Simona Halep a făcut un meci foarte bun împotriva Elenei Rybakina și s-a calificat astfel în optimile de finală de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

US Open 2021 | Halep - Rybakina, rezumatul unei partide memorabile

Adversara româncei din faza următoare s-a stabilit în urma partidei dintre Elina Svitolina și Darya Kasatkina, care a fost una extrem de disputată. Începutul meciului a fost echilibrat, cele două jucătoare mergând cu servicul până la scorul de 4-4. Apoi, Svitolina a reușit break-ul și ulterior și-a făcut serviciul, adjudecându-și primul set.
US Open
Emma Răducanu le-a transmis românilor, prin bunica sa, un mesaj impresionant
ACUM O ZI
Având moralul ridicat după câștigarea primului act, Svitolina a reușit break-ul chiar în startul setului secund, iar apoi l-a confirmat, desprinzându-se la 2-0. Kasatkina și-a revenit apoi și a fost mai consistentă la serviciu, dar nu a reușit să facă break, iar Svitolina a tranșat apoi lucrurile în favoarea sa câștigând încă o dată contra serviciului și impunându-se cu 6-2 în al doilea set.
Svitolina confirmă așadar că traversează o formă excelentă, ea ajungând la a 8-a victorie consecutivă în circuit, înainte de US Open câștigând turneul WTA 250 de la Chicago. De altfel, acel turneu este singurul câștigat de ucraineancă în acest an, alte rezultate notabile pentru ea fiind semifinalele atinse la Miami și Stuttgart, dar și bronzul olimpic câștigat la Tokyo.

Simona Halep - Elina Svitolina, în optimi la US Open

Partida dintre Halep și Svitolina va fi cea de-a 11-a confruntare directă dintre cele 2 jucătoare, scorul fiind egal, 5-5. În ceea ce privește meciurile pe hard, Svitolina a câștigat 3 din cele 5 întâlniri, singurele succese ale Simonei venind la Sofia, în 2013, și în semifinalele de la Doha, din 2019.
Totuși, românca are un ascendent moral când vine vorba despre duelurile cu Svitolina la turneele de Grand Slam. Halep s-a impus în sferturile de finală de la Roland Garros din 2017, dar și în semifinalele de la Wimbledon din 2019.
La fel ca și pentru Halep, cea mai bună performanță a Svitolinei la US Open o reprezintă atingerea semifinalelor, fază în care a ajuns în 2019, când a pierdut contra Serenei Williams. Simona a ajuns în careul de ași de la Flushing Meadows în 2015, fiind învinsă atunci de Flavia Penetta.
Partida dintre Simona Halep și Elina Svitolina va avea loc duminică, 5 septembrie, și va fi transmisă în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

Halep, interviu exclusiv: "M-am enervat azi, dar a fost și presiune". Marele câștig al meciului

Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Clasamentul pentru Turneul Campioanelor: Emma Răducanu, salt uriaș. Cum arată TOP 10
13/09/2021 LA 09:12
US Open
"Le-am zis de atunci <Tăceți naibii din gură>!". Navratilova îi ia apărarea Emmei Răducanu
13/09/2021 LA 08:28