Antrenorul lui Grigor Dimitrov a reacționat cu un singur cuvânt după accidentarea din meciul cu Sinner de la Wimbledon! Ce a scris Jamie Delgado

Grigor Dimitrov s-a accidentat în meciul cu Jannik Sinner de la Wimbledon, în momentul în care avea 2-0 la seturi, fiind nevoit să se retragă. Antrenorul Jamie Delgado a avut o reacție scurtă, dar puternică legată de ce a pățit elevul său, postând un mesaj format dintr-un singur cuvânt pe rețelele de socializare.

Drama totală! Dimitrov a părăsit terenul în lacrimi după ce s-a accidentat. Sinner, gest superb

Sursa video: Eurosport

Grigor Dimitrov a ratat calificarea în sferturi la Wimbledon, deși l-a condus cu scorul de 2-0 pe Jannik Sinner. Bulgarul a fost nevoit să se retragă în setul al 3-lea, ca urmare a unei accidentări la mușchiul pectoral, soldat cu o ruptură parțială.
Kober.

Kober.

Credit imagine: Eurosport

Acest articol vă este oferit de KOBER.
Grigor Dimitrov a reușit un parcurs spectaculos la Wimbledon, după ce a fost nevoit să se retragă în primul tur la Australian Open și Roland Garros.
Dimitrov a avut parte de un ghinion teribil. În timp ce încerca o voleu la minge de game, s-a accidentat la mușchiul pectoral. Locul 21 mondial a reușit să închidă game-ul patru, însă imediat după ce s-a terminat, a început să se țină de zona pectorală, iar Sinner s-a apropiat rapid să vadă dacă bulgarul este bine.
Din păcate, după ce a consultat medicul, temerile cele mai mari ale lui Dimitrov s-au confirmat și nu a existat nicio posibilitate să continue meciul. A fost a cincea retragere consecutivă a fostului număr 3 mondial într-un turneu de Grand Slam, stabilind astfel un record negativ.
Antrenorul Jamie Delgado a postat pe Instagram o fotografie în care stă jos și pare extrem de abătut. Și-a însoțit postarea cu un singur cuvânt. "Dărâmat", a scris antrenorul bulgarului într-un story postat pe rețelele sociale.
Postare lui Jamie Delgado după accidentarea lui Grigor Dimitrov de la Wimbledon.

Postare lui Jamie Delgado după accidentarea lui Grigor Dimitrov de la Wimbledon.

Credit imagine: Instagram

Jannik Sinner, afectat de accidentarea lui Dimitrov

Liderul ATP a spus că nu se simte ca un câștigător și că victoria ar fi fost meritată de bulgar, care este însă urmărit de ghinion. Sinner a avut doar cuvinte de laudă la adresa jucătorului de 34 de ani, căruia i-a urat să se facă bine cât mai repede.
"Nici nu știu ce să spun. Mă înțeleg foarte bine cu Grigor, a avut o șansă reală să treacă de această rundă, a jucat foarte bine. Este foarte ghinionist, eu nu mă consider un câștigător astăzi...
E un moment foarte greu de trăit. Să-l văd într-o astfel de postură e... sincer, dacă ar fi existat vreo șansă să joace în turul următor, ar fi meritat să o facă.
Au fost multe turnee de Grand Slam în care a fost accidentat. Grigor este unul dintre cei mai muncitori tenismeni, merită aplaudat și îi doresc însănătoșire grabnică", a declarat Jannik Sinner.
Italianul, favoritul nr. 1 la All England Club, se va duela în continuare, pentru un loc în penultimul act al turneului, cu Ben Shelton, care a trecut de Lorenzo Sonego, scor 3-6, 6-1, 7-6 (1), 7-5.
Wimbledon se desfășoară în perioada 30 iunie - 13 iulie și se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo