Angelique Kerber, a 25-a favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în semifinale la Wimbledon 2021 după ce a trecut în minimum de seturi de Karolina Muchova, favorita numărul 19, cu scorul de 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 17 minute de joc.
În continuare, campioana din 2018 se va duela cu învingătoarea meciului dintre Ashleigh Barty și Ajla Tomljanovic. În meciul din sferturi, Kerber a fost magistrală și ne-a adus aminte de vremurile în care era o favorită clară la aboslut toate turneele la care participa.
US Open
Omul din spatele succesului lui Leylah Fernandez: tatăl ei, fost jucător de fotbal
09/09/2021 LA 12:47

Wimbledon 2021 | Angelique Kerber e în semifinale după victoria cu Muchova

Angie a fost agresivă pe tot parcursul întâlnirii cu Karolina Muchova și nu a lăsat-o nicio clipă pe cehoaică să revină în meci, chiar dacă în setul secund și-a cedat prima serviciul. Sportiva din Germania, triplă campioană de Grand Slam, a revenit imediat în luptă și s-a impus în mod clar.
Pentru Angie Kerber, acesta este prima semifinală în turneele de Grand Slam în care ajunge de la Wimbledon 2018, atunci când a și cucerit titlul la All England Club. Doar la Roland Garros nu a trecut Kerber de faza sferturilor de finală. În rest, cel mai bun rezultat la Australian Open, Wimbledon și US Open este titlul.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
US Open 2021 | Rezumatul unui meci "nebun": Angelique Kerber - Leylah Fernandez
05/09/2021 LA 23:03
US Open
Leylah Fernandez e în sferturi la US Open! Victorie magnifică în fața campioanei din 2016, Kerber
05/09/2021 LA 22:15