Botic Van De Zandschulp a obținut în premieră calificarea în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Olandezul în vârstă de 25 de ani l-a învins în 5 seturi în această seară pe Diego Sebastian Schwartzman, scor 6-3, 6-4, 5-7, 5-7, 6-1, la capătul a 4 ore și 22 de minute de joc.
Van De Zandschulp a început meciul în forță și a câștigat primele două seturi, însă apoi a fost egalat, argentinianul de pe locul 14 ATP reușind să trimită partida în setul decisiv.
Schwartzman nu a avut, însă, puterea de a se mai impune într-un set, câștigând un singur game în decisiv și ratând calificarea în sferturile ultimului Grand Slam al anului.
US Open
"Emma, ce faci cu banii de la US Open?". Răspuns de mare campioană oferit de Răducanu
ACUM 13 ORE
De-a lungul acestei ediții a US Open, Van De Zandschulp, numărul 117 ATP, i-a mai eliminat din competiție pe Carlos Taberner, scor 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-3, Casper Ruud, scor 6-3, 4-6, 3-6, 4-6, și Facundo Bagnis, scor 3-6, 6-0, 6-2, 6-2.
În sferturile de finală ale turneului de la Flushing Meadows, olandezul îl va înfrunta pe Daniil Medvedev, locul 2 ATP, care a trecut în 3 seturi de Daniel Evans, scor 3-6, 4-6, 3-6.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.