând un singur set în meciul cu argentinianul.
Australian Open
Australian Open LIVE-BLOG | Meci epic între Alcaraz şi Berrettini. Halep şi Ruse, eliminate la dublu
ACUM 13 MINUTE
În partea superioară a tabloului, Juan Martin Del Potro va juca împotriva lui John Isner într-un meci care se anunță foarte interesant. Americanul a luptat din greu pentru a trece în cinci seturi de Milos Raonic în turul precedent, având nevoie de alte patru seturi pentru a-l învinge pe Dusan Lajovic cu un meci înainte. De partea cealaltă, Del Potro a ajuns în sferturi fără să cedeze vreun set, jucând impresionant cu Fernando Verdasco și Borna Coric.
Învingătorul din acel duel va avea onoarea de a juca cu unul dintre finaliștii de la Roland Garros în semifinale, fiindcă Nadal îl va înfrunta pe Dominic Thiem într-o reeditare a ultimului act de la Paris. Thiem a reușit să treacă în trei seturi de Kevin Anderson în optimile de finală, în timp ce Nadal a avut parte de un meci maraton în turul 3 – învingându-l pe Karen Khachanov în patru seturi extrem de disputate – și de alte patru seturi jucate cu Nikoloz Basilashvilli.
Așadar, Nadal v Thiem, Del Potro v Isner, Cilic v Nishikori și Djokovic v Millman vor fi sferturile de finală masculine de la US Open, Millman fiind singurul dintre aceștia care nu este cotat drept cap de serie. Pe tabloul feminin, situația este similară, cu Lesia Tsurenko singura aflată în aceeași postură alături de alte 7 jucătoare cap de serie. Meciurile sunt: Williams v Pliskova, Stephens v Sevastova, Suarez-Navarro v Keys și Osaka v Tsurenko.
Serena Williams și-a continuat forma impresionantă, învingând-o pe sora ei, Venus în ceea ce numit „cel mai bun meci” al său de la revenirea în circuit după ce a devenit mamă. Serena a cedat numai trei game-uri, iar apoi a învins-o pe Kaia Kanepi în optimi în trei seturi. Adversara ei din sferturi va fi Karolina Pliskova, o jucătoare care pare să fi găsit constanța de care are nevoie la US Open. Sofia Kenin și Ashleigh Barty au fost învinsele ei din ultimele două meciuri.
Sloane Stephens a ajuns din nou în sferturile de finală după prestații convingătoare în zilele trecute. Campioana en-titre le-a învins în două seturi pe Victoria Azarenka și Elise Mertens și o va întâlni în partida următoare pe Anastasija Sevastova, letona eliminând-o pe Elina Svitolina în optimi și pe Ekaterina Makarova în turul trei. Ambele meciuri au avut trei seturi, inconstanța din jocul Sevastovei putând fi un punct cheie în confruntarea cu Stephens.
Mergând ceva mai jos pe tablou o regăsim pe Carla Suarez-Navarro, care a realizat surpriza azi-noapte, eliminând-o pe Maria Sharapova în două seturi chiar de ziua ei. Jucătoarea din Spania pare a fi într-o formă remarcabilă și o va întâlni pe finalista de anul trecut, Madison Keys, în sferturile de finală. Keys nu a avut nicio problemă în partida ei cu Dominika Cibulkova, în care a cedat numai patru game-uri.
Naomi Osaka a învins două bieloruse la rând pentru a ajunge în sferturi. După un dublu 6-0 sec administrat Aliaksandrei Sasnovich, japoneza a trecut de redutabila Aryna Sabalenta în optimi la capătul a trei seturi intense. Ea va juca împotriva Lesiei Tsurenko, câștigătoare în fața Katerinei Siniakova și învingătoarei lui Kiki Bertens, Marketa Vondrouseva.
Meciurile din turul trei se joacă marți și miercuri începând cu ora 19:00 pe Eurosport 1 și Eurosport 1 HD.