Wimbledon, ziua 1 | Sinner s-a calificat în turul 2! 8 meciuri întrerupte din cauza întunericului

Dani Morar

Actualizat 03/07/2023 la 23:22 GMT+3

Wimbledon 2023 începe astăzi, cu doi mari favoriți, atât pe tabloul masculin, cât și pe cel feminin. Novak Djokovic și Iga Swiatek au prima șansă pe iarba londoneză, iar Ana Bogdan ne va reprezenta în prima zi la All England Club, urmând să joace împotriva rusoaicei Liudmila Samsonova.

Jannik Sinner, Wimbledon, Getty Images

UPDATE | Jannik Sinner a câștigat ultimul meci al primei zile la Wimbledon. Italianul de pe locul 8 ATP s-a impus în fața lui Juan Manuel Cerundolo (locul 111 mondial), scor 6-2, 6-2, 6-2, după o oră și 31 de minute de joc.
UPDATE | A fost întreruptă și partida dintre Borna Coric, favorit nr. 13, și Guido Pella (locul 308 ATP), la scorul de 3-6, 4-4.
UPDATE | După ce Etcheverry s-a impus în setul 3 în fața lui Zapata Miralles, partida a fost întreruptă din cauza întunericului. Meciul se va relua mâine de la scorul de 6-7 (5), 5-7, 6-3, 0-0.
UPDATE | Meciurile Hanfmann - Fritz (scor 4-6, 6-2, 6-4, 5-7, 2-3), Safiullin - Bautista (2-6, 7-6 (7), 6-7 (4), 0-0), Shapovalov - Albot (5-7, 2-2), Halys - Evans (6-2, 6-3, 0-0), Bonzi - Mayot (3-6, 3-5) și Collins - Grabher (6-4, 0-0) au fost întrerupte din cauza întunericului.
UPDATE | Stan Wawrinka s-a calificat, pentru prima dată după 4 ani, în turul 2 la Wimbledon, după ce l-a învins în 3 seturi pe Emil Ruusuvuori, scor 5-7, 5-7, 4-6, după două ore și 20 de minute de joc.
Alte rezultate de pe tabloul masculin:
  • Alexander Bublik - Mackenzie McDonald 6-7 (3), 6-4, 6-4, 6-4
  • Miomir Kecmanovic - Diego Schwartzman 0-6, 3-6, 4-6
UPDATE | Coco Gauff, favorita nr. 7 de la Wimbledon, a fost eliminată după două ore și 5 minute de joc de Sofia Kenin (locul 128 WTA), care s-a impus cu 6-4, 4-6, 6-2.
În această seară, și Qinwen Zheng, cap de serie nr. 24, a părăsit competiția, după ce a fost învinsă în două seturi de Katerina Siniakova, scor 3-6, 5-7, la capătul unui meci de o oră și 41 de minute de joc.
De asemenea, Mayar Sherif, favorita nr. 31, a cedat în fața sportivei de pe locul 66 WTA, Rebeka Masarova, scor 7-5, 3-6, 7-6 (6), după două ore și 35 de minute de joc.
UPDATE | Din cauza întârzierilor cauzate de ploaie, meciurile dintre Shuai Zhang și Donna Vekic, respectiv Sloane Stephens și Rebecca Peterson au fost amânate.
UPDATE | Elina Svitolina s-a calificat în turul 2 al Grand Slam-ului londonez, după ce a trecut în două seturi de Venus Williams, scor 4-6, 3-6, după doar 89 de minute de joc.
În această seară, și Elise Mertens a făcut pasul spre următoarea fază a competiției, după ce a învins-o într-o oră și 35 de minute de joc pe Viktoria Hruncakova, scor 7-6 (2), 6-2.
UPDATE | Felix Auger-Aliassime, cap de serie nr. 11, a fost eliminat în primul tur la Wimbledon, după ce a cedat în 4 seturi în fața lui Michael Mmoh (locul 119 ATP), care a ajuns pe tabloul principal din postura de lucky loser. Americanul s-a impus cu 7-6 (4), 6-7 (4), 7-6 (4), 6-4, după 4 ore și două minute de joc.
  • Mikael Ymer - Alex Molcan 6-3, 6-3, 6-4
  • Dominik Koepfer - Oscar Otte 5-7, 3-6, 6-7 (9)
UPDATE | Daria Kasatkina nu a avut nicio problemă în a se califica în turul 2 pe iarba londoneză, în fața lui Caroline Dolehide (locul 100 WTA). Sportiva din Rusia s-a impus cu 6-1, 6-4, după doar 69 de minute de joc.
Tot în aceasă după-amiază, Leylah Fernandez s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a învins-o în 3 seturi pe Kateryna Baindl, scor 4-6, 6-4, 4-6, la capătul a două ore și 24 de minute de joc.
Alte rezultate de pe tabloul feminin:
  • Magda Linette - Jil Teichmann 6-3, 6-2
  • Martina Trevisan - Sara Sorribes Tormo 3-6, 1-6
  • Marketa Vondrousova - Peyton Stearns 6-2, 7-5
  • Katie Swan - Belinda Bencic 5-7, 2-6
UPDATE | Casper Ruud a făcut pasul spre turul 2 la Wimbledon, după ce a trecut în 4 seturi de francezul Laurent Lokoli (locul 199 ATP), scor 1-6, 7-5, 4-6, 3-6, după două ore și 51 de minute de joc.
UPDATE | Novak Djokovic s-a calificat fără probleme în turul 2 al Grand Slam-ului londonez, învingându-l în 3 seturi pe Pedro Cachin, scor 3-6, 3-6, 6-7 (4), după două ore și 14 minute de joc.
Tot în trei seturi s-a impus și Hubert Hurkacz în fața lui Albert Ramos-Vinolas, scor 1-6, 4-6, 4-6, după o oră și 36 de minute de joc, dar și Liam Broady (locul 142 ATP), care l-a eliminat din competiție pe Constant Lestienne, scor 6-1, 6-3, 7-5, după două ore și un minut de joc.
În această după-amiază, și David Goffin (locul 123 ATP) l-a învins pe Fabian Marozsan, în 4 seturi, scor 6-2, 5-7, 6-2, 6-0, după o oră și 56 de minute de joc.
UPDATE | S-a reluat partida dintre Cachin și Djokovic. Meciul poate fi urmărit în direct pe aplicația Eurosport.
UPDATE | A început meciul dintre Laurent Lokoli (locul 199 ATP) și Casper Ruud (locul 4 ATP), transmis în direct pe Eurosport 2 și în aplicația Eurosport.
UPDATE | Caroline Garcia s-a calificat în turul 2 la Wimbledon, după ce a trecut în două seturi de Katie Volynets, scor 4-6, 3-6, după o oră și 24 de minute de joc.
UPDATE | În acest moment, toate partidele sunt întrerupte din cauza ploii.
UPDATE | Iga Swiatek s-a calificat în turul 2, după ce a câștigat într-o manieră categorică împotriva chinezoaicei Lin Zhu. A fost 6-1, 6-3 pentru principala favorită de pe tabloul feminin, care va juca în turul 2 cu Martina Trevisan sau Sara Sorribes Tormo.
Partida polonezei a fost întreruptă temporar din cauza ploii, dar acest lucru nu a deranjat-o, impunându-se într-o manieră categorică.
UPDATE | Novak Djokovic a câștigat primul set împotriva lui Pedro Cachin, după ce, la scorul de 1-1, cedase un game pe propriul serviciu. Sârbul a revenit și s-a impus cu 6-3, după 42 de minute. 2182 de zile au trecut de la ultima înfrângere a lui Nole la Wimbledon.
UPDATE | Victoria Azarenka, a 19-a favorită, a câștigat și ea tot în 3 seturi, împotriva chinezoaicei Yue Yuan. 2 ore și 41 de minute a durat meciul dintre cele două, iar bielorusa s-a impus cu 6-4, 5-7, 6-4. A fost a 154-a victorie pentru Azarenka în turneele de Grand Slam, egalând-o din acest punct de vedere pe Svetlana Kuznetsova și ocupând locul 12 într-un clasament all time.
UPDATE | Cristina Bucsa a ajuns în turul 2, după ce a câștigat în 3 seturi cu Rakhimova. Rusoaica a pierdut primul set cu 6-3, dar a egalat situația, impunându-se cu 6-4 în setul secund. În decisiv, jucătoarea din Spania a avut câștig de cauză după o luptă uluitoare în tiebreak, unde s-a impus cu 11-9.
UPDATE | A început partida dintre Novak Djokovic și Pedro Cachin, în direct pe Eurosport 1.
UPDATE | Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 la Wimbledon! Românca a produs surpriza și a eliminat-o pe favorita 15, Liudmila Samsonova, cu două seturi decise în tiebreak. A fost 7-6 (7-1), 7-6 (7-4) pentru sportiva noastră, care o va întâlni în faza următoare pe americanca Alycia Parks.

Așa s-a calificat Ana Bogdan în turul 2 la Wimbledon! Victorie uriașă pentru româncă

UPDATE | Linda Fruhvirtova s-a retras la scorul de 1-4 în decisivul cu Petra Martic, după ce a acuzat probleme. Cehaoaica egalase situația la seturi, după ce pierduse în runda inaugurală cu 7-5.
UPDATE | Jessica Pegula a avut ceva emoții în runda inaugurală, dar nu a lăsat loc de surprize în fața lui Lauren Davis. A patra favorită s-a impus cu 6-2, 6-7, 6-3, după 2 ore și 23 de minute și va juca împotriva câștigătoarei dintre Bucsa și Rakhimova.
UPDATE | Nadia Podorska a obținut biletul pentru turul 2, după ce a trecut în decisiv de Tereza Martincova. Jucătoarea din Argentina a câștigat în 2 ore și jumătate, scor 3-6, 7-6, 6-4.
UPDATE | Franțuzoaica Diane Parry a avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de favorita publicului, Harriet Dart. A fost 6-7, 6-0, 6-4 pentru jucătoare de pe locul 96 WTA, care va juca împotriva câștigătoarei dintre Fruhvirtova și Petra Martic.
UPDATE | Lorenzo Musetti s-a calificat în turul 2 de la Wimbledon, după o victorie în 3 seturi cu Juan Pablo Varrilas. Favoritul numărul 14 s-a impus cu 6-3, 6-1, 7-5, după 2 ore și 3 minute de joc. Este prima victorie a italianului pe iarba londoneză și prima "baghetă", după setul câștigat cu 6-1.
UPDATE | Veronika Kudermetova, favorită 12 a competiției, a trecut cu bine de primul tur, după un meci dificil împotriva estoniencei Kaia Kanepi. Rusoaica s-a impus cu 7-6 (4), 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 44 de minute.
UPDATE | Alycia Parks (51 WTA) a obținut prima ei victorie la un Grand Slam. La prima apariție pe tabloul principal de la Wimbledon, americanca de 22 de ani a învins-o în minim de seturi pe Anna-Lena Friedsam (87 WTA), scor 6-4, 6-3, după o oră și 43 de minute de joc.
Parcks va juca în turul doi cu învingătoarea disputei Ana Bogdan - Liudmila Samsonova. Românca a câștigat primul set și are avantaj și în manșa secundă (4-3).
UPDATE | S-a terminat și prima partidă de pe tabloul masculin. Andrey Rublev, favorit 7 al competiției, l-a învins în minim de seturi pe australianul Max Purcell, scor 6-3, 7-5, 6-4. În runda a 2-a, rusul îl va întâlni pe câștigătorul disputei Luca Van Assche - Aslan Karatsev.
UPDATE | Barbora Strycova este prima jucătoare calificată în turul doi. Semifinalistă în 2019 la Wimbledon, an în care a cucerit titlul la dublu, sportiva de 37 de ani din Cehia a trecut în două seturi de Maryna Zanevska, scor 6-1, 7-5, după o oră și 23 de minute de joc.
Strycova a revenit în aprilie după doi ani de pauză, în care a născut un copil. Succesul de azi este abia al 3-lea de la întoarcerea în circuit. Cehoaica va juca în runda următoare cu Magda Linette sau Jil Teichmann.
UPDATE | Ana Bogdan a câștigat primul set al duelului cu Liudmila Samsonova. Condusă cu 4-2, românca a revenit spectaculos și chiar dacă nu a închis setul când a servit la 6-5, a reușit să o facă în tie-break, scor 7-1.

Ana Bogdan, prim set magnific cu favorita 15 de la Wimbledon, Samsonova

UPDATE | Au început primele partide la Wimbledon 2023! Ana Bogdan este prima româncă ce a intrat în cocurs. Reprezentanta noastră joacă acum împotriva Liudmilei Samsonova, LIVE pe Eurosport 1. Alte 14 partide sunt în plină desfășurare, iar toate pot fi urmărite pe aplicația Eurosport.
Știrea inițială
Wimbledon 2023 debutează în forță. Novak Djokovic și Iga Swiatek vor deschide balul, dar prima zi a turneului ne rezervă și alte partide extrem de interesante, atât pe tabloul masculin, cât și pe cel feminin.
Cel mai important meci al zilei pentru noi se va disputa pe terenul cu numărul 17, între Ana Bogdan și Liudmila Samsonova, a 15-a favorită a turneului. Partida va începe de la ora 13:00, cu jucătoarea din Rusia în postură de mare favorită.
Cap de serie 15, sportiva născută la Olenegorsk e o adversară redutabilă, iar cel mai bun rezultat din carieră într-un Grand Slam l-a obţinut chiar pe iarba de la Wimbledon (optime în 2021).
În cazul în care ar reuși o calificare în turul 2, Ana Bogdan nu va mai da peste vreun cap de serie, urmând să se dueleze cu câștigătoarea dintre Alycia Parks (SUA, locul 47 WTA) și Anna-Lena Friedsam (Germania, locul 87 WTA).
Iga Swiatek, principala favorită de pe tabloul feminin, debutează și ea la Wimbledon în prima zi. Jucătoarea din Polonia va juca împotriva chinezoaicei Lin Zhu, locul 33 WTA. Iga caută primul titlu pe iarba londoneză și al treilea de Grand Slam al carierei.
Meciurile zilei pe tabloul feminin la Wimbledon:
  • Iga Swiatek - Zhu Lin - primul meci pe Court 1.
  • Venus Williams – Elina Svitolina primul meci pe Centre Court.
  • Sofia Kenin - Cori Gauff - al treilea meci pe Court 1.
  • Jessica Pegula - Lauren Davis - primul meci pe Court 2.
  • Volynets – Caroline Garcia – al doilea meci pe Court 3
  • Koudermetova – Kanepi – primul meci pe Court 18

Novak Djokovic, Iga Swiatek și Ana Bogdan joacă în prima zi la Wimbledon

Novak Djokovic este cel care va juca primul pe terenul principal, păstrând tradiția de la Wimbledon, aceea ca cei care s-au impus în anul precedent să joace primii. Sârbul îl va avea ca adversar pe argentinianul Pedro Cachin, clasat pe locul 67 ATP.
Nole e favoritul numărul 2 al competiției, după ce Alcaraz a revenit pe fotoliul de lider mondial și în turul secund ar urma să dea peste australianul Jordan Thompson sau americanul Brandon Nakashima. Djokovic, Alcaraz sau Medvedev ar putea să ocupe locul 1 ATP la finalul Wimbledon, în funcție de rezultatele de pe iarba londoneză.