Simona Halep, a șaptea favorită de pe tabloul de simplu de la US Open, a cedat încă din primul tur la US Open după ce a fost învinsă de Daria Snigur, jucătoare venită din calificări. Ucraineanca, locul 125 WTA, s-a impus cu scorul de 6-2, 0-6, 6-4, la capătul unei partide care a durat o oră și 41 de minute de joc.
În ciuda eliminării premature de la ultimul turneu de Grand Slam al anului, Simona Halep nu va părăsi topul celor mai bune 10 jucătoare ale lumii. Față de startul competiției de la Flushing Meadows, fostul lider WTA a coborât două poziții, până pe locul 9, dar nu mai poate fi depășită de nicio sportivă.
Singura care ar mai fi putut face asta era Caroline Garcia, care ar fi dus-o pe Halep pe locul 10, dacă s-ar fi calificat în finala turneului de la New York. Franțuzoaica a pierdut, însă, în fața lui Ons Jabeur, în două seturi, astfel că rămâne pe locul 10, în spatele Simonei.
Simona Halep nu va termina anul 2022 în top 10 WTA! Câte puncte va pierde până la finalul sezonului
  • 10. Caroline Garcia
CINE CÂȘTIGĂ MARELE TROFEU LA US OPEN 2022?

După eliminarea de la US Open, Simona Halep a coborât și în clasamentul pentru Turneul Campioanelor. În această ierarhie a pierdut 3 locuri, fiind în prezent pe locul 8.
Românca a acumulat 2.661 de puncte și nu mai poate fi depășită în acest moment de nicio jucătoare aflată în competiție la New York. Ultima care a urcat în clasament peste Halep a fost Aryna Sabalenka, după ce belorusa s-a calificat în semifinalele turneului de la Flushing Meadows.
La Turneul Campioanelor, care va avea loc în Fort Worth (Texas), în perioada 31 octombrie - 7 noiembrie, vor ajunge cele mai bune 8 jucătoare din acest sezon.
Singura sportivă care este deja sigură de prezența la competiția finalului de an este Iga Swiatek, cu peste 8.300 de puncte acumulate, mai mult decât dublu față de Ons Jabeur, ocupanta locului 2.
Clasamentul pentru Turneul Campioanelor în timp real:
  • 1. Iga Swiatek - 8.340 puncte (calificată)