UPDATE | Ons Jabeur e în semifinale la Wimbledon! Tunisianca s-a calificat în premieră în penultimul act la All England Club după ce a trecut de cehoaica Marie Bouzkova, după o oră și 49 de minute de joc, scor 6-3, 1-6, 6-1, Pentru un loc în marea finală, Jabeur se va duela cu Tatjana Maria.
UPDATE | Cameron Norrie se califică pentru prima dată în semifinale la Wimbledon! Britanicul de pe locul 12 ATP s-a calificat în penultimul act după ce l-a învins în 5 seturi pe David Goffin, cu scorul de 3-6, 7-5, 2-6, 6-3, 7-5, la capătul unui meci care a durat 3 ore și 31 de minute de joc. Pentru un loc în marea finală, Norrie se va duela cu Novak Djokovic.
Wimbledon
Kyrgios, convins că ar fi câștigat titlul la Wimbledon cu o singură condiție! De ce a depins totul
29/07/2022 LA 14:35
UPDATE | Tatjana Maria e prima semifinalistă de anul acesta de la Wimbledon! Mamă a doi copii, în vârstă de 34 de ani, Maria s-a impus în fața compatrioatei Jule Niemeier cu scorul de 4-6, 6-2, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 20 de minute de joc. Aceasta este prima semifinală de Grand Slam a carierei pentru sportiva de pe locul 103 WTA, care le-a învins până acum pe Sharma, Cîrstea, Sakkari, Ostapenko și Niemeier.

Maria, calificare fabuloasă în semifinalele de la Wimbledon, la 34 de ani! Victorie cu Niemeier

Novak Djokovic e în semifinale, după o revenire de senzație cu Jannik Sinner

UPDATE | Novak Djokovic, principalul favorit de la Wimbledon și campionul ultimelor 3 ediții, s-a calificat în semifinale la All England Club după o revenire de senzație în meciul cu favoritul numărul 10, Jannik Sinner. Sârbul s-a impus cu scorul de 5-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2, la capătul unui meci care a durat trei ore și 40 de minute de joc.
Marele campion sârb a cedat primele seturi în fața lui Sinner, iar italianul părea că se apropie de producerea celei mai mari surprize pe tabloul masculin, eliminarea principalului favorit. Djokovic a fost mai bun în debutul partidei, a condus cu 4-1 în primul set, dar Sinner a revenit spectaculos și s-a impus atât în setul 1, cât și în setul 2.

Novak Djokovic, "pe mod avion" la Wimbledon! Punct "din altă galaxie" reușit de Nole cu Sinner

UPDATE | Novak Djokovic câștigă și setul al patrulea, cu 6-2, după 44 de minute de joc! Super-duelul dintre Djokovic și Sinner va intra în decisiv!
UPDATE | Novak Djokovic câștigă setul al treilea cu 6-3, după 41 de minute de joc. Sinner va servi primul în setul al patrulea. Deși sârbul a câștigat setul 3, Sinner a reușit punctul turneului în această manșă.

Sinner, punctul turneului în meciul cu Novak Djokovic! Italianul, lovituri de geniu la Wimbledon

UPDATE | Jannik Sinner câștigă și setul secund, cu scorul de 6-2, după 36 de minute de joc. Djokovic e în mare dificultate la Wimbledon.
UPDATE | Novak Djokovic pierde primul set al confruntării cu Sinner. Sârbul a avut 4-1, dar italianul a revenit și s-a impus cu 7-5.
Știre inițială
Astăzi încep sferturile de finală de la Wimbledon, iar organizatorii au decis ca meciul dintre Novak Djokovic și Jannik Sinner să deschidă ziua cu numărul 10 de pe terenul central.
Jannik Sinner vine după o partidă foarte bună făcută în sferturile de finală, acolo unde l-a învins pe Carlos Alcaraz, scor 6-1, 6-4, 6-7(8), 6-3, în timp ce campionul din 2021, Novak Djokovic, a trecut de surpriza sezonului de iarbă, Tim Van Rijthoven, scor 6-2, 4-6, 6-1, 6-2.
Djokovic și Sinner s-au mai întâlnit o singură dată până acum, în 2021, la Monte Carlo, atunci când sârbul s-a impus fără prea multe emoții, scor 6-4, 6-2.
Jannik Sinner, la 20 de ani, este unul dintre cei mai promițători jucători din circuitul masculin. Aflat pe locul 13 în ierarhia ATP (locul 9 în noiembrie 2021 cea mai bună clasare), are în palmares 5 titluri ATP.
Pentru a treia oară în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, după Roland Garros 2020 și Australian Open 2022, Sinner încearcă să producă marea surpriză în fața celui care s-a impus de 6 ori pe iarba londoneză.

În celălalt sfert de finală din turneul masculin se vor întâlni David Goffin și Cameron Norrie, în a doua partidă de pe terenul cu numărul 1. Goffin, fost număr 7 mondial, are parte de cel mai bun turneu de Grand Slam din ultimii ani.
Belgianul repetă performanța din 2019, atunci când a ajuns în sferturile de la Wimbledon, partida cu Norrie urmând să fie al patrulea sfert de finală al carierei într-un turneu major. În turul precedent, Goffin a trecut de Frances Tiafoe după un meci maraton, de peste 4 ore și jumătate, scor 7-6(3), 5-7, 5-7, 6-4, 7-5.
De partea cealaltă, Cameron Norrie are parte de cel mai bun Grand Slam al carierei, ajungând în premieră în sferturile de finală. În optimi, el l-a învins pe americanul Tommy Paul, scor 6-4, 7-5, 6-4.
Goffin și Norrie s-au întâlnit o singură dată, la Barcelona, în 2021. Atunci, belgianul s-a retras din cauza unei accidentări la 6-0, 3-5.

Ons Jabeur vrea să depășească performanța de anul trecut de la Wimbledon

Ons Jabeur revine în sferturile de finală de la Wimbledon, după ce a ajuns în această fază a turneului și în 2021. Astăzi, Jabeur o va întâlni pe Marie Bouzkova, jucătoare care se află în premieră într-o fază atât de avansată a unui turneu de Grand Slam.
În optimi, Jabeur a trecut de Elise Mertens, scor 7-6(9), 6-4, în timp ce Bouzkova a învins-o pe Caroline Garcia, scor 7-5, 6-2.
Partida din sferturile de finală dintre Jabeur și Bouzkova este programată pe terenul central după meciul dintre Djokovic și Sinner. În cazul unei victorii, Jabeur va ajunge în premieră în semifinalele unui turneu de Grand Slam.
Celălalt sfert de finală de pe tabloul feminin va deschide ziua pe terenul cu numărul 1. Germania va avea sigur o reprezentantă în semifinalele turneului de la Wimbledon, în urma duelului dintre Tatjana Maria (103 WTA) și Jule Niemeier (97 WTA).
Dacă Niemeier a trecut în optimi de Heather Watson, favorita publicului englez, fără emoții, scor 6-2, 6-4, Tatjana Maria a produs surpriza în optimi atunci când a salvat două mingi de meci cu Ostapenko în setul al doilea, câștigând în cele din urmă cu 5-7, 7-5, 7-5. La fel ca în cazul celuilalt sfert de finală, Maria și Niemeier se vor întâlni în premieră.
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.