Simona Halep s-a calificat luni în optimile de finală la turneul de la Birmingham după ce a făcut un meci foarte bun în compania ucrainencei Lesia Tsurenko. Pentru un loc în sferturile de finală, sportiva noastră se va duela cu favorita gazdelor, britanica Harriet Dart, ocupanta locului 106 WTA.
Dacă Halep a trecut de Tsurenko în primul tur, Dart a trecut de Camila Osorio (61 WTA), în urma unei prestații foarte bune a britanicei, scor 6-2, 6-0, într-o partidă care a durat numai 70 de minute.Simona Halep și Harriet Dart s-au întâlnit până acum o singură dată în circuit, la Australian Open în 2020, în turul al doilea. Atunci, românca s-a impus fără mari emoții, cu scorul de 6-2, 6-4. Harriet Dart, în vârstă de 25 de ani, este beneficiara unui wild card la Birmingham.

Harriet Dart a vorbit despre partida cu Simona Halep. Aceasta avut doar cuvinte de laudă la adresa jucătoarei de tenis din România: "Va fi o altă provocare. Am mai jucat contra ei în Australia, pe Rod Laver Arena, dar acum ne vom întâlni pe o suprafață diferită. Sper că publicul va fi de partea mea. Este o mare provocare să văd unde se află jocul meu deoarece ea este o multiplă campioană de Grand Slam", a spus Harriet Dart, potrivit Digi Sport.
Simona Halep va participa abia pentru a 2-a oară la turneul de la Birmingham, care are o istorie de 40 de ani. Prima dată se întâmpla în 2015, când sportiva noastră se oprea în sferturi, fiind învinsă în 3 seturi de Kristina Mladenovic. Simona Halep joacă la Birmingam primele meciuri pe iarbă în ultimii 3 ani.
Wimbledon
Simona Halep - Kirsten Flipkens LIVE TEXT, în turul 2 la Wimbledon, după 18:30! Românca, favorită
ACUM 5 ORE
Wimbledon
Ora de start a meciului Simona Halep - Kirsten Flipkens, în turul 2 la Wimbledon