După peste un an de coșmar, în care accidentările i-au dat mari bătăi de cap, Bianca Andreescu a evoluat la US Open 2021 aproape de nivelul care o ducea în 2019 spre titlul de la Flushing Meadows.
Sportiva de 21 de ani s-a desprins în primul set la 4-1, dar grecoaica a revenit în meci, împingând manșa la tie-break. Acolo, Andreescu a fost în control total și a câștigat primul set după o oră și 7 minute.
În setul secund, am asistat la o dispută în oglindă: Sakkari s-a desprins la 3-1, însă Bianca a luptat admirabil, reușind să recupereze breakul și să trimită confruntarea într-un nou tie-break. Acolo, sportiva elenă a avut 3 mingi de set la rând, la 6-3, dar Andreescu și-a păstrat calmul. Cu o luciditate fantastică, a recuperat, dar nu a mai avut ce face la a 4-a minge de set a adversarei.
Roland-Garros
French Open 2022: informații, premii și favoriți
ACUM 5 ORE

US Open | Sakkari - Andreescu - momente incredibil în decisiv

Decisivul a fost dramatic: canadianca s-a desprins la 2-0, însă lupta incredibilă dusă a lăsat urme în plan fizic. Oponenta a revenit și s-a impus cu 6-3, deși Andreescu a avut puterea, în ciuda accidentării, să salveze trei mingi de meci.
Dramatism extrem: Bianca Andreescu abia a mai putut să meargă, dar s-a luptat până la final

Bianca Andreescu a salvat, într-un picior, 3 mingi de meci în disputa cu Maria Sakkari

În sferturile de finală, Sakkari o va întâlni pe Karolina Pliskova, capul de serie numărul 4. Aceasta a trecut cu 7-5, 6-4 de Anastasia Pavlyuchenkova.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Clasamentul turneelor mari câștigate în ATP, actualizat. Diferența dintre Djokovic, Nadal și Federer
16/05/2022 LA 16:51
Novak Djokovic le-a răspuns rușilor care l-au rugat să boicoteze Wimbledon-ul! Mesajul lui Nole
16/05/2022 LA 16:11