Simona Halep și-a aflat adversara din turul al treilea de la Wimbledon, dacă azi trece de Kirsten Flipkens în turul secund. Dacă trece de Kirsten Flipkens, Simona Halep se va duela cu poloneza Magdalena Frech, ocupanta locului 92 WTA. În mod normal, Simona nu ar trebui să aibă nicio problemă nici cu Flipkens, dar nici cu Frech în turul al treilea.
Magdalena Frech a ajuns în turul al treilea după ce a învins-o pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova, ocupanta locului 84 WTA. Poloneza s-a impus cu scorul de 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 38 de minute de joc. Acesta este cel mai bun rezultat al Magdalenei la Wimbledon.

Simona Halep și Magdalena Frech s-au mai întâlnit până acum de două ori în circuit, iar românca o conduce cu 2-0. Chiar anul acesta a întâlnit-o Simona Halep pe Frech, în turul 1 la Australian Open, acolo unde s-a impus cu scorul de 6-4, 6-3. Anterior, ele s-au mai confruntat în 2020 la Praga, turneu pe care Simona l-a câștigat. Românca s-a impus în faza sferturilor de finală cu scorul de 6-2, 6-0.
Simona Halep a câștigat titlul la Wimbledon în 2019 după o finală de vis cu Serena Williams, pe care o învinsese în minimum de seturi. Anterior, Simona mai disputase o semifinală la Wimbledon, în 2014, atunci când a cedat în fața canadiencei Eugenie Bouchard din cauza unei probleme la gleznă.
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Americanii nu-i dau prea multe șanse Simonei Halep la Toronto! Predicțiile specialiștilor
IERI LA 07:04
Simona Halep va avea un debut facil la Toronto! Primul test dificil ar putea veni abia în turul 3
06/08/2022 LA 04:59