Wimbledon, ziua 3 | Meciul Irinei Begu, întrerupt din cauza întunericului! Kvitova, în turul 2

Actualizat 06/07/2023 la 01:00 GMT+3

Wimbledon 2023 a debutat luni, iar astăzi ar fi trebuit să se joace meciurile din turul 2. Condițiile meteo de la Londra nu au permis, însă, disputarea la timp a partidelor din primul tur, astfel că în programul de astăzi sunt programate multe dueluri, inclusiv cele ale celor patru românce de pe tabloul principal.

Petra Kvitova in Berlin

Credit imagine: SID

UPDATE: Laslo Djere a câștigat ultimul meci al zilei, impunându-se în 4 seturi, după 4 tiebreak-uri, în fața lui Maxime Cressy, scor 7-6 (5), 6-7 (3), 6-7 (8), 6-7 (7), după 3 ore și 41 de minute de joc.
UPDATE: Petra Kvitova, favorita nr. 9, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de Jasmine Paolini (locul 44 WTA), în 3 seturi, scor 4-6, 7-6 (5), 1-6, după un meci de două ore și 9 minute.
UPDATE: Meciul Irinei Begu cu Rebecca Marino, din primul tur de la Wimbledon, a fost întrerupt la scorul de 6-1, 2-4, din cauza întunericului. Partida va fi reluată mâine.

Punct incredibil reușit de Rebecca Marino în fața Irinei Begu la Wimbledon

Și celelalte meciuri aflate în desfășurare au fost întrerupte, singurele dueluri care încă se mai joacă fiind cele dintre Jasmine Paolini și Petra Kvitova, în direct pe Eurosport 1 și în aplicația Eurosport, și Maxime Cressy - Laslo Djere.
UPDATE: Jiri Vesely (locul 528 ATP) a reușit să se califice în această seară în turul 2 la Wimbledon, după ce l-a învins în 4 seturi pe Sebastian Korda, scor 7-6 (7), 4-6, 6-2, 6-3, după 3 ore și două minute de joc.
Alte rezultate de pe tabloul masculin:
  • Marton Fucsovics - Tallon Griekspoor 6-4, 6-2, 6-4
  • Adrian Mannarino - Alexander Shevchenko 6-3, 6-3, 6-2
  • Jannik Sinner - Diego Schwartzman 7-5, 6-1, 6-2
UPDATE: Irina Begu a câștigat fără emoții primul set al meciului cu Rebecca Marino, scor 6-2, după 38 de minute de joc.

Irina Begu a câștigat fără emoții primul set al meciului cu Marino, din primul tur de la Wimbledon

UPDATE: A început meciul dintre Irina Begu și Rebecca Marino, transmis în direct pe Eurosport 1 și în aplicația Eurosport.
UPDATE: Stefanos Tsitsipas s-a calificat în turul 2, după un meci de 5 seturi cu Dominic Thiem, scor, 6-3, 6-7 (1), 2-6, 7-6 (5), 6-7 (8), după aproape 4 ore de joc. Grecul îl va înfrunta în următoarea partidă pe Andy Murray.
UPDATE: Novak Djokovic s-a calificat în turul 3, după o victorie în 3 seturi intense cu Jordan Thompson. Australianul s-a ținut tare în runda 2 și 3, dar a cedat cu 3-6, 6-7, 5-7. 2 ore și jumătate a durat partida, iar următorul adversar al sârbului va fi Stanislas Wawrinka sau Tomas Martin Etcheberry, al 29-lea favorit.

Așa l-a învins Djokovic pe Thompson la Wimbledon! Victorie în 3 seturi pentru Nole

UPDATE: Încă 3 partide amânate la Wimbledon:
  • Alexander ZVEREV (GER) [19] vs Gijs BROUWER (NED) (10)
  • Anna BONDAR (HUN) (69) vs Bianca ANDREESCU (CAN) (70)
  • Jessica BOUZAS MANEIRO (ESP) (71) vs Anhelina KALININA (UKR) [26]
UPDATE: Novak Djokovic câștigă și setul 2 cu Jordan Thompson, în tiebreak. Sârbul mai are nevoie de un set pentru victorie.
UPDATE: O altă favorită a cedat în primul tur. Bernarda Pera a fost eliminată de bulgăroairca Viktoriya Tomova, scor 7-6, 3-6, 3-6. Alize Cornet a obținut și ea biletul pentru runda următoare, trecând de Nao Hibino.
UPDATE: Surpriză de proporții pe tabloul feminin. Karolina Pliskova, favorita 18, a cedat în fața locului 225 WTA. Natalija Stevanovic, venită din calificări, a câștigat de o manieră categorică, 6-2, 6-3.
UPDATE: Holger Rune, al 6-lea favorit de pe tabloul masculin, a avut nevoie de doar 3 seturi pentru a-l elimina pe britanicul George Loffhagen. În runda următoare, norvegianul va juca împotriva lui Arnaldi sau Carballes Baena.
UPDATE: Organizatorii au amânat alte 4 partide:
  • Karolina MUCHOVA (CZE) [16] vs Jule NIEMEIER (GER) (114)
  • Linda NOSKOVA (CZE) (115) vs Dalma GALFI (HUN) (116)
  • Alejandro DAVIDOVICH FOKINA (ESP) [31] vs Arthur FILS (FRA) (26)
  • Zhizhen ZHANG (CHN) (27) vs Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED) (28)
UPDATE: Denis Shapovalov l-a eliminat pe moldoveanul Radu Albot, în 4 seturi. Adversarul său a câștigat runda inaugurală, dar nu a făcut față presiunii și a cedat apoi cu 7-5, 4-6, 2-6, 2-6.
UPDATE: Barbora Krejcikova, a 10-a favorită a competiției, nu a avut emoții pentru calificarea în turul 2, impunându-se într-o oră și jumătate în fața lui Heather Watson, scor 6-2, 7-5.
UPDATE: Sara Errani, fostă finalistă la Roland Garros, a fost eliminată în minimum de seturi de Madison Brengle. Americanca s-a impus într-o oră și 11 minute, scor 6-3, 6-1.
UPDATE: Ce revenire! Milos Raonic a obținut prima sa victorie la Wimbledon din 2019 încoace, atunci când trecea de Reilly Opelka. De asemenea, este prima victorie a canadianului la un turneu de Grand Slam din 2021 încoace, ultimuma partidă în care s-a impus fiind la Australian Open.
UPDATE: Mai multe meciuri au fost anulate azi:
  • Nadia PODOROSKA (ARG) (21) vs Victoria AZARENKA [19] (24)
  • Diane PARRY (FRA) (5) vs Petra MARTIC (CRO) [30] (8)
  • Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG) [29] (121) vs Stan WAWRINKA (SUI) (124)
  • Aleksandar VUKIC (AUS) (69) vs Quentin HALYS (FRA) (71)
UPDATE: Jelena Ostapenko s-a impus de o manieră categorică în fața belgiencei Minnen cu scorul de 6-1, 6-2, după o oră și 4 minute de joc. În continuare, letona, cap de serie numărul 17, o va întâlni pe Sorana Cîrstea.
UPDATE: Iga Swiatek a trecut fără nicio emoție la Wimbledon de Sara Sorribes Tormo, cu scorul de 6-2, 6-0, la capătul unui meci care a durat o oră și 10 minute de joc, calificându-se în turul al treilea. Pentru poloneză urmează meciul cu învingătoarea meciului dintre Parry și Martic.
UPDATE: Daniil Medvedev, al treilea favorit, s-a calificat în turul secund după ce a trecut de britanicul Arthur Fery cu scorul de 7-5, 6-4, 6-3, după două ore și 4 minute de joc. Dimitrov a mers și el mai departe după ce a trecut de niponul Sho Shimabukuro cu scorul de 6-1, 6-2, 6-1, într-un meci care a fost întrerupt de protestatari.

Organizatorii Wimbledon n-au scăpat de ce le-a fost mai frică! Protestatarii au dat năvală pe teren

• Lehecka - Ofner 6-4, 6-4, 6-4
UPDATE: Sloane Stephens s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon după ce a trecut de Rebecca Peterson cu scorul de 6-2, 6-3. Danielle Collins s-a impus și ea în fața Juliei Grabher cu un dublu 6-4. Maria Sakkari, favorită numărul 8, a fost în mod surprinzător eliminată în primul tur de către Marta Kostyuk, scor 6-0, 5-7, 2-6, după aproape două ore de joc.
  • Carol Zhao - Tamara Korpatsch 6-1, 4-6, 2-6
UPDATE: Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon după ce a eliminat-o pe semifinalista din 2022, Tatjana Maria, cu scorul de 6-1, 2-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 40 de minute de joc. Pentru Sorana urmează meciul cu învingătoarea dintre Ostapenko și Minnen.

Așa s-a calificat Sorana Cîrstea în turul 2 la Wimbledon! Victorie impresionantă cu Tatjana Maria

UPDATE: Jaqueline Cristian s-a calificat în premieră în turul al doilea la Wimbledon după ce a trecut de Lucia Bronzetti (47 WTA) cu scorul de 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute de joc. În continuare, pentru Cristian urmează duelul cu învingătoarea dintre Haddad Maia și Putintseva.
UPDATE: Meciul Soranei Cîrsta cu Tatjana Maria se joacă acum pe Eurosport 2.
UPDATE: Mai multe meciuri au fost anulate pentru azi, printre care și partida pe care Ana Bogdan urma s-o joace cu Alycia Parks.
  • Andrey RUBLEV [7] (97) vs Aslan KARATSEV (100)
  • Jan CHOINSKI (GBR) (117) vs Hubert HURKACZ (POL) [17] (120)
  • Lorenzo MUSETTI (ITA) [14] (113) vs Jaume MUNAR (ESP) (116)
  • Xinyu WANG (CHN) (30) vs Sofia KENIN (USA) (31)
  • Tomas BARRIOS VERA (CHI) (102) vs David GOFFIN (BEL) (103)
  • Maximilian MARTERER (GER) (109) vs Michael MMOH (USA) (111)
  • Alexander BUBLIK (KAZ) [23] (105) vs J.J. WOLF (USA) (107)
  • Alycia PARKS (USA) (45) vs Ana BOGDAN (ROU) (47)
  • Katerina SINIAKOVA (CZE) (42) vs Lesia TSURENKO (UKR) (43)
  • Elise MERTENS (BEL) [28] (25) vs Elina SVITOLINA (UKR) (28)
UPDATE: Tatjana Maria a câștigat setul secund al întâlnirii cu Sorana Cîrstea cu 6-2.
UPDATE: Jaqueline Cristian a câștigat primul set cu 6-3 în fața Luciei Bronzetti.
UPDATE: Ploaia a început din nou la Londra, iar acum se joacă doar pe terenurile acoperite.
UPDATE: Sorana Cîrstea a câștigat primul set, 6-1, după 26 de minute de joc.

Sorana Cîrstea, prim set aproape perfect cu Tatjana Maria, la Wimbledon

UPDATE: Ploaia a întrerupt din nou meciurile de la Wimbledon.
UPDATE: În timp ce Cristian conduce cu 3-1 pe Bronzetti, Sorana Cîrstea s-a distanțat la 5-1 în fața Tatjanei Maria.
UPDATE: După o lungă așteptare, meciul Soranei Cîrstea cu Tatjana Maria a început. La fel și meciul lui Jaqueline Cristian cu Lucia Bronzetti.
UPDATE: O nouă amânare de o oră a meciurilor de la Wimbledon, din cauza condițiilor meteo. Cel mai devreme, partidele de azi vor începe la 14:30.
UPDATE: Startul zilei de la Wimbledon e amânat, din cauza ploii. Cel mai devreme partidele vor începe la 13:30. În primele partide ale zilei, vom avea disputele Sorana Cîrstea - Tatjana Maria (Eurosport 1) și Jaqueline Cristian – Lucia Bronzetti (aplicația Eurosport).

Wimbledon 2023 - Programul zilei de miercuri

Wimbledon 2023 a început luni, dar programul competiției a fost afectat semnificativ în primele două zile, multe meciuri fiind amânate sau întrerupte din cauza ploilor.
Astfel, astăzi, pe lângă primele partide din turul 2, se vor disputa multe dueluri restante din turul inaugural. Printre acestea se numără meciurile româncelor Irina Begu, Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian, care nu au putut juca ieri.
Irina Begu o va întâlni pentru prima dată în carieră pe Rebecca Marino. Canadianca se află pe locul 83 WTA și are 32 de ani, la fel ca sportiva noastră. Românca e favorită la calificarea în turul 2, dar trebuie să fie atentă pentru a nu face pași greșiți.
Sorana Cîrstea va întâlni și ea o adversară mai slab clasată. Tatjana Maria, locul 62 WTA, este ieșită din formă, dar acest lucru nu ar trebui să o lase pe jucătoarea din România să se relaxeze. Sorana are o singură victorie pe iarbă în acest an, împotriva Anei Bogdan, în turul 1 la Birmingham.
În ceea ce o privește pe Jaqueline Cristian, aceasta va avea un prim tur abordabil la Wimbledon, evitând o încleștare cu un cap de serie. Românca o va întâlni pe italianca Lucia Brozetti (65 WTA). Aceasta a avut o săptămână de vis la Bad Homburg, unde a ajuns până în finală, dar a cedat în fața Katerinei Siniakova.
Tot astăzi va reveni pe iarbă londoneză și Ana Bogdan, care s-a calificat în turul 2 după ce a trecut de locul 15 WTA, Liudmila Samsonova, și va juca acum cu Alycia Parks.
Programul româncelor la Wimbledon:
  • Irina Begu – Rebecca Marino – al patrulea meci pe Court 7, după Mannarino - Shevchenko
  • Sorana Cîrstea – Tatjana Maria – primul meci pe Court 8
  • Jaqueline Cristian – Lucia Bronzetti – primul meci pe Court 10
  • Alycia Parks – Ana Bogdan – ultimul meci pe Court 9, nu înainte de ora 18:30 (ora României), după Golubic - Schmiedlova
Cine câștigă Wimbledon 2023 la feminin?

Printre protagoniștii zilei din turul 2 de la Wimbledon se numără Novak Djokovic, care îl va înfrunta pe Jordan Thompson (locul 70 ATP), Andrey Rublev, care va da peste Aslan Karatsev (locul 50 ATP), Casper Ruud, care se va duela cu Liam Broady (locul 142 ATP) și Jannik Sinner, care va sta față în față cu Diego Schwartzman (locul 98 ATP).
În același timp, de pe tabloul feminin se remarcă Iga Swiatek, care o va înfrunta pe Sara Sorribes Tormo, Daria Kasatkina, care va juca împotriva lui Jodie Burrage, și Elise Mertens, care se va duela cu Elina Svitolina.
Programul celor mai tari meciuri ale zilei la Wimbledon:
  • Daria Kasatkina – Jodie Burrage – primul meci pe Centre Court, de la ora 15:30 (ora României)
  • Iga Swiatek – Sara Sorribes Tormo – al doilea meci pe Centre Court
  • Jordan Thompson – Novak Djokovic – al treilea meci pe Centre Court
  • Daniil Medvedev – Arthur Fery – primul meci pe Court 1, de la ora 15:00 (ora României)
  • Dominic Thiem – Stefanos Tsitsipas – al treilea meci pe Court 2, după Hanfmann - Fritz
Cine câștigă Wimbledon 2023 la masculin?
Turneul de Grand Slam de la Wimbledon este programat în perioada 3 - 16 iulie și va fi transmis pe Eurosport și în aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.