Getty Images

Wimbledon: Halep o învinge pe Gauff – știm sferturile de finală

De

09/07/2019 la 11:35Actualizare 09/07/2019 la 11:36

Sferturile de finală de la Wimbledon s-au definitivat după ce Manic Monday a adus câteva surprize pe tabloul feminin, dar victorii ale favoriților la masculin.

Simona Halep și-a continuat parcursul foarte bun de la Wimbledon, oprind-o pe Cori Gauff în turul patru. Românca a început cu un break și, în ciuda unui start echilibrat, s-a desprins decisiv pentru a câștiga primul set cu 6-3. Cel de-al doilea a început cu Halep în continuare în control în fața tinerei de numai 15 ani, iar fostul lider mondial a avut șansa să închidă meciul la 5-2, dar a fost nevoită să aștepte un game în plus după ce Gauff a salvat mingi de meci.

Halep o va întâlni pe Zhang Shuai în sferturile de finală marți, când turneul feminin își va afla semifinalistele. Cele două s-au mai întâlnit de trei ori, chinezoaica câștigând ultimele două meciuri directe, în 2016. Zhang a învins-o în turul patru pe Dayana Yastremska, 6-4, 1-6, 6-2. Pe aceeași parte de tablou, Elina Svitolina și Karolina Muchova vor juca în sferturile de finală. Svitolina a trecut cu relativă ușurință de Petra Martic, 6-4, 6-2, în timp ce Muchova a produs surpriza zilei, trecând de Karolina Pliskova la capătul unui meci-maraton. A fost 4-6, 7-5, 13-11 pentru Muchova, care își continuă astfel cel mai bun parcurs din carieră la un Mare Șlem.

O altă mare surpriză a zilei a fost eliminarea liderului mondial Ashleigh Barty. Australianca acumulase 15 victorii la rând – printre care și titlul de la Roland-Garros – și a câștigat primul set în fața lui Alison Riske, înainte ca americanca să revină spectaculos și să se impună, 3-6, 6-2, 6-3. A fost o victorie excepțională pentru Riske, care va juca în sferturile de finală cu conaționala Serena Williams. De șapte ori câștigătoare la Wimbledon, Williams a învins-o cu un dublu 6-2 pe Carla Suarez-Navarro.

Nu în ultimul rând, Barbora Strycova și Johanna Konta vor juca în ultimul sfert de finală al tabloului feminin. Ambele au avut parte de meciuri de trei seturi, eliminând jucătoare de top în turul patru. Strycova a învins-o pe Elise Mertens după pierderea primului set, cu 4-6, 7-5, 6-2, iar Konta a trecut, spre deliciul publicului britanic, de Petra Kvitova. De două ori campioană la Wimbledon, cehoaica a câștigat primul set, dar le-a cedat pe următoarele două, 4-6, 6-2, 6-4.

Turneul masculin continuă cu cei trei mari capi de serie în prim-plan. Novak Djokovic, Roger Federer și Rafael Nadal au trecut fără emoții de adversarii lor din turul patru. Sârbul l-a învins pe remarcabilul Ugo Humbert cu 6-3, 6-2, 6-3 și va juca cu David Goffin – învingător în fața lui Fernando Verdasco, 7-6, 2-6, 6-3, 6-4 – în sferturile de finală. Pe aceeași jumătate, Guido Pella îș va înfrunta pe Roberto Bautista Agut. Pella a fost condus cu 0-2 la seturi și a avut nevoie de prelungirile decisivului în victoria din fața lui Milos Raonic, 3-6, 4-6, 6-3, 7-6, 8-6, iar Bautista Agut a trecut mai ușor, 6-4, 7-5, 6-2, de Benoit Paire.

O semifinală Federer-Nadal este la doar un tur distanță după ce elvețianul l-a învins pe Matteo Berrettini cu un 6-1, 6-2, 6-2 fulger. Primul set a fost și cel mai scurt al turneului, durând numai 17 minute. Federer va juca împotriva lui Kei Nishikori pentru un loc în semifinale, după ce japonezul a oprit seria surprinzătoare a lui Mikhail Kukushkin, 6-3, 3-6, 6-3, 6-4. Nadal l-a eliminat pe Joao Sousa cu un triplu 6-2 și îl va înfrunta în sferturi pe Sam Querrey. Americanul revenit la forma de odinioară și-a învins conaționalul Tennys Sandgren într-un meci în care trei din cele patru seturi s-au decis în tie-break, 6-4, 6-7, 7-6, 7-6.

Sferturile de finală feminine au loc marți, în timp ce meciurile de pe tabloul masculin se joacă miercuri.

***

Eurosport 1 și Eurosport 2 transmit turneul de Mare Șlem de la Wimbledon. Pe Eurosport Player se poate urmări orice meci de pe orice teren pe tot parcursul turneului, între 1 și 14 iulie.