LIVETEXT | Begu și Cîrstea, eliminate în turul 2 la US Open! Înfrângeri dureroase pentru românce

Actualizat 01/09/2022 la 22:59 GMT+3

Sorana Cîrstea și Irina Begu sunt singurele românce rămase în competiție la US Open 2022 în proba de simplu. Cele două jucătoare vor evolua joi seara în turul al doilea la Flushing Meadows, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

Sorana Cîrstea & Irina Begu

6-7 (6-8): Yuan a câștigat tie-break-ul și și-a adjudecat victoria.
6-6: Begu reușește să câștige pe serviciul lui Yuan și trimite setul în tie-break.
5-6: Yuan a făcut break-ul și servește pentru meci.
5-5: Begu a avut nevoie de un break pentru a închide setul, dar Yuan a câștigat pe propriul serviciu.
3-3: Yuan a recuperat un break și a egalat.
3-1: Irina Begu s-a distanțat pe tabelă după un nou break.
1-1: Begu a făcut primul break al meciului.
UPDATE | A început setul al doilea, cu Irina Begu la conducere.
3-6: Yuan și-a adjudecat primul set.
2-4: Begu a revenit în joc și s-a apropiat la două game-uri de Yuan.
0-3: Irina Begu este condusă de Yue Yuan, după un start lansat de meci al chinezoaicei.
UPDATE | A început partida dintre Irina Begu și Yue Yuan, cu jucătoarea din China la serviciu.
UPDATE | Sorana Cîrstea a pierdut partida din turul al doilea cu Belinda Bencic, scor 6-3, 5-7, 2-6. Pe terenul cu numărul 11 urmează partida dintre Irina Begu și Yue Yuan.
6-3, 5-7, 2-4: Cîrstea câștigă un game dificil pe propriul serviciu și rămâne la un break distanță în setul decisiv.
6-3, 5-7, 1-3: Belinda Bencic face primul break din setul decisiv.
6-3, 5-7, 1-1: Sorana Cîrstea câștigă un game complicat pe propriul serviciu și încheie seria lui Bencic.
6-3, 5-7, 0-1: Belinda Bencic începe cu dreptul setul decisiv, câștigând al cincilea game consecutiv.
Update | A început setul al treilea, cu Belinda Bencic la serviciu.
6-3, 5-7: Set Belinda Bencic! Jucătoarea din Elveția câștigă patru game-uri la rând și își trece în cont setul secund. Partida de pe terenul 11 va intra în decisiv.
6-3, 5-6: Sorana pierde un game în care a fost extrem de nervoasă, iar după pauză va servi pentru a rămâne în setul secund.

Sorana Cîrstea, ieșire nervoasă în timpul partidei cu Bencic de la US Open! Cum a reacționat

6-3, 5-5: Sorana Cîrstea a salvat trei mingi de break în game-ul în care a servit pentru meci, dar Bencic a reușit să facă rebreak-ul în cele din urmă.
6-3, 5-3: Sorana își face serviciul din nou și este la un singur game de calificarea în turul al treilea.
6-3, 3-2: Sorana continuă jocul foarte bun și face break-ul și în setul secund.
6-3, 2-2: Sorana câștigă un game dificil pe propriul serviciu, în care a salvat trei mingi de break.
6-3, 1-2: Echilibru în debutul setului secund. Cîrstea și Bencic își fac serviciul, iar Sorana va servi după pauză.
UPDATE | A început setul al doilea, cu Belinda Bencic la serviciul. Jucătoarea din Elveția a revenit pe teren, după ce a cerut o pauză de vestiar.
6-3: SET Sorana Cîrstea! Românca își face serviciul și câștigă primul set al partidei cu contra Belindei Bencic cu 6-3.

Sorana Cîrstea a câștigat primul set al meciului cu Bencic, din turul 2 al US Open! Punctul final

5-3: Sorana Cîrstea reușește break-ul și va servi pentru câștigarea primului set.
2-2: Condusă cu 0-40, Sorana câștigă cinci puncte la rând și face rebreak.
1-2: Belinda Bencic reușește primul break al partidei, după ce a revenit de la 15-40 pe serviciul Soranei.
1-0: Sorana a început foarte bine partida, cu un game alb.
UPDATE | A început partida dintre Sorana Cîrstea și Belinda Bencic, cu Cîrstea la serviciu.
UPDATE | Partida dintre Sorana Cîrstea și Belinda Bencic din turul al doilea de la US Open va începe în câteva minute pe terenul numărul 11 de la Flushing Meadows.
Știre inițială
După ce Gabriela Ruse a fost eliminată miercuri în turul 2 de la US Open, România le mai are în concurs doar pe Sorana Cîrstea și Irina Begu. Dacă inițial am avut 5 reprezentante pe tabloul de simplu feminin, acum le ținem pumnii la New York doar Soranei și Irinei. Ele se luptă joi seara pentru un loc în turul al treilea la Flushing Meadows.
Organizatorii ultimului turneu de Grand Slam al anului au anunțat programul zilei a patra de concurs, iar Sorana Cîrstea va deschide ziua de joc pe terenul numărul 11, de la ora 18, ora României. Aflată pe locul 37 WTA, sportiva din Târgoviște o va întâlni în turul secund pe favorita numărul 13, Belinda Bencic, semifinalistă la ediția din 2019 a turneului newyorkez.

Sorana Cîrstea și Belinda Bencic s-au întâlnit până acum de două ori în circuitul WTA, iar sportiva noastră s-a impus de fiecare dată. Ultima lor confruntare directă a avut loc chiar la Cincinnati, anul acesta, când Sorana s-a impus la mare luptă cu scorul de 6-2, (3) 6-7, 6-4, în turul inaugural. Înainte de acest meci, ele s-au mai întâlnit și la Melbourne (Grampians Trophy) în 2021, când tot Sorana s-a impus cu scorul de 7-5, 6-2.
Dacă Sorana întâlnește o favorită, Irina Begu pleacă favorită în meciul cu sportiva din China, Yue Yuan, aflată pe locul 142 WTA. Meciul dintre Begu și Yuan e programat al doilea pe terenul numărul 11, în jurul orei 19.30, chiar după încheierea partidei Cîrstea – Bencic. Pentru Irina Begu, aceasta va fi prima întâlnire directă cu Yue Yuan, care a trecut în runda inaugurală la New York de australianca Jaimee Fourlis în minimum de seturi.
US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, este programat în perioada 29 august - 11 septembrie și va fi transmis în direct și în exclusivitate de Eurosport și Eurosport Player.