Articol scris de Timeea Franţescu
Deși a fost învinsă în primul tur de Rebeka Masarova, Ana Bogdan intră în istoria US Open. Românca a stat pe teren nu mai puțin de trei ore și 44 minute, depășind recordul pentru cel mai lung meci de pe tabloul feminin din cadrul turneului american.
Fostele deținătoare ale recordului sunt Shelby Rogers și Daria Gavrilova, care au jucat trei ore și 33 de minute, partidă disputată în primul tur al competiție din 2017.
US Open
Clasamentul pentru Turneul Campioanelor: Emma Răducanu, salt uriaș. Cum arată TOP 10
13/09/2021 LA 09:12
A fost o luptă strânsă: tot aseară, Mertens și Peterson le depășiseră pe Rogers și Gavrilova, deținând recordul pentru puțin timp. Cele două au jucat trei ore și 34 de minute, partidă încheiată cu succesul lui Mertens.

Ana Bogdan, două șanse de tur doi la US Open

Ana Bogdan a pierdut dramatic meciul din runda inaugurală, după ce a ratat două mingi de meci în setul decisiv. Astfel, Rebeka Masarova, locul 231 WTA, s-a impus cu scorul 7-6, 6-7, 6-7, după trei ore și 45 minute.
Bogdan s-au ales cu 75.000 de dolari şi 10 puncte WTA, ea nereuşind să îşi egaleze cea mai bună performanţă din carieră la Flushing Meadows (turul secund, reuşint în 2016 şi 2018).
În turul următor, Masarova va avea o misiune imposibilă în compania Elinei Svitolina. Ucraineanca este într-o formă excelentă, câştigând săptămâna trecută turneul de la Chicago.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Emma Răducanu - Leylah Fernandez 6-4, 6-3! Britanica este campioană la US Open, fără set pierdut
11/09/2021 LA 18:55