Vasek Pospisil, numărul 58 ATP, a reușit o victorie incredibilă în fața lui Fabio Fognini, calificându-se în turul 2 la US Open.
Canadianul de 31 de ani a fost condus cu 2-0 la seturi, dar a reușit să revină în meci, a restabilit egalitatea și a dus setul decisiv în tiebreak, adjudecându-și victoria după trei ore și 22 de minute de joc, scor 6-2, 6-3, 1-6, 3-6, 6-7 (4).

Rezumatul partidei dintre Fognini și Pospisil din primul tur al US Open

US Open
Marion Bartoli, despre performanța Emmei Răducanu: "Nu poți fi norocoasă 10 meciuri la rând"
19/09/2021 LA 11:52
Aceasta a fost prima victorie a lui Pospisil după o aproape o lună în care a fost învins de Sebastian Korda în 16-imile turneului de la Washington (5-7, 4-6), de Tommy Paul în primul tur la Toronto (7-6, 2-6, 3-6) și de Corentin Moutet în semifinalele turneului de la Cincinnati (2-6, 2-6).
La US Open, pentru Pospisil urmează, în turul 2, duelul cu Ilya Ivashka, numărul 53 ATP, care a trecut în primul meci de Tennys Sandgren, scor 6-7 (3), 3-6, 4-6.