Simona Halep pare pe drumul cel bun pentru a repeta succesul de la Wimbledon 2019. Campioana noastră a obținut ieri calificarea în sferturi pentru a 5-a oară în carieră. Doar două jucătoare active se pot mândri cu o asemenea performanță la All England Club: Serena și Venus Williams.
Luni, super-campioana noastră a mărșăluit în fața Paulei Badosa, pe care a eliminat-o cu un categoric 6-1, 6-2, după doar 59 de minute de joc. În continuare, pentru un loc în semifinale, Simona Halep se va duela cu Amanda Anisimova, ocupanta locului 25 WTA, care a trecut la Wimbledon de Yuan, Davis, Gauff și Tan, cedând două seturi pe parcurs.

Organizatorii turneului de la Wimbledon au anunțat programul zilei a zecea de concurs la All England Club. Partida dintre Simona Halep și Amanda Anisimova e programată prima pe terenul central, de la ora 15.30, ora României.
Halep și Anisimova s-au întâlnit de 3 ori până acum, fostul lider mondial conducând cu 2-1. În ultima întâlnire directă, chiar înainte de Wimbledon, Halep s-a impus cu 6-2, 6-1, în sferturile de la Bad Homburg. Anterior, ele s-au confruntat pe zgura de la Roland Garros, în 2019 și 2020. Prima dată, Anisimova s-a impus cu scorul de6-2, 6-4, dar a doua oară, Simona și-a luat revanșa și s-a impus cu scorul de 6-0, 6-1.
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Jessica Pegula a cedat nervos la Toronto! Ce i-a spus antrenorului despre Halep în timpul meciului
Simona Halep vrea revanșa în finala de la Toronto. Adversara i-a provocat o înfrângere dură în 2022