Simona Halep, taxată dur după eliminarea prematură de la US Open! Ce notă a primit românca

Publicat 13/09/2022 la 14:59 GMT+3

Simona Halep a fost eliminată încă din primul tur la US Open, după o înfrângere suferită în fața Dariei Snigur. După încheierea competiției de la Flushing Meadows, românca a primit una dintre cele mai mici note pentru prestația avută.

Simona Halep, înfrângere dureroasă la US Open 2022! Românca, eliminată în turul 1 de Daria Snigur

US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, s-a încheiat weekend-ul trecut, cu victoriile lui Carlos Alcaraz și Iga Swiatek, care și-au adjudecat primele lor titluri la Flushing Meadows.
Parcursul Simonei Halep la New York a fost întrerupt brusc încă din primul tur, când românca a fost învinsă de Daria Snigur, jucătoare venită din calificări. Ucraineanca, locul 125 WTA, s-a impus în fața favoritei nr. 7 a competiției, cu scorul de 6-2, 0-6, 6-4, la capătul unei partide care a durat o oră și 41 de minute de joc.
După eliminarea prematură de la US Open, românca a primit una dintre cele mai mici note într-o analiză realizată de jurnaliștii Eurosport Italia. Aceștia au notat-o pe Halep cu 2, scriind că, foarte probabil, nimănui nu îi este mai antipatic turneul de la Flushing Meadows decât ei.
"Cu toate privirile pe ea, după o vară în care a fost protagonistă, Halep a considerat de cuviință să adauge la colecția sa de 'cărți poștale New York' fotografia de neuitat cu suvenir a forehand-ului Dariei Snigur.
Doar în două rânduri a trecut de optimi la US Open. Nimeni nu urăște New York-ul mai mult decât Simona Halep. Poate doar Homer Simpson", au scris jurnaliștii italieni.
  • 10 - Carlos Alcaraz (campion)

Rezumatul finalei Alcaraz - Ruud, de la US Open 2022. Puncte de colecţie într-un ultim act de vis

După eliminarea de la US Open, Simona Halep a coborât 3 locuri în clasamentul pentru Turneul Campioanelor. Românca a acumulat 2.661 de puncte, ultima sportivă care a urcat în clasament peste Halep fiind Aryna Sabalenka, după ce belorusa s-a calificat în semifinalele turneului de la Flushing Meadows.
La Turneul Campioanelor, care va avea loc în Fort Worth (Texas), în perioada 31 octombrie - 7 noiembrie, vor ajunge cele mai bune 8 jucătoare din acest sezon.
Singura sportivă care este deja sigură de prezența la competiția finalului de an este Iga Swiatek, cu peste 9.500 de puncte acumulate, mai mult decât dublu față de Ons Jabeur, ocupanta locului 2.