Eurosport
Carlos Alcaraz a fost "adoptat" de englezi, la Wimbledon: "Nu mă surprinde, îmi știu abilitățile!"
De
Publicat 09/07/2023 la 15:10 GMT+3
Carlos Alcaraz e anul acesta pentru prima dată în carieră favorit numărul 1 la Wimbledon, iar publicul englez l-a primit cu mare încântare pe spaniol la All England Club. Liderul din ATP a transmis că nu e deloc surprins de cum se comportă londonezii față de el.
Carlos Alcaraz, Wimbledon 2023
Credit imagine: Getty Images
Dacă Novak Djokovic resimte în continuu opoziția publicului de la Wimbledon, Carlos Alcaraz a avut parte de o primire foarte călduroasă. Liderul din ATP e deja în optimi la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, după ce a trecut de Chardy, Muller și Jarry, cedând in singur set până acum.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/07/03/3737178.jpg)
Betano - Wimbledon 2023
Credit imagine: Eurosport
Toată emoția de la Wimbledon de pe Eurosport se joacă cu BETANO
Totuși, Carlos Alcaraz urmează să înfrunte un prim test serios luni, atunci când îl va întâlni pe Matteo Berrettini, finalistul din 2021. Cei doi s-au întâlnit deja de trei ori până acum, iar spaniolul conduce cu 2-1, fiecare meci fiind decis în set decisiv. O singură dată s-au înfruntat cei doi în cadrul unui Grand Slam, la Australian Open 2022. Atunci, italianul s-a impus în cinci seturi.
CITEȘTE ȘI:
Carlos Alcaraz a fost "adoptat" de englezi, la Wimbledon
Întrebat dacă a fost adoptat de publicul londonez, Carlos Alcaraz a răspuns afirmativ, spunând că nu e deloc surprins că e tratat atât de bine de englezi, în ciuda faptului că londonezii au o reputație pentru atitudinea lor rece cu jucătorii care nu reprezintă Marea Britanie.
"Nu sunt surprins, sincer, pentru că îmi cunosc abilitățile. Știu de ce sunt capabil. Am muncit foarte mult pentru a ajunge în poziția în care sunt astăzi. Să știu că voi intra în istorie, în cărți, este ceva ce nu voi uita niciodată. Când am lovit un retur de forehand, mi-am amintit de primul meci pe care Roger Federer l-a câștigat pe acest teren împotriva lui Sampras, câștigând cu un retur de passing de forehand. Mi-am spus că vreau să joc acest retur la fiecare punct. Este o nebunie să-mi amintesc asta și să am această experiență", a transmis Alcaraz la Londra.
Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, se desfășoară în perioada 3-16 iulie, în direct pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/06/29/3734874-75987408-2560-1440.png)
Wimbledon 2023 se desfășoară în perioada 3-16 iulie, în direct pe Eurosport & pe aplicația Eurosport
Sursa video: Eurosport
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo