Simona Halep s-a calificat în optimile de finală la Birmingham după ce a trecut de Lesia Tsurenko cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră și 18 minute de joc. În continuare, Simona se va duela britanica Harriet Dart, ocupanta locului 106 WTA. Aceasta din urmă a trecut de Camila Osorio cu scorul de 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 18 minute de joc.
Simona Halep a dictat ritmul în meciul cu Lesia Tsurenko, pe care a mai învins-o în trecut de 8 ori. Simona Halep a început cu break primul set şi apoi a continuat în acelaşi mod, adjudecându-l cu 6-1, după 31 de minute. În setul 2, Halep a fost condusă cu 3-1, dar a reuşit să revină şi să se impună cu 6-4, după 47 de minute. Tsurenko a primit îngrijiri medicale la vestiare, la scorul de 3-3.

"Nu e niciodată ușor când adversara ia pauză pentru o intervenție medicală, nu mă descurc prea bine în astfel de cazuri. Sper să se recupereze, i-am spus și la fileu. Am jucat de multe ori cu ea, am știut la ce să mă aștept de la ea, e prima mea victorie pe iarbă în 3 ani, deci este special. Îmi place să joc pe iarbă, mi-era dor și mereu m-am simțit bine aici.
E mereu o plăcere să mă întorc. E mereu plăcut să câștig un trofeu, dar sunt departe. Mă gândesc doar la meciul următor, nu va fi ușor. Mereu am parte de sprijin și vom vedea cu cine va ține publicul. Îi am pe românii mei și poate voi avea și alți fani. Mereu sunt foarte bine primită aici. Foarte mulți oameni au venit aici să mă vadă. Ar însemna enorm să câștig titlul aici pentru că în ultima vreme m-am cam chinui cu victoriile", a spus Simona Halep la interviul de după meci.
Wimbledon
Simona Halep - Kirsten Flipkens LIVE TEXT, în turul 2 la Wimbledon, de la ora 19! Românca, favorită
ACUM 6 ORE
Wimbledon
Ora de start a meciului Simona Halep - Kirsten Flipkens, în turul 2 la Wimbledon