UPDATE | Mihaela Buzărnescu se oprește în turul 2 la Wimbledon, după ce a cedat și în setul secund cu Coco Gauff, scor 6-3. Manșa a doua a fost de foarte bună calitate, dar americanca a fost mai puternică. Mihaela nu i-a putut ataca serviciul.
UPDATE | Mihaela Buzărnescu a cedat primul set în meciul cu Coco Gauff după 31 de minute de joc. Jucătoarea din Statele Unite a controlat confruntarea și s-a impus cu 6-2.
Wimbledon
Rybakina a dezvăluit cine e tenismenul preferat, dintre Federer, Nadal și Djokovic! Cine o inspiră
15/07/2022 LA 13:02
UPDATE | Rafael Nadal a închis meciul cu Berankis după setul 4, încheiat cu 6-3. În ultimul game a servit trei ași.
UPDATE | După câteva zeci de minute de întrerupere din cauza ploii și tragerea acoperișului pe Central, Rafael Nadal și Ricardas Berankis sunt așteptați să revină pe teren, la scorul de 6-4, 6-4, 4-6, 3-0. Meciul poate fi urmărit pe Eurosport 2.
Terenul central este încă puțin umed, dar jucătorii sunt așteptați să iasă în jurul orei 21:25, în România, după încă o inspecție.
UPDATE | Simona Halep s-a calificat în turul 3, cu câteva minute înainte de apariția ploii. Deși a ratat startul în fiecare set, românca s-a impus în două seturi, cu 7-5, 6-4. Finalul a fost plin de emoții, având în vedere că belgianca și-a anunțat retragerea din activitate.

Kirsten Flipkens, în lacrimi după meciul cu Simona Halep, la Wimbledon! Moment emoționant la fileu

UPDATE | Iga Swiatek a avut o misiune mai grea decât s-ar fi așteptat în turul 2 al turneului de la Wimbledon. Liderul WTA a învins-o pe sportiva de pe locul 138 mondial, Lesley Pattinama Kerkhove, în trei seturi, după două ore și 5 minute de joc, scor 6-4, 4-6, 6-3.
UPDATE | Surpiză mare pe terenul central! Karolina Pliskova, finalista de anul trecut, a fost eliminată încă din turul al doilea de către favorita gazdelor, Katie Boulter, cu scorul de 6-3, (4) 6-7, 4-6, la capătul unui meci care a durat exact două ore de joc. Boulter se va duela în continuare cu Harmony Tan, care după ce a învins-o pe Serena Williams în primul tur, a eliminat-o și pe favorita numărul 32, Sara Sorribes Tormo, 6-3, 6-4.
UPDATE | Stefanos Tsitsipas e în turul 3 la Wimbledon! Grecul l-a învins pe australianul Jordan Thompson în minimum de seturi, scor 6-2, 6-3, 7-5, după două ore și 6 minute de joc. În continuare vom avea parte la All England Club de un super-duel între Tsitsipas și Kyrgios.
UPDATE | Bianca Andreescu a fost eliminată în turul secund la Wimbledon de către Elena Rybakina, favorita numărul 17, cu scorul de 6-4, 7-6 (5), după un meci care a durat o oră și 39 de minute de joc. Rybakina se va duela în continuare cu Zheng.
UPDATE | Nick Kyrgios e în turul 3 la Wimbledon! Australianul de pe locul 40 ATP l-a eliminat pe favoritul numărul 26, Filip Krajnovic, cu scorul de 6-2, 6-3, 6-1. Krajnovic, finalist la turneul de la Queen's, nu a avut nicio șansă în fața lui Kyrgios, care se va duela în continuare cu învingătorul meciului dintre Thompson și Tsitsipas.
UPDATE | Alex Molcan, elevul lui Marian Vajda, s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon după ce a trecut de americanul Marcos Giron cu scorul de 6-3, 6-2, 6-4, după o oră și 50 de minute de joc. Slovacul se va duela în contiuare cu Taylor Fritz, care a trecut de britanicul Gray în 4 seturi, scor 6-3, 7-6 (3), 6-3, după două ore și 6 minute de joc.

Bara și Bogdan, eliminate în turul 2 la Wimbledon

• Ana Bogdan, ocupanta locului 111 WTA, a fost eliminată în turul secund la Wimbledon de către favorita numărul 25 de pe tabloul de simplu feminin, Petra Kvitova, cu scorul de 1-6, 6-7, la capătul unui meci care a durat o oră și 47 de minute de joc.

Ana Bogda, eliminată în turul 2 la Wimbledon de Kvitova! Românca a luptat fantastic la 1-6, 1-5

• Irina Bara s-a oprit în turul 2 al turneului de la Wimbledon. Românca de pe locul 122 WTA a fost învinsă astăzi de Paula Badosa, favorita nr. 4 a competiției, în două seturi, scor 6-3, 6-2, după o oră și 14 minute de joc.

Irina Bara, eliminată în turul 2 la Wimbledon. Românca, nicio șansă în fața Paulei Badosa

• Tomljanovic - Harrison 6-2, 6-2
UPDATE | Columbianul Daniel Elahi Galan Riveros s-a calificat în turul 3, după abandonul favoritului 17, Roberto Bautista-Agut, din cauza infectării cu COVID-19.
"Din păcate, astăzi i-am anunţat pe organizatorii de la Wimbledon cu privire la retragerea mea din competiţie. Ieri am început să nu mă simt foarte bine şi, după ce am făcut testul corespunzător, am fost depistat pozitiv la Covid-19. Erau zile bune după după accidentare şi, din fericire, simptomele nu sunt foarte grave, dar cred că este cea mai bună decizie", a precizat jucătorul iberic într-un comunicat. Forfait-ul lui Roberto Bautista se adaugă celor ale croatului Marin Cilic şi italianului Matteo Berrettini, care au părăsit la rândul lor turneul de la Wimbledon după ce s-au infectat cu Covid-19.
Știre inițială
Șase din cele șapte sportive din România prezente la startul Wimbledon 2022 au ajuns în turul secund. Ieri, Begu și-a câștigat partida și a acces deja în turul trei, în timp ce Sorana Cîrstea a pierdut o partidă pe care la un moment dat a controlat-o clar.
Așadar, azi vom afla cine o mai însoțește pe Begu în turul 3, iar marea favorită să se califice mai departe dintre cele 4 jucătoare din România care joacă joi, este, evident, Simona Halep.

Simona Halep - Kirsten Flipkens, după 18:30, pe Eurosport 1, la Wimbledon

Simona Halep și Kirsten Flipkens se vor duela în turul 2 la Wimbledon pentru a șasea oară în circuit. Românca nu a fost învinsă niciodată de următoarea sa adversară de la Wimbledon. Mai mult, Halep nu a pierdut niciun set în fața sportivei din Belgia. Cele două s-au mai întâlnit până acum de 3 ori pe hard, o dată pe zgură și o dată pe iarbă. Singurul meci pe iarbă dintre Halep și Flipkens a avut loc în 2013, în finala turneului de la 's-Hertogenbosch, unde fostul lider WTA s-a impus cu 6-4, 6-2.
Organizatorii turneului de Grand Slam din Londra au anunțat programul zilei de joi, iar Simona va juca după ora 18.30.
Partida de diseară va fi una cu mari emoții pentru belgianca de 36 de ani, care a debutat în WTA în 2001. Într-un interviu dat înainte de Wimbledon, Flipkens a dezvăluit că se va retrage după ediția din acest an de la All England Club, în ciuda faptului că a înregistrat rezultate bune la ‘s-Hertogenbosch și Eastbourne.
"În restul sezonului avem terenuri de zgură și de hard. Iarba a fost mereu suprafața mea preferată. Din acest motiv am vrut să mă opresc la Wimbledon. Este greu să mă duc în fiecare zi la antrenamente, atât fizic, cât și psihic. Cred că a sosit momentul să spun la revedere, chiar dacă am avut câteva rezultate grozave în ultimele săptămâni. Mereu există un moment potrivit pentru a te retrage și acum este momentul potrivit pentru mine", a spus Flipkens.

Bara, Buzărnescu și Bogdan pleacă din postura de outsidere la Wimbledon

Dacă Halep are șanse foarte mari să meargă mai departe, celelalte sportive din România care vor evolua azi au parte de adversare de top. Bara o va întâlni pe Bados, care, chiar dacă nu e o jucătoare de top pe iarbă, e la un cu totul alt nivel. Buzărnescu va avea șansa ei în disputa cu Gauff, finalista de la Roland Garros, sportiva din SUA având mari probleme în primul tur cu Gabriela Ruse, care a împins-o în set decisiv. Totuși, e evident că tânăra sportivă de peste Ocean e văzută de specialiști cu prima șansă.
Deși va întâlni o fostă dublă câștigătoare de Wimbledon, pe Petra Kvitova, Bogdan pare să aibă o șansă mai mare decât Bara și Buzărnescu, de a merge mai departe. Ana are un serviciu foarte puternic și constanță în joc, iar dacă cehoaica își va pierde concentrarea, așa cum se întâmplă frecvent cu ea în ultima perioadă, reprezentanta noastră are o șansă reală.
În turul anterior, Kvitova a servit foarte slab, comițând 10 duble greșeli, dar a reușit să revină și să se impună cu 2-6, 6-4, 6-2 în fața lui Jasmine Paolini. "Nu știu cum am câștigat acest meci", a recunoscut Petra ulterior, la conferința de presă. Dacă nu își ridică nivelul din partida anterioară, cehoaica nu va avea, din fericire pentru noi, o misiune foarte ușoară în fața Anei Bogdan.
Programul celorlalte românce în a patra zi de joc:
  • Bara - Badosa, de la ora 13, ora României, primul meci pe terenul numărul 2
  • Buzărnescu - Gauff, în jurul orei 19, ora României, al treilea meci pe terenul central
  • Bogdan - Kvitova, de la ora 13, ora României, primul meci pe terenul numărul 3

Nadal revine în arenă, la Wimbledon

Pe tabloul masculin, cel mai așteptat meci este cu siguranță cel al lui Nadal, jucătorul care visează la Calendar Grand Slam, după ce s-a impus la Australian Open și Roland Garros.
Ibericul pare că e la un nivel bun din punct de vedere fizic, după ce noul tratament pentru sindromul Muller-Weiss a dat rezultate, dar are încă nevoie de meciuri în picioare pentru a se transforma într-un mare favorit al întrecerii de la All England Club. După French Open, Rafa nu a jucat vreun meci oficial pe iarbă, astfel că va trebui să acumuleze timp petrecut în arenă înainte de a-și regăsi cadența.
După un prim tur greu, cu Cerundolo, sportiv care a progresat enorm în ultima perioadă, ajungând la cea mai bună clasare din carieră (41 ATP), pe Nadal îl așteaptă o dispută cu lituanianul Ricardas Berankis. Locul 106 mondial, balticul l-a eliminat în primul tur pe Sam Querrey, în minimum de seturi.
În mod normal, Nadal nu ar trebui să aibă emoții să se califice mai departe, pe o jumătate de tablou care s-a eliberat enorm, după ce Berrettini, Cilic și Felix Auger-Aliassime au părăsit competiția (primii doi cu COVID-19). Rafa a pierdut de doar 5 ori în toată cariera în turul secund la un Grand Slam, dar 3 dintre aceste eșecuri au venit la Wimbledon (în 2005 - cu Gilles Muller, în 2012 - cu Lukas Rosol și în 2015 - cu Dustin Brown).
Turneul de la Wimbledon se desfășoară în perioada 27 iunie - 10 iulie 2022 și va fi în direct și în exclusivitate pentru România pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.
Wimbledon
Incredibil! De ce nu s-a uitat Ash Barty la finalele de la Wimbledon, unde era campioană en-titre
15/07/2022 LA 12:09
Wimbledon
Incredibil ce a făcut Rybakina, jucătoare născută la Moscova, cu banii câștigați la Wimbledon
15/07/2022 LA 06:24