Simona Halep (20 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului WTA 250 de la Birmingham, grație victoriei din primul tur cu Lesia Tsurenko (116 WTA), scor 6-1, 6-4, după o oră și 19 minute de joc. În turul secund, jucătoarea din România o va întâlni pe Harriet Dart (106 WTA).
În turul precedent, Harriet Dart a trecut de Camila Osorio (61 WTA), în urma unei prestații foarte bune a britanicei, scor 6-2, 6-0, într-o partidă care a durat numai 70 de minute.
În vârstă de 25 de ani, Harriet Dart ocupă locul 106 în clasamentul WTA, cea mai bună clasare a sa fiind poziția 99, în urmă cu câteva luni, pe 22 martie 2022. Cu un record de 262 victorii și 200 de înfrângeri în cariera sa, Dart nu a reușit să câștige vreun titlu WTA până acum. În acest an, britanica a disputat 30 de partide, câștigând jumătate dintre ele.
Rothesay Classic Birmingham
Zhang, program de coşmar, după ce a bătut-o pe Cîrstea. Joacă alte două meciuri azi
19/06/2022 LA 13:03
Săptămâna trecută, în cadrul turneului de la Nottingham, Dart a ajuns până în sferturile de finală, acolo unde a fost eliminată de Alisson Riske, scor 6-4, 2-6, 1-6., după aproape două ore și jumătate de joc.

După meciul cu Tsurenko, Simona Halep a declarat că nu știe la ce să se aștepte în partida cu Dart, deoarece nu a jucat niciodată împotriva britanicei. Românca a uitat că a jucat împotriva acesteia în 2020, în turul al doilea de la Australian Open. Partida respectivă a fost câștigată de româncă cu 6-2, 6-4.

Australian Open : Halep - Dart (rezumat)

În ceea ce privește turneele de Grand Slam, cea mai bună performanță a lui Dart a venit în 2019, la Wimbledon, atunci când a ajuns până în turul al treilea pe iarba londoneză. În acest an, Harriet Dart nu a reușit rezultate notabile în primele două turnee de Grand Slam, fiind eliminată de fiecare dată încă din primul tur.
1,3 milioane de dolari este suma câștigată de Harriet Dart în tenis, potrivit WTA.
Simona Halep e favorită să câștige turneul de la Birmingham
19/06/2022 LA 08:05
Adversara Simonei Halep din semifinala de la Birmingham, Haddad Maia a făcut o declarație ciudată
18/06/2022 LA 05:34