Doi jucători tipici de zgură se întâlnesc în sferturile de finală de la US Open pe hard după ce în urmă cu doar câteva luni și-au disputat un titlu de Mare Șlem – la Roland Garros. Rafael Nadal și Dominic Thiem au jucat de zece ori unul împotriva celuilalt, dând naștere unui veritabil duel între generații, însă niciodată până acum nu au făcut-o pe altă suprafață decât praful roșu.
Meciul lor este din acest motiv unul foarte interesant. Ambii joacă un tenis care se bazează pe lovituri de forehand cu mult lift, tipice jocului pe zgură. Pe hardul american, care este destul de lent în comparație cu alte suprafețe rapide, stilurile lor de joc nu se vor schimba prea mult față de ce am văzut la Roland Garros. Acolo, Nadal s-a impus în trei seturi, 6-4, 6-3, 6-2.
Thiem a reușit totuși să câștige trei dintre cele zece meciuri directe cu Nadal, unul dintre ele chiar în acest an, la Madrid, unde austriacul s-a impus cu 7-5, 6-3 în sferturile de finală. Cei doi mai au un numitor comun în ultima vreme – meciurile cu Stefanos Tsitsipas de la Toronto. Dacă Thiem a fost învins de grec în primul său meci în Canada, Nadal a câștigat finala turneului chiar împotriva sa.
Cine va fi GOAT-ul în tenis, dacă Nadal câştigă Australian Open 2022? Verdictul lui Wilander
ACUM 31 MINUTE
La US Open, atât Thiem cât și Nadal au avut parte de câteva meciuri dificile. Austriacul a avut nevoie de cinci seturi în turul secund cu Steve Johnson, dar l-a învins în numai trei seturi pe Kevin Anderson, finalistul de la Wimbledon. Victoria i-a adus cu siguranță încredere austriacului, iar Nadal vine după două meciuri destul de lungi care l-au ținut aproape 8 ore pe teren. Partida cu Karen Khachanov a fost probabil cea mai intensă a turneului de până acum, iar spaniolul s-a impus în patru seturi, la fel cum a făcut-o cu Nikoloz Basilashvilli după ce georgianul a câștigat tiebreak-ul din setul trei.
Având amintiri proaspete de la Roland Garros, finaliștii de acolo, Thiem și Nadal, ne-ar putea servi un meci cu totul diferit în această noapte.
Meciul poate fi urmărit pe Eurosport 1 în jurul orei 3:30 și închide seria de transmisiuni de la US Open din această noapte.
***
Transmisia turneului de la US Open pe canalele Eurosport este susținută de UPC.
Australian Open
Rezumatul partidei Tsitsipas - Medvedev, din semifinalele Australian Open 2022
ACUM 33 MINUTE
Medvedev a explicat cum a ajuns în finală la Australian Open. Cum se pregăteşte pentru Nadal