Simona Halep, victorie clară în fața Karolinei Muchova. Românca, meci excepțional la Wimbledon

Actualizat 28/06/2022 la 19:07 GMT+3

Simona Halep a obținut marți seară calificarea în turul 2 la Wimbledon, după ce a trecut de Karolina Muchova în minimum de seturi, arătând un nivel de joc foarte bun.

Simona Halep, Wimbledon

Simona Halep, a 16-a favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de dubla sfertfinalistă de la All England Club, Karolina Muchova, ocupanta locului 81 WTA. Simona Halep s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 6 minute de joc.
  • 5-2. Simona Halep reușește un nou game de serviciu excepțional și e la doar un game distanță de turul 2.
  • 4-2. Muchova salvează o minge de break și se apropie la 2 game-uri de Halep.
  • 4-1. Simona Halep își face serviciul și se apropie de câștigarea meciului.
  • 3-1. Simona Halep obține, la fel ca în setul 1, break-ul prima în același moment al jocului.

Simona Halep a luat viteză spre turul 2 la Wimbledon cu un punct construit ca la carte

• 2-1. Simona servește excelent și rămâne fermă pe poziții.
  • 1-1. Muchova își face serviciul și egalează la 1.
  • 1-0. Simona Halep începe foarte bine și setul secund.
  • ÎNCEPE SETUL 2.
  • 6-3. Simona Halep câștigă setul 1 după 31 de minute de joc.

Simona Halep, final splendid de set contra Karolinei Muchova. Două lovituri de mare campioană

• 5-3. Simona Halep își face serviciul, iar Muchova va servi în continuare pentru a rămâne în setul 1.
  • 4-3. Muchova își face în continuare serviciul și rămâne aproape.
  • 4-2. Simona Halep își face serviciul și rămâne în față.
  • 3-2. Muchova își face serviciul și rămâne aproape de Simona.

Sperietură pentru Simona Halep, în primul set al meciului cu Karolina Muchova. Nu a fost nimic grav!

• 3-1. Simona Halep își face serviciul și își consolidează break-ul obținut mai devreme.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break al partidei.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul, egalează la 1 în debutul partidei.
  • 0-1. Muchova începe cu dreptul acest meci și-și face serviciul.
  • UPDATE / Karolina Muchova începe la serviciu meciul din turul 1.
Știre inițială
Simona Halep nu a avut prea mult noroc la tragerea la sorți de la Wimbledon. Pe lângă faptul că este pe aceeași jumătate de tablou cu Iga Swiatek, românca va avea parte și de un debut dificil. În primul tur, adversară îi va fi Karolina Muchova, ocupanta locului 82 WTA. Poziția sa în ierarhia mondială nu este proporțională cu valoarea de care a dat dovadă în trecut.
În 2019 și 2021, cehoaica de 25 de ani a ajuns până în sferturile de finală la Wimbledon, pierzând cu Svitolina și Kerber. Așadar, partida dintre campioana din 2019 și o dublă sfertifinalistă va fi printre punctele de atracție ale primului tur. Rămâne de văzut în ce formă de joc se află Muchova. Cehoaica a jucat un singur meci pe iarbă anul acesta, la Berlin, și a fost învinsă în mod clar de Ons Jabeur, cu un dublu 6-3.

Organizatorii turneului de la Wimbledon au anunțat programul zilei a doua de concurs la All England Club. Pe lângă Simona Halep, alte 4 românce vor debuta marți la Wimbledon. E vorba despre Buzărnescu, Ruse, Bogdan și Bara (orele lor încă nu au fost anunțate). Partida dintre Simona Halep și Karolina Muchova e programată a doua pe terenul numărul 1, în jurul orei 17, ora României, după meciul dintre Berrettini și Garin, meci care începe la ora 15, ora României.
În acest sezon, Muchova a sărit peste turneele din Australia și din Orientul Mijlociu pentru a se reface complet, dar accidentările i-au dat în continuare bătăi de cap. Primul turneu jucat în 2022 a fost la Miami, când s-a retras înaintea duelului cu Osaka din turul 3. În sezonul de zgură nu și-a găsit ritmul și după ce a pierdut în turul doi la Madrid și în turul 2 la Roma, Muchova a fost nevoită din nou să declare forfait, la Roland Garros, în meciul cu Anisimova din turul 3.
În ce fază a competiției va ajunge Simona Halep la Wimbledon 2022?

Simona Halep are a patra șansă la câștigarea Wimbledon 2022

Simona Halep a avut ghinionul să fie repartizată pe aceeaşi jumătate de tablou cu Iga Swiatek, la Wimbledon 2022, dar vestea bună e că cele două se pot înâlni doar în semifinale. În rest, Halep a avut parte de o tragere la sorţi destul de bună, excepţie partida din turul întâi. Românca va debuta împotriva cehoaicei Karolina Muchova, o sportivă puternică, care a făcut două sferturi la All England Club (2019 şi 2021).
Totuşi, în condiţii normale, dacă accidentarea care a făcut-o pe Simo să se retragă de la Bad Homburg, înainte de semifinale, nu îi va pune probleme, românca pleacă având de departe prima şansă. Campioană în 2019 la Wimbledon, Halep e văzută de bookmakeri cu a 4-a şansă la trofeu, după Swiatek, Ons Jabeur şi Cori Gauff.