Irina Begu, eliminată în turul 3 la Wimbledon. Românca, învinsă de Jelena Ostapenko în 3 seturi

Actualizat 01/07/2022 la 14:38 GMT+3

Din păcate, Irina Begu a fost eliminată azi în turul al treilea la Wimbledon de către favorita numărul 12, Jelena Ostapenko, campioană în 2017 la Roland Garros.

Irina Begu

Irina Begu, ocupanta locului 43 WTA, s-a oprit în turul 3 la Wimbledon, fiind învinsă de Jelena Ostapenko, favorita numărul 12, cu scorul de 6-3, 1-6, 1-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc. Ostapenko se va duela în continuare cu învingătoarea meciului dintre Maria Sakkari și Tatjana Maria. Astfel, România rămâne cu o singură reprezentantă în proba de simplu, Simona Halep.
  • 1-5. Ostapenko mai face un break și va servi pentru a se califica în optimi.
  • 1-4. Jelena Ostapenko revine de la 15-40 și își face serviciul.
  • 1-3. Irina Begu are șansă cu o minge ricoșată din fileu și e pe tabelă în setul al treilea.
  • 0-3. Ostapenko își face serviciul și confirmă break-ul obținut mai devreme.
  • 0-2. Jelena Ostapenko mai câștigă un game pe serviciul advers și pare în aceste momente de neoprit.
  • 0-1. Jelena Ostapenko își face serviciul în debutul decisivului.
  • ÎNCEPE SETUL 3.
  • 1-6. Jelena Ostapenko își adjudecă în mod categoric setul secund și trimite meciul în decisiv.
  • 1-5. Jelena Ostapenko își face serviciul, iar Irina va servi în continuare pentru a rămâne în acest set al doilea.
  • 1-4. Ostapenko obține un nou break.
  • 1-3. Ostapenko își face serviciul și consolidează break-ul obținut mai devreme.
  • 1-2. Ostapenko face break-ul în debutul setului 2.
  • 1-1. Jelena Ostapenko servește excelent pentru a egala la 1.
  • 1-0. Irina Begu își face serviciul în debutul setului secund.
  • ÎNCEPE SETUL 2.
  • 6-3. Irina Begu câștigă setul 1 după 31 de minute de joc!
  • 5-3. Irina Begu confirmă break-ul! Ostapenko va servi pentru a rămâne în primul set.
  • 4-3. Irina Begu obține un nou break și e în față din nou în primul set.
  • 3-3. Un nou game solid de serviciu pentru Irina, care egalează la 3.
  • 2-3. Ostapenko salvează o minge de break și e în față din nou.
  • 2-2. Jelena Ostapenko recuperează imediat break-ul.
  • 2-1. Irina Begu obține primul break al meciului cu Jelena Ostapenko.
  • 1-1. Irina Begu reușește și ea un game de serviciu foarte bun.
  • 0-1. Jelena Ostapenko câștigă la 0 game-ul de serviciu.
UPDATE | Jelena Ostapenko începe acest meci la serviciu.
UPDATE | În curând începe meciul dintre Irina Begu și Jelena Ostapenko, în turul 3 la Wimbledon.
Știre inițială
Irina Begu este foarte aproape de a înregistra cea mai bună performanță a sa de la Wimbledon. Românca joacă astăzi pentru un loc în optimile de finală ale turneului de pe iarba londoneză, performanță pe care nu a realizat-o până acum.
Pentru a zecea oară pe tabloul de simplu de la Wimbledon, Begu a mai ajuns de două ori în turul al treilea, aceasta fiind și cea mai bună performanță a sa la Londra (2015 și 2021).

În meciul de astăzi, Irina Begu o va întâlni pe Jelena Ostapenko. Întâlnirea dintre cele două va fi prima de pe terenul cu numărul 3, urmând să înceapă la ora 13:00.
Până acum, Irina Begu și Jelena Ostapenko s-au întâlnit o singură dată, pe zgură, la Madrid, în 2018. Duelul din urmă cu patru ani a fost câștigat de Begu, scor 6-3 6-3.
Begu a făcut două partide foarte bune până acum la Londra, trecând în primul tur de Ekaterine Gorgodze (114 WTA), scor 6-4, 6-1 și de Elisabetta Cocciaretto (119 WTA), scor 6-4, 6-4.
La fel ca Begu, Ostapenko nu a avut emoții în primele trei tururi. În primul meci, ea a învins-o pe Oceane Dodin (85 WTA), scor 6-4, 6-4, după care a trecut de Yanina Wickmayer (606 WTA), scor 6-2, 6-2, confirmând forma arătată înainte de Wimbledon, atunci când a ajuns până în ultimul act de la Eastbourne.
Wimbledon 2022 - 1 iulie, transmisiuni Eurosport 1&2
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.