VIDEO | Alize Cornet și Tsvetana Pironkova, raliu spectaculos de 40 de lovituri la US Open

Publicat 07/09/2020 la 23:18 GMT+3

Alize Cornet și Tsvetana Pironkova au oferit unul dintre cele mai frumoase puncte la ediția din 2020 a US Open.

Tsvetana Pironkova

Partida din optimile de finală de la US Open dintre Alize Cornet și Tsvetana Pironkova este fără doar și poate de neratat. Sportiva din Bulgaria, revenită după 3 ani de pauză în circuit, și-a adjudecat primul set cu scorul de 6-4 după 48 de minute de joc. Setul secund a fost câștigat de adversara ei, Alize Cornet, în tie-break. Franțuzoaica a reușit un punct de excepție în manșa a doua.
Alize Cornet și Tsvetana Pironkova au disputat un punct de nu mai puțin de 40 de lovituri. În final, franțuzoaica a fost cea care a ieșit învingătoare din disputa atât de tensionată. Probabil că acest punct a fost decisiv înlupta mentală din setul doi. La finalul punctului atât de spectaculos, Pironkova a fost nevoită să ia loc pe marginea terenului preț de câteva secunde pentru a-și trage sufletul.