Simona Halep, a 16-a favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de dubla sfertfinalistă de la All England Club, Karolina Muchova, ocupanta locului 81 WTA. Simona Halep s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 6 minute de joc.
În continuare, Simona Halep se va duela belgianca Kirsten Flipkens, care a învins-o pe Jaimee Fourlis în primul tur, scor 7-5, 6-2. În setul inaugural, Simona Halep a servit foarte bine și a stat excelent și la retur. Campioana din 2019 a reușit să se impună pe serviciul advers de două ori în setul inaugural, fiind de parte jucătoarea mai bună de pe teren.

Simona Halep, final splendid de set contra Karolinei Muchova. Două lovituri de mare campioană

National Bank Open
Prima reacție a Simonei Halep, după succesul din optimile de finală de la Toronto
ACUM 8 ORE

Simona a făcut legea și în setul 2. Acum, în turul secund, Simona are în mod categoric prima șansă: o conduce cu 5-0 pe Flipkens. Belgianca nu a reușit niciodată să-i ia set româncei, iar pe iarbă s-au întâlnit o singură dată în 2013 la 's-Hertogenbosch, în finală, acolo unde Simona s-a impus categoric, scor 6-4, 6-2.
Simona Halep a câștigat titlul la Wimbledon în 2019 după o finală incredibilă disputată în compania marii campioane americane, Serena Williams. Înainte de acest rezultat uimitor, Simona Halep mai disputase o semifinală la Wimbledon, în 2014, pe care a pierdut-o în fața canadiencei Eugenie Bouchard din cauza unei probleme la gleznă.
Turneul de la Wimbledon se va desfășura în perioada 27 iunie - 10 iulie 2022 și va fi în direct și în exclusivitate pentru România pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.
Halep și-a aflat adversara din sferturile turneului de la Toronto! Nu are set pierdut în fața ei