De unde să începem? Când Mihaela Buzărnescu a ridicat în sfârșit mâinile în aer în semn de victorie, a făcut-o la capătul unei prime zile impresionante la Wimbledon. Românca a semnat a treia calificare a jucătoarelor noastre în turul secund pe tabloul feminin, învingând-o pe Aryna Sabalenka după pierderea primului set în tie-break, 6-7, 6-1, 6-4. Buzărnescu se află în premieră pe tabloul principal de la Wimbledon după un an absolut remarcabil în care a urcat pe locul 28 mondial, fiind cap de serie.
Adversară în turul secund îi va fi Katie Swan. Britanica va juca al doilea ei meci la rând în fața unei românce după ce luni a învins-o pe Irina-Camelia Begu în două seturi, 6-2, 6-2. Begu nu a avut răspuns după ce Swan a reușit primul break al meciului la 2-1 în primul set, cedând apoi încă de trei ori propriul serviciu fără să aibă măcar o șansă de a reveni în joc.
Meciul lui Begu a fost extrem de scurt în comparație cu cel prin care a trecut tânăra Elena-Gabriela Ruse. Venită după trei meciuri câștigate în calificări și prezentă în premieră pe tabloul principal al unui Slam, tânăra de 20 de ani a avut-o drept adversară pe fosta finalistă Agnieszka Radwanska – un duel ce părea cel puțin dezechilibrat. Ruse a impresionat însă. A câștigat setul secund, ducând meciul în decisiv după pierderea primului set. Acolo, un game-maraton la 4-5 i-a oferit româncei șase oportunități de a închide meciul, dar toate au fost ratate. Experiența Radwanskăi a învins, în final, poloneza făcând break imediat apoi și câștigând cu scorul de 6-3, 4-6, 7-5. Ruse rămâne însă cu o primă experiență remarcabilă la un turneu de acest calibru și este una din jucătoarele de urmărit în viitor.
Australian Open
Rezumatul meciului Collins - Cornet din sferturile de finală de la Australian Open 2022
În prima parte a zilei au mai jucat alte două românce, iar ambele s-au impus în fața unor adversare cotate cu prima șansă. Mai întâi, Sorana Cîrstea a reușit prima surpriză de proporții a turneului, învingând-o pe semifinalista din 2017, Magdalena Rybarikova, 7-5, 6-3. A fost o victorie care-i dă încredere româncei, fiind prima reușită pe iarbă în acest sezon. În turul secund Cîrstea va avea în față o adversară mai accesibilă pe hârtie în persoana Evgeniyei Rodina. Românca a anunțat într-un interviu la finalul meciului că lucrează împreună cu Kim Clijsters de o săptămână, fiind încântată de colaborarea cu campioana belgiană.
Nu în ultimul rând, Alexandra Dulgheru a reușit de asemenea o performanță remarcabilă, trecând în trei seturi de Kristyna Pliskova, 6-4, 1-6, 6-2. Românca s-a calificat pentru prima oară din 2011 încoace în turul secund la Wimbledon, având ultimul cuvânt în fața unei jucătoare care este o specialistă pe iarbă la capătul unui meci în care după un prim set echilibrat câștigat, l-a cedat ușor pe al doilea. Venită la rândul său din calificări, Dulgheru va juca cu Venus Williams în turul secund – un meci și mai greu având în vedere experiența și valoarea adversarei sale.
În vârstă de 38 de ani, Williams se află pentru a 21-a oară pe tabloul principal la Wimbledon, având în palmares cinci titluri și patru finale pierdute, ultima chiar anul trecut. Americanca a fost doar una dintre favoritele care s-au impus luni. Atât ea, cât și Karolina Pliskova au avut nevoie de trei seturi în meciul lor de debut, în timp ce alți capi de serie ce au acces în turul secund au fost Madison Keys, Caroline Wozniacki, Kiki Bertens, Serena Williams, Barbora Strycova și Julia Goerges. Wozniacki a impresionat în fața Varvarei Lepchenko, câștigând un set la zero și un altul la trei, iar Goerges și Strycova au trecut de adversare dificile: Monica Puig, respectiv Svetlana Kuznetsova. Sora mai mică a familiei Williams a revenit cu succes pe teren, câștigând în două seturi în fața olandezei Arantxa Rus.
Surprizele nu au întârziat să apară pe tabloul feminin. Nu mai puțin de cinci capi de serie au ieșit din turneu luni, în frunte cu finalista de la Roland Garros, Sloane Stephens, și cu Elina Svitolina. Americanca a fost eliminată pentru a doua oară la rând în primul tur la Wimbledon, de data asta de către Donna Vekic în două seturi, în timp ce Svitolina a fost de nerecunoscut în setul decisiv pierdut categoric în fața Tatianei Maria. Shuai Zhang a cedat în trei seturi cu Andrea Petkovic, Anastasija Sevastova similar în fața Camilei Giorgi, iar Coco Vandeweghe a fost învinsă în cel mai strâns meci al zilei, 6-8 în decisiv, de către Katerina Siniakova.
Pe tabloul masculin am avut parte de surprize mai puține decât în turneul feminin, capii de serie importanți trecând fără mari probleme de adversari mai slab cotați. Roger Federer – îmbrăcat de un sponsor nou – s-a impus în trei seturi scurte în fața lui Dusan Lajovic, Marin Cilic l-a învins similar pe Yoshihito Nishioka, iar Kevin Anderson a trecut de Norbert Gombos. Federer a scăpat pe partea sa de tablou de Borna Coric. Croatul a fost învins într-un meci al tinerilor de către Daniil Medvedev în trei seturi, rusul reușind una din marile surprize ale zilei.
O alta l-a avut în prim-plan pe Stan Wawrinka, elvețianul arătând semne bune de revenire și câștigând în patru seturi în fața lui Grigor Dimitrov. Leonardo Mayer și Filip Krajinovic au fost alți capi de serie ce au părăsit competiția, în timp ce Richard Gasquet a fost învins în trei seturi strânse de Gael Monfils într-un duel 100% francez. De partea cealaltă, am văzut victorii pentru capi de serie precum Adrian Mannarino, Stefanos Tsitsipas, Milos Raonic, Sam Querrey, Philipp Kohlschreiber și Lucas Pouille.
Cinci meciuri de cinci seturi au încântat publicul londonez, unul dintre ele avându-l în prim-plan pe moldoveanul Radu Albot, al cărui meci cu Pablo Carreno-Busta a fost întrerupt la 3-1 în setul decisiv pentru Albot, urmând să continue astăzi.
***
Restul românilor prezenți pe tablourile de simplu intră în concurs astăzi la Wimbledon, Eurosport 1 transmițând toate meciurile lor în direct. Ana Bogdan o are în față pe Lara Arruabarrena, după care singurul reprezentant al României din turneul masculin, Marius Copil, îl înfruntă pe Robin Haase. Monica Niculescu este mai apoi în acțiune cu Naomi Osaka într-un meci ce se anunță foarte interesant, în timp ce altă japoneză, Kurumi Nara, este adversara Simonei Halep, cele două meciuri putând să se suprapună.
Pe Eurosport 2 își fac intrarea pe scenă Rafael Nadal, Juan Martin Del Potro, Novak Djokovic, dar și campioana din 2017, Garbine Muguruza, și Maria Sharapova.
Pe Eurosport Player pot fi urmărite toate meciurile de pe toate terenurile de la Wimbledon. Vă recomandăm: Feliciano Lopez v Federico Delbonis, Francis Tiafoe v Fernando Verdasco, Nick Kyrgios v Denis Istomin, Dominic Thiem v Marcos Baghdatis, Gilles Simon v Nikolaz Basilashvilli, David Ferrer v Karen Khachanov, Pierre-Hugues Herbert v Mischa Zverev, Jeremy Chardy v Denis Shapovalov, dar și Su-Wei Hsieh v Anastasia Pavlyuchenkova, Alize Cornet v Dominika Cibulkova, Shuai Peng v Samantha Stosur, Denisa Allertova v Anett Kontaveit, Belinda Bencic v Carolina Garcia.
***
Seria de articole dedicate turneului de la Wimbledon este susținută de Stella Artois.
Iga Swiatek, îngenuncheată la propriu de Kaia Kanepi la Australian Open! Estona, meci uriaș
Kyrgios a crezut că va fi descalificat ca Djokovic, după ce a lovit un copil cu o minge de tenis