Simona Halep a fost protagonista zilei a 6-a de la Melbourne. În de departe cel mai spectaculos meci al turneului de până acum, românca a învins-o pe Lauren Davis după 3 ore și 45 de minute de tenis și emoții. Partida s-a încheiat în prelungirile setului decisiv, după ce Halep a salvat trei mingi de meci consecutive înainte să o fructifice pe prima a sa. Halep a început partida greoi și a pierdut primul set cu scorul de 6-4. Românca a preluat inițiativa în setul secund, pe care și l-a adjudecat cu același scor înainte ca setul decisiv, ce a durat mai bine de două ore, să producă un tenis de înaltă calitate din partea ambelor jucătoare. Cu ultimele forțe, Halep s-a impus cu 15 – 13 în final, după ce atât ea cât și Davis au resimțit serios efortul depus. Meciul va rămâne unul de referință pentru cariera româncei, care ajunsese în premieră în „prelungirile” unui set decisiv de Mare Șlem.
Naomi Osaka va fi viitoarea adversară a lui Halep. Japoneza a trecut în două seturi de Ashleigh Barty, producând una dintre surprizele zilei. În celălalt meci în care a fost implicată o jucătoare din România, Ana Bogdan a cedat în fața mai puternicei Madison Keys, scor 6-3, 6-4. Ea rămâne însă cu cea mai bună performanță reușită la un turneu de Mare Șlem, un tur trei bine-meritat.
Caroline Garcia a învins-o pe Aliaksandra Sasnovich în trei seturi, iar Barbora Strycova a reușit să câștige cu ușurință partida sa cu Bernarda Pera cu un dublu 6-2. O surpriză notabilă a avut loc în ultimul meci feminin al zilei, cel în care Su-Wei Hsieh a reușit să o elimine pe Agnieszka Radwanska. Parcursul excelent al taiwanezei continuă așadar după ce turul precedent aceasta a învins-o pe Garbine Muguruza.
Australian Open
Australian Open 2022 Live Blog | Ashleigh Barty vs Danielle Collins se anunță o finală pasionantă
ACUM 42 MINUTE
În cele mai așteptate dueluri de pe tabloul feminin, Karoline Pliskova a învins-o în două seturi strânse pe conaționala Lucie Safarova, 7-6, 7-5, în timp ce Angelique Kerber a impresionat în victoria clară, 6-1, 6-3, în fața Mariei Sharapova.
Turneul masculin a oferit de asemenea numeroase meciuri spectaculoase. Novak Djokovic și Roger Federer au câștigat în minim de seturi partidele lor din turul trei, calificându-se mai departe în fața lui Albert Ramos-Vinolas și Richard Gasquet. Cei doi arată o formă impresionantă, fiind alături de Rafael Nadal în continuare favoriți la câștigarea turneului.
În alt meci al experimentaților tenismeni din circuitul masculin, Tomas Berdych l-a învins surprinzător de ușor pe Juan Martin Del Potro. Cehul a avut nevoie de numai trei seturi pentru a-l eminina pe argentinian. Tot în trei seturi s-au impus Marton Fucsovics și Dominic Thiem, cei doi trecând pe rând de Nicolas Kicker, respectiv Adrian Mannarino. Ungurul Fucsovics este una dintre revelațiile turneului, fiind calificat pentru prima dată mai departe de turul întâi la un turneu de Mare Șlem. Tennys Sandgren poate fi inclus în aceeași categorie după victoria sa cu 3-1 în fața lui Maximilian Marterer.
Cele mai disputate meciuri de pe tabloul masculin au fost cel dintre Julien Benneteau și Fabio Fognini, dar și cel dintre Hyeon Chung și Alexander Zverev. În timp ce Fognini s-a impus cu 6-3 în setul decisiv în fața francezului, tânărul Chung a surprins în victoria sa în fața numărului 4 mondial, Zverev. Revenind de la 1-2 la seturi, coreeanul a câștigat la 0 în ultimul act al meciului.
***
Turul al patrulea începe duminică la Melbourne, când vom afla primii jucători calificați în sferturile de finală. Meciul dintre Grigor Dimitrov și Nick Kyrgios se anunță a fi unul dintre cele mai spectaculoase ale zilei, în timp ce Rafael Nadal îl înfruntă pe Diego Schwartzman pe tabloul masculin. Pablo Carreno Busta joacă împotriva lui Marin Cilic în alt meci interesant, în timp ce în competiția feminină Magdalena Rybarikova și Caroline Wozniacki se duelează pentru un loc în sferturile de finală. Elina Svitolina este și ea în acțiune, jucând cu Denisa Allertova, iar în competiția de dublu feminin perechea română Irina Begu / Monica Niculescu joacă pentru calificarea în ultimele opt ale turneului.
***
Australian Open se transmite pe Eurosport 1, Eurosport 2 și Eurosport Player. Dragoș Suciu și Radu Abramescu fac analiza evoluției românilor și a favoriților primului turneu de Mare Șlem al anului vineri după-amiaza pe pagina de Facebook a Eurosport, in cadrul emisiunii Stream Team. UPC este sponsorul transmisiunilor Australian Open de pe Eurosport. Dacă ai ratat un meci, îl poți revedea, timp de 7 zile, cu funcția Replay a mediaboxului Horizon. Iar cu aplicația Horizon Go pentru smartphone sau tabletă, te bucuri de meciuri live sau în reluare, pe orice device.
Eurosport Player:
3:30 Filip Cristian Jianu v Aidan Mcgugh (Court 15)
5:30 Lucie Safarova / Barbora Strycova v Sorana Cîrstea / Beatriz Haddad Maia (Court 8)
6:30 Filip Cristian Jianu / Thiago Agustin Tirante v Matheus Pucinelli De Almeida / Joao Lucas Reis Da Silva (Court 15)
*Orele sunt orientative, partidele și transmisiunile putând fi decalate în funcție de alte rezultate.
Asleigh Barty, micuța "bestie" care domină tenisul mondial de 112 săptămâni!