În precedentele 7 întâlniri, canadianul reușise o singură victorie împotriva numărului 1 mondial.

Novaj Djokovic, spre al 6-lea trofeu la Wimbledon

Primul set a fost unul cu probleme pentru sârb, care după ce și-a câștigat primul serviciu a fost condus în permanență până la 5-3. Acela a fost momentul când Djokovic, aflat în situația de a pierde primul set, s-a mobilizat și a dus meciul în tie-break, unde s-a impus cu 7-3.
Wimbledon
"Rafa nu se va preda în fața lui Djokovic!" Toni Nadal a anunțat când se va ști cine e "The GOAT"
14/07/2021 LA 10:57
În setul 2, Djokovic și Shapovalov au mers cap la cap până la 5-5, atunci când sârbul a reușit un break, după care a închis actul secund pe propriul serviciu.
Ultimul set a fost la fel de disputat, Novak Djokovic neavând deloc o misiune ușoară, atât împotriva canadianului, cât și a publicului din tribune.
Shapovalov a reușit să mențină echilibrul până la 5-5, atunci când Djokovic a reușit break-ul și a servit pentru meci. Numărul 1 mondial a închis partida cu un game câștigat la 0 și merge într-o nouă finală la Wimbledon.
Novac Djokovic va juca duminică împotriva italianului Matteo Berrettini. Pentru sârb va fi ocazia de a câștiga Grand Slam-ul cu numărul 20 și al 6-lea trofeu la Wimbledon, după cele câștigate în 2011, 2014, 2015, 2018, 2019.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Wimbledon
Berrettini, după finala de la Wimbledon: "Djokovic era singurul jucător care putea să mă bată"
14/07/2021 LA 08:00