Tsitsipas a fost învins în turneul celor mai buni 8 jucători din lume doar de liderul mondial Nadal. În finala cu Thiem, Tsitsipas a câștigat războiul nervilor cu austriacul aflat pe locul 4 în lume.
Primul set a durat peste o oră și a fost adjudecat de Thiem. Niciunul dintre finaliști nu a reulit vreun break și s-a mers cap la cap până la 6-6 și 6-6 în tiebreak.
Laver Cup
Laver Cup : Federer ovaționat de către fani la Boston
Tsitsipas a fost mult mai inspirat în setul secund. În doar 21 de minute, grecul s-a impus cu 5-2.
Setul decisiv a fost ca un rollercoaster. Tsitsipas au reulit pe rând câte trei gameuri fiecare în debutul ultimului set, dat totul s-a decis într-un tiebreak. Grecul a fost mai lucid de această dată și a câștigat cu 6-7, 6-2, 7-6 la capătul unei partide spectaculoase.
Chiar și după această victorie, Tsitsipas termină anul pe locul 6 în lume, dar este cel mai fericit.
Laver Cup
Laver Cup : Berrettini îl învinge pe Auger-Aliassime la capătul unui meci foarte disputat de 3 ore
Laver Cup
Laver Cup | Europa conduce după prima zi cu 3-1! Ruud, Berettinni și Rublev au obținut victoriile