Eurosport

US Open 2019: Cine poate opri supremația Djokovic – Nadal – Federer?

15/08/2019 la 15:21Actualizare 07/10/2019 la 16:21

În câteva zile va începe ediția din 2019 a US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, desfășurat la New York între 26 august și 8 septembrie. Favoriții incontestabili sunt, din nou, Novak Djokovic, Rafael Nadal și Roger Federer. Cei trei au câștigat ultimele 11 turnee de Grand Slam. Poate, totuși, cineva să spargă această supremația absolută?

Dacă ar fi să pariem pe un turneu că ar putea produce un câștigător diferit, dacă nu chiar surprinzător, acela ar fi US Open. Celelalte turnee majore – Roland Garros, Wimbledon și Australian Open – au fost câștigate în ultimii zece ani de doar cinci jucători: Novak Djokovic, Rafael Nadal, Roger Federer, Andy Murray și Stan Wawrinka. US Open, însă, a fost un turneu mai primitor și i-a avut printre câștigători pe Del Potro și Cilic precum și finaliști ca Kevin Anderson și Kei Nishikori.

Chiar dacă vorbim de suprafața tare, preferata gigantului Novak Djokovic, este relevant și faptul că US Open este ultimul turneu major dintr-un sezon de tenis care parcă devine mai aglomerat de la un an la altul și inevitabil apare oboseala, astfel că cei care au jucat mai puține meciuri în acest sezon ar putea produce surprize.

CUM ÎI GĂSEȘTE US OPEN PE CEI TREI GIGANȚI?

Novak Djokovic a câștigat cinci din ultimele șase turnee de Grand Slam și pare foarte probabil că va încheia al șaselea an al său pe poziția de numărul unu mondial. La Cincinnati, Djokovic a acuzat probleme în zona cotului în finalul partidei cu Lucas Pouille, însă ulterior a oferit asigurări că durerile nu sunt mari și că totul este în regulă. În următorul meci a fost învins pentru a doua oară în acest an de Daniil Medvedev. Am putea afla la New York dacă performanțele rusului, care ocupă în prezent locul cinci mondial, au fost o întâmplare sau nu: cei doi s-ar putea întâlni în sferturile de finală.

Mai e destul până în sferturi totuși. Djokovic va începe turneul împotriva lui Roberto Cerballes Baena, locul 76 în lume și s-ar putea întâlni în runda a doua cu Sam Querrey, cel care l-a învins la Wimbledon în 2016. Runda a patra i l-ar putea aduce pe Stan Wawrinka, cel care l-a învins în 2016 în finala de la US Open. Așadar multe potențiale revanșe de luat pentru sârb și dacă starea sa fizică va rămâne în condiții optime, cine ar putea paria împotriva lui?

Probabil că Rafael Nadal, locul doi mondial. Spaniolul, care are trei US Open câștigate în palmares, vine la New York optimist: starea sa fizică este fără probleme, tocmai a câștigat turneul de la Toronto și are o mare încredere în sine.

De urmărit la Nadal va fi prima sa săptămână în acest turneu și nu numai dacă își va câștiga meciurile, ci și felul în care o va face. Anul trecut, Nadal a trecut prin niște meciuri maraton într-o căldură insuportabilă iar în semi-finale genunchii săi au cedat. Numărul doi mondial are nevoie de victorii clare și eficiente și din fericire pentru el, tabloul său nu pare unul care să îi pună probleme: va începe cu John Millman, cel pe care Nadal l-a învins clar în singura lor întâlnire de la Wimbledon de acum un an. Următorul adversar ar putea fi Fernando Verdasco iar apoi John Isner sau Marin Cilic. În sferturi l-ar putea aștepta Karen Khachanov sau Alexander Zverev. Așadar pentru spaniol esențială va fi prima săptămână, pe care dacă o va trece cu bine, s-ar putea ca nimeni să nu îl poată opri din drumul spre trofeu.

Dintre cei trei, Roger Federer pare cu siguranță cu șansele cele mai mici. Elvețianul a pierdut la Cincinnati în a treia rundă în fața lui Andrey Rublev. O înfrângere destul de clară (6-3, 6-4 în 60 de minute) care l-a lăsat pe Federer cu o mică problemă: lipsa unei pregătiri propice pentru sezonul de hard. Palmaresul său după Wimbledon pe o astfel de suprafață este de o victorie și o înfrângere.

Federer nu a mai câștigat US Open din 2008 iar anul trecut a fost eliminat în runda a patra. Traseul elvețianului îl aduce pe Djokovic în semifinală, iar elvețianul îl va întâlni până atunci cel mai probabil pe Lucas Pouille și în sferturi pe Kei Nishikori. Federer însă nu a fost niciodată un jucător care să se lase influențat de astfel de elemente iar starea sa mentală a fost întotdeauna impecabilă. Rămâne de văzut dacă elvețianul mai poate duce însă un astfel de turneu la 38 de ani.

CINE ÎI POATE OPRI?

Discuția nu avea cum să nu înceapă cu Daniil Medvedev. Rusul în vârstă de 23 de ani a fost senzația verii: a jucat trei finale consecutive și a câștigat titlul de la Cincinnati. De asemenea, el a reușit să intre în top cinci mondial și este considerat de mulți ca fiind tenismenul care va reuși în sfârșit să pătrundă în tărâmul interzis al primelor trei poziții din clasamentul mondial.

Chiar dacă a dezamăgit până acum la turneele majore, Medvedev a făcut victime importante în acest an. La Cincinnati l-a învins pe Djokvic în semifinale iar în finală a trecut de David Goffin. În Rogers Cup, în Canada, i-a învins pe Dominic Thiem și Karen Khachanov pentru ca apoi să piardă cu Nadal în finală. Importantă va fi condiția sa fizică; rusul, care este destul de rapid pentru cineva care măsoară aproape doi metri, venind la US Open cu 18 meciuri jucate în 20 zile și trecând la meciuri de cinci seturi.

Restul tinerilor au fost plasați în sfertul al patrulea al tabloului. Dominic Thiem, Stefanos Tsitsipas, Nick Kyrgios, Felix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov, Kyle Edmund, Andrey Rublev și Matteo Berettini se vor duela pentru un loc în semifinale. Unii chiar între ei și chiar în prima rundă: cu siguranță Tsitsipas versus Rublev și Auger-Alissiame versus Shapovalov vor fi partide de urmărit.

Sigur că nu putem să îl omitem pe Dominic Thiem, austriacul care ocupă poziția a patra în lume, din lista de cei care ar putea produce o surpriză însă asupra sa planează un mare semn de întrebare. Thiem nu a putut să se antreneze în ultima perioadă din cauza unei răceli iar de la Cincinnati s-a retras din cauza unei accidentări. Însă dacă austriacul va fi apt 100% din punct de vedere fizic, calculele s-ar putea da peste cap.

Alexander Zverev, locul șase mondial, ar putea oricând produce o surpriză, însă palmaresul său slab la turneele majore – nu a trecut niciodată de runda a treia la US Open - plus un sezon dezamăgitor până acum care a produs un singur titlu, la Geneva, îl pun pe neamț într-o poziție dificilă.

Printre posibile surprize se numără și canadianul de 19 ani, Felix Auger Aliassime. El a urcat 89 de poziții în clasament în acest sezon până pe locul 19, câștigând primul său meci la un turneu important la Indian Wells în 2018. Auger Aliassime a ajuns în semifinale la Miami anul trecut, fiind al treilea cel mai tânăr jucător care a reușit această performanță. Auger Aliassime are un viitor strălucit în față, lucru remarcat și de Mats Willander care a declarat că tânărul „e cel care are cea mai mare șansă să facă ceva extraordinar” și chiar dacă probabil nu va câștiga turneul, pare pregătit pentru câteva rezultate remarcabile.

Așadar ne așteaptă un turneu în care trio-ul Djokovic, Nadal și Federer rămân favoriți clari însă întotdeauna cineva din „vechea gardă” – Wawrinka, Berdych, Cilic sau Raonic – ar putea da calculele peste cap iar numărul mare de tineri aduce speranța că vom avea parte de meciuri memorabile.