• UPDATE 6-1, 6-4 / Simona Halep a obținut calificarea în optimile de finală la turneul de la Moscova după ce a trecut de Anastasia Potapova, scor 6-1, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc. În continuare, Simo se va confrunta cu învingătoarea dintre Kudermetova și Selekhmeteva.
  • UPDATE 5-4 / Simona Halep obține break-ul și va servi pentru calificarea în optimi!
  • UPDATE 4-4/ Simona egalează la 4. Urmează game-uri cruciale.
  • UPDATE 3-4 / Anastasia Potapova conduce pentru prima dată în acest meci.
  • UPDATE 3-3 / Simona Halep își pierde serviciul.
  • UPDATE 3-2 / Potapova își face și ea serviciul la 0.
  • UPDATE 3-1 / Simo își face serviciul și se îndreaptă spre o victorie clară.
  • UPDATE 2-1 / Simona Halep obține încă un break.
  • UPDATE 1-1 / Anastasia Potapova reușește rebreak-ul pe fondul unui game de serviciu mai slab din partea Simonei.
  • UPDATE 1-0 / Simona Halep obține break-ul încă din debutul setului 2.
  • Începe setul secund!
  • UPDATE 6-1 / Simona Halep câștigă primul set al meciului cu Anastasia Potapova, scor 6-1, după 39 de minute de joc.
  • UPDATE 5-1 / Simona Halep obține un nou break și va servi pentru a câștiga setul inaugural.
  • UPDATE 4-1 / Simona Halep își face serviciul și se distanțează la 3 game-uri în primul set.
  • UPDATE 3-1 / Simona e din nou foarte solidă la retur și profită.
  • UPDATE 2-1 / Potapova reușește rebreak-ul imediat.
  • UPDATE 2-0 / Simona Halep obține primul break al meciului.
  • UPDATE 1-0 / Simona Halep își face serviciul cu mare lejeritate în debutul partidei.
  • UPDATE / Simona Halep servește prima în acest meci.
Știre inițială
Ocupantă a locului 19 WTA, Simona Halep va debuta la turneul de la Moscova azi, cu favorita gazdelor, Anastasia Potapova, aflată pe locul 68 WTA. Partida dintre Simona și Potapova va avea loc în jurul orei 17:00 la turneul din Rusia, fiind al doilea meci de pe Terenul Central, după duelul Alexandrova – Jabeur, care începe la 14.30.
Simona Halep, îngrijorată înainte de startul sezonului din 2022: "Cred că asta m-ar încurca mental!"
ACUM 4 ORE
Halep și Potapova s-au mai întâlnit în circuit o singură dată, la Gippsland Trophy 2021, acolo unde românca s-a impus în 2 seturi, scor 6-4, 6-4. Simona Halep vine după eliminarea în turul 3 de la Indian Wells și încearcă la turneul de la Moscova să facă o pregătire cât mai bună pentru competiția de la Cluj, de săpătmâna viitoare, acolo unde le vom urmări la treabă și pe Muguruza sau Emma Răducanu.

Simona Halep încearcă să câștige al doilea titlu al carierei la Moscova

Dacă primul turneu câștigat în circuitul WTA a fost la Sofia, în Bulgaria, pentru Simona Halep a urmat în 2013 succesul de la Moscova, un turneu drag în memoria campioanei noastre pentru care la ediția de anul acesta a primit un wildcard din partea organizatorilor: "Multe mulțumiri organizatorilor acestui turneu, le sunt recunoscătoare pentru wildcard. Am amintiri plăcute de la această competiție deoarece am câștigat în 2013. Sunt fericită să fiu din nou aici și sper să obțin un rezultat bun", a spus Simona Halep.
Dacă trece azi de Potapova, Simona Halep se poate duela în continuare cu învingătoarea meciului dintre Kudermetova și Selekhmeteva. Mai apoi, în sferturile de finală, fostul lider mondial din WTA se poate întâlni cu Maria Sakkari sau Dayana Yastremska. În semifinale, Simona se poate duela cu Aryna Sabalenka, Ons Jabeur, Ekaterina Alexandrova ori Alja Tomljanovic.
Pe tabloul principal de la Moscova am avut la începutul zilei de azi 2 reprezentante, Simona Halep și Irina Bara. Aceasta din urmă, lucky loser, a fost eliminată în primul tur de către Tereza Martincova, scor 0-6, 5-7. VTB Kremlin Cup se dispută în perioada 18-24 octombrie la Moscova, pe hard indoor. Competiția din Rusia face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de 565.530 de dolari. Simona Halep a câștigat turneul în 2013, iar ultima ediție a fost câștigată de Belinda Bencic (în 2019).

Traseul virtual al Simonei Halep la Moscova

• Tur 1: Anastasia Potapova (77 WTA)
  • Optimi de finală: Veronika Kudermetova (31 WTA)
  • Sferturi de finală: Maria Sakkari (9 WTA)
  • Semifinale: Aryna Sabalenka (2 WTA)
  • Finală: Garbine Muguruza (6 WTA)
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Simona Halep, despre completarea echipei pentru 2022: "Cu el n-aș fi ajuns la accidentări grave!"
28/11/2021 LA 14:27
Topul câștigurilor din tenis în 2021! Cât a încasat Simona Halep în cel mai slab sezon din 2012
23/11/2021 LA 12:23