Anunțul lui Jannik Sinner, după ce a acuzat dureri la Cincinnati. Ce a spus despre participarea la US Open
Actualizat 19/08/2024 la 10:44 GMT+3
Jannik Sinner s-a calificat în noaptea dinspre duminică spre luni în finala Masters-ului de la Cincinnati, după ce l-a învins pe Alexander Zverev la capătul unui meci spectaculos. Italianul a acuzat în anumite momente ale jocului cu "Sascha", dar după încheierea partidei a ținut să își liniștească fanii.
Jannik Sinner a Cincinnati
Credit imagine: Getty Images
Liderul mondial al ierarhiei ATP, Jannik Sinner, va juca a doua sa finală la un Masters în acest an, după ce s-a calificat azi-noapte în ultimul act de la Cincinnati. Italianul l-a învins pe Zverev într-un meci extrem de disputat, încheiat după trei ore și șase minute de joc, scor 7-6 (9), 5-7, 7-6 (4).
Sinner nu a avut un meci ușor în fața lui "Sascha", iar condiția fizică nu l-a ajutat în anumite momente pe liderul mondial. Jannik a putut fi văzut cum în timpul partidei se ținea de șold, o zonă care i-a mai pus probleme în prima jumătate a acestui sezon.
După meciul din semifinalele de pe hard-ul american, campionul de la Australian Open a vorbit despre problemele medicale pe care le-a întâmpinat și a ținut să menționeze că nu este îngrijorat. În plus, Sinner a ținut să puncteze că probleme sale la șold nu reprezintă o recidivă a celor din luna mai, când a trebuit să sară peste câteva turnee pentru a se recupera.
Citește și:
- Rafael Nadal, în tribune la meciul de debut al lui Mbappe în La Liga! Francezul i-a oferit tricoul
- 4 românce, în calificări la US Open! Cu cine se duelează Todoni, Bulgaru, Bara și Ruse
sinner a acuzat probleme medicale la cincinnati, dar nu se îngrijorează
"Nu îmi voi asuma riscuri, mai ales înainte de US Open. Desigur, simt ceva și trebuie să înțeleg exact ce este, pentru că nu este la fel ca în primăvară. Va trebui să vedem ce se întâmplă după turneu, dar eu nu sunt îngrijorat, iar ăsta e cel mai important lucru.
Încerc să fiu în cea mai bună formă înainte de un Grand Slam. După finala de aici, știu că mai am șase zile să mă recuperez, să muncesc, să mă antrenez. Nu am griji legate de a fi 100% (n.r. apt din punct de vedere fizic) pentru US Open", a spus liderul mondial, citat de We Love Tennis.
În plus, Sinner a vorbit despre condiția sa fizică și a declarat că trebuie să se îmbunătățească în privința acestui aspect.
"Din punct de vedere fizic, este clar că trebuie să evoluez dacă vreau să câștig turnee de mare șlem sau turnee și mai mari, este clar că trebuie să fiu și mai în formă", a completat Jannik, potrivit Punto de Break.
În marea finală de la Cincinnati, Sinner se va lupta pentru al 5-lea său titlu din 2024 cu Frances Tiafoe, care a trecut de Holger Rune pe cealaltă parte de tablou.
US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, se vede în direct pe Eurosport și în aplicația Max în perioada 26 august - 8 septembrie 2024.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2210.png)
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2206.png)
711
5
77
69
7
64
Promo
Promo