#ReveniriDeLegendă Van De Zandschulp, în sferturile US Open după un meci memorabil cu Schwartzman

Actualizat 06/09/2021 la 01:12 GMT+3

Botic Van De Zandschulp s-a calificat în sferturile de finală ale US Open după ce l-a învins pe Diego Sebastian Schwartzman în 5 seturi.

Botik van de Zandschulp - US Open 2021

Botic Van De Zandschulp a obținut în premieră calificarea în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Olandezul în vârstă de 25 de ani l-a învins în 5 seturi în această seară pe Diego Sebastian Schwartzman, scor 6-3, 6-4, 5-7, 5-7, 6-1, la capătul a 4 ore și 22 de minute de joc.
Van De Zandschulp a început meciul în forță și a câștigat primele două seturi, însă apoi a fost egalat, argentinianul de pe locul 14 ATP reușind să trimită partida în setul decisiv.
Schwartzman nu a avut, însă, puterea de a se mai impune într-un set, câștigând un singur game în decisiv și ratând calificarea în sferturile ultimului Grand Slam al anului.
De-a lungul acestei ediții a US Open, Van De Zandschulp, numărul 117 ATP, i-a mai eliminat din competiție pe Carlos Taberner, scor 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-3, Casper Ruud, scor 6-3, 4-6, 3-6, 4-6, și Facundo Bagnis, scor 3-6, 6-0, 6-2, 6-2.
În sferturile de finală ale turneului de la Flushing Meadows, olandezul îl va înfrunta pe Daniil Medvedev, locul 2 ATP, care a trecut în 3 seturi de Daniel Evans, scor 3-6, 4-6, 3-6.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.