Pablo Carreno-Busta a pierdut în această seară meciul din primul tur de la US Open. Spaniolul, numărul 12 ATP, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a cedat în cinci seturi în fața lui Maxime Cressy, sportiv venit din calificări.
Deși a condus cu 2-0 la seturi, după 7-5, 6-4, Carreno-Busta a cedat inexplicabil în setul 3, scor 1-6, iar americanul de pe locul 151 ATP a reușit să trimită meciul în setul decisiv.
Ultimul set a fost extrem de echilibrat, fiecare dintre sportivi câștigându-și serviciile, astfel că victoria a fost obținută în urma unui tiebreak. Carreno-Busta, semifinalist în 2017 și 2020 la US Open, a avut 4 mingi de meci, conducând cu 5-2 și 6-3, dar Cressy a reușit să revină și să obțină calificarea în turul doi al ultimului Grand Slam din acest an.
US Open
Marion Bartoli, despre performanța Emmei Răducanu: "Nu poți fi norocoasă 10 meciuri la rând"
19/09/2021 LA 11:52
Americanul s-a impus, după 3 ore și 32 de minute de joc, scor 7-5, 6-4, 1-6, 4-6, 6-7 (7). În următorul meci de la US Open, Cressy îl va înfrunta pe Nikoloz Basilashvili, care l-a întâlnit în primul tur pe Sebastian Korda, care s-a retras în setul doi, la scorul de 2-6, 1-2 pentru sportivul georgian.