2014 rămâne anul care l-a definit pe Marin Cilic în materie de turnee de Mare Șlem. Croatul cucerea atunci titlul la US Open după o finală câștigată fără mari emoții în fața lui Kei Nishikori, japonezul aflându-se la rândul său în prima sa finală la acest nivel. Astăzi, cei doi se duelează din nou, dar într-un alt context. Câștigătorul meciului de azi va avea ocazia să se lupte – cel mai probabil cu Novak Djokovic – pentru un loc în finala de duminică.
Din 2014, cei doi s-au mai întâlnit de șase ori, victoriile fiind împărțite frățește între ei. În acest an, Nishikori s-a impus în singura lor întâlnire directe, dar aceasta a avut loc pe zgură, la Monaco, în pregătirea pentru Roland Garros.
Fără să aibă un sezon nemaipomenit, japonezul a reușit să ajungă în optimi la Roland Garros și în sferturi la Wimbledon, iar acum va încerca să joace în cea de-a 3-a sa semifinală de Mare Șlem. Nishikori nu a obținut rezultate prea bune nici în pregătirea pentru US Open, pierzând în fața lui Stan Wawrinka, Robin Haase și Alexander Zverev în cele trei turnee disputate, câștigând tot trei meciuri. Cu toate acestea, el i-a învins pe Diego Schwartzman și Philipp Kohlschreiber în drumul spre meciul din această seară și cunoaște bine stilul de joc al adversarului său.
Australian Open
Australian Open LIVE-BLOG | Meci epic între Alcaraz şi Berrettini. Halep şi Ruse, eliminate la dublu
PESTE 36 MINUTE
De partea cealaltă, Cilic a reușit să ajungă în finală la Australian Open în ianuarie – unde a pierdut greu cu Roger Federer – dar a fost eliminat prematur la Wimbledon, în timp ce la Roland Garros a ajuns în sferturile de finală. În pregătirea pentru US Open, Cilic a fost învins de Rafael Nadal în sferturile de la Toronto și de Djokovic în semifinalele de la Cincinnati. În turneul de la New York, croatul a trecut de un test important în turul trei, reușind să întoarcă meciul cu Alex de Minaur după ce tânărul a condus cu 2-0 la seturi, mai apoi învingându-l în trei seturi pe redutabilul David Goffin.
Cei doi oponenți din seara aceasta au stiluri de joc destul de diferite, în primul rând dată fiind diferența de înălțime dintre cei doi. Cilic va căuta să dețină inițiativa, mai ales pe propriul serviciu, în timp ce Nishikori va avea nevoie să joace eficient la retur, dar și să-și apere game-urile în care servește cu orice preț, destabilizând mai-masivul său adversar cu mingi dificile.
Meciul poate fi urmărit pe Eurosport 1 în jurul orei 20:30, imediat după încheierea primului meci al zilei.