Bianca Andreescu a obținut în această dimineață calificarea în turul 2 la US Open, după ce a învins-o în trei seturi pe Viktorija Golubic, scor 5-7, 6-4, 5-7, la finalul unui meci care a durat două ore și 48 de minute.
Cele două sportive au practicat un tenis foarte bun, ambele fiind într-o formă de zile mari și menținându-se în echilibru pe tabelă.
Bianca Andreescu și-a adjudecat primul set după un game foarte lung, în care a avut 4 mingi de set, reușind să evite tiebreak-ul. În setul 2, sportiva cu origini românești a avut probleme medicale, acuzând stări de rău, însă a continuat partida. Din păcate, Andreescu, numărul 7 WTA, a ratat un serviciu, iar Golubic a profitat, restabilind egalitatea la seturi.
US Open
Clasamentul pentru Turneul Campioanelor: Emma Răducanu, salt uriaș. Cum arată TOP 10
13/09/2021 LA 09:12
În decisiv, cele două jucătoare de tenis și-au câștigat primele servicii rând pe rând, păstrându-se la egalitate. Bianca Andreescu și-a pierdut al treilea serviciu în fața lui Golubic, locul 45 WTA, care nu a reușit, însă, să se distanțeze prea mult pe tabelă, sportiva din Canada câștigând pe serviciul adversarei și egalând-o. După acel moment, Andreescu a preluat conducerea, cedând doar un singur game până la final.
Andreescu a rămas, astfel, fără înfrângere pe tablou la US Open, după precedentele 7 victorii din 7 meciuri, încununate în 2019 cu câștigarea trofeului la Flushing Meadows.
Sportiva cu origini românești a obținut calificarea în turul 2 la US Open, acolo unde o va înfrunta pe Lauren Davis, care a trecut în această noapte de Viktoriya Tomova în trei seturi, scor 6-2, 2-6, 6-3.

• Muchova - Sorribes Tormo 2-6, 6-7 (3)
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
O frază i-a schimbat întreaga carieră finalistei de la US Open, Leylah Fernandez
10/09/2021 LA 06:57