Simona Halep a revenit pe teren cu succes, reușind să câștige partida sa în fața japonezei Kurumi Nara. După ce a făcut break în chiar primul game, românca s-a văzut egalată la 2 înainte de a câștiga ultimele patru game-uri ale primului set. Cu un break reușit din nou în primul game al actului secund, Halep a dominat în continuare meciul. A salvat două mingi de re-break la 2-1, după care și-a făcut serviciul pentru a se impune în final, 6-2, 6-4. În turul secund, Halep o va întâlni pe chinezoaica Saisai Zheng.
Ceilalți români prezenți pe tablourile de simplu au fost învinși marți la Wimbledon. Ana Bogdan a avut meciul cel mai strâns, ducând partida în setul decisiv după pierderea primului set în fața Larei Arruabarrena. Bogdan a avut ocazia să servească pentru calificarea în turul doi la scorul de 5-4, însă nu a reușit să profite de oportunitate. Meciul a intrat în „prelungiri”, unde românca a încheiat învinsă, scor final 6-1, 3-6, 8-6.
Tot pe tabloul feminin a avut loc și partida dintre Monica Niculescu și Naomi Osaka. Japoneza s-a dovedit a fi prea puternică pentru româncă. După ce break-ul inițial al Osakăi a fost imediat contrabalansat de un re-break al lui Niculescu, setul întâi a fost decis de un break făcut de japoneză la scorul de 5-4. După lovitura de grație, Osaka s-a distanțat rapid și în setul secund. A ratat patru mingi de meci la 5-0 pe serviciul lui Niculescu, însă a reușit să se impună un game mai târziu la a șasea oportunitate, 6-4, 6-1.
Australian Open
Australian Open 2022 Live Blog | Ashleigh Barty vs Danielle Collins se anunță o finală pasionantă
Singurul reprezentant român de pe tabloul masculin de simplu a părăsit la rândul său competiția. Marius Copil a fost învins de Robin Haase la capătul unui meci strâns, în care momentele cheie au fost jucate mai bine de către olandez. A fost nevoie de patru seturi pentru a stabili un câștigător, Haase având câștig de cauză în ambele tie-break-uri ale meciului, în setul întâi și setul patru. Copil ar fi putut duce meciul în setul decisiv, făcând primul break în setul patru, însă Haase a revenit în joc la 3-3, câștigând în final 7-6, 7-5, 4-6, 7-6.
Marii favoriți care au jucat marți în turneul masculin nu au avut probleme în a se califica în turul secund. Rafael Nadal l-a învins fără drept de apel pe Dudi Sela în trei seturi, iar similar Alexander Zverev a trecut fără mari eforturi de James Duckworth. Juan Martin Del Potroli s-a alăturat după o victorie în fața lui Peter Gojowczyk, iar Novak Djokovic a cedat numai șase game-uri în partida cu Tennys Sandgren.
Pe de altă parte, cel puțin doi capi de serie importanți au părăsit turneul. Dominic Thiem s-a retras din meciul său cu Marcos Baghdatis, cipriotul conducând cu 2-0 la seturi și cu 2-0 în setul trei când austriacul s-a retras acuzând o accidentare. În același timp, David Goffin a fost eliminat surprinzător în trei seturi de Matthew Ebden. O altă victorie de menționat este cea a lui Radu Albot, care s-a impus cu 6-1 în setul decisiv al meciului rămas restant, de luni, cu Pablo Carreno-Busta.
Alți capi de serie calificați în turul secund sunt Damir Dzumhur, Kei Nishikori, Kyle Edmund, Nick Kyrgios, Diego Schwartzman, Fabio Foginini și Denis Shapovalov, în timp ce Marco Cecchinato a fost eliminat de către tânărul Alex De Minaur. Fernando Verdasco a pierdut duelul cu Francis Tiafoe, la fel cum Jack Sock a fost eliminat de Matteo Berrettini în singurul meci de cinci seturi al zilei.
Surprizele mari au continuat să apară și în tabloul feminin. După ce Elina Svitolina a părăsit luni competiția, marți a fost rândul Petrei Kvitova și al Mariei Sharapova. Kvitova, cotată de mulți cu prima șansă la câștigarea turneului, a fost eiminată în trei seturi de Aliaksandra Sasnovich, pierzând decisivul cu un neverosimil 6-0. Tot în trei seturi a fost eliminată și Sharapova, conaționala Vitalia Diatchenko fiind câștigătoarea duelului rusesc la finalul unui meci extrem de strâns, cu două tie-break-uri și un 6-4 în decisiv.
Victoria lui Halep este îmbucurătoare în acest context în care unele dintre rivalele ei cele mai importante au părăsit deja competiția. Este și cazul capului de serie numărul 6, Caroline Garcia, care a cedat în două seturi în fața Belindei Bencic. Pe de altă parte, campioana de anul trecut, Garbine Muguruza, a trecut în două seturi de britanica Naomi Broady, iar Johanna Konta a început cu o victorie muncită în fața Nataliei Vikhlyantseva.
Ashleigh Barty, Daria Gavrilova, Anett Kontaveit, Angelique Kerber, Elise Mertens, Carla Suarez-Navarro, Jelena Ostapenko și Daria Kasatkina s-au calificat la rândul lor, dintre capii de serie ai competiției, în timp ce Anastasia Pavlyuchenkova a cedat în setul decisiv în fața lui Su-Wei Hsieh. Yulia Putintseva și Magda Linette au semnat cel mai disputat meci al zilei, rusoaica reușind să câștige cu 10-8 în setul decisiv.
***
Miercuri încep meciurile din turul secund, iar trei românce joacă în prima parte a zilei. Eurosport 1 va transmite secvențe din meciurile Mihaelei Buzărnescu și Soranei Cîrstea la ora 13:30, ca apoi să transmită partida Alexandrei Dulgheru cu Venus Williams.
Serena Williams și Roger Federer sunt în acțiune pe Eurosport 2, care transmite toate cele trei meciuri programate pe terenul central de la Wimbledon, în frunte cu probabil duelul zilei: Karolina PliskovaVictoria Azarenka.
Pe Eurosport Player se pot urmări toate meciurile de pe toate terenurile de la Wimbledon. Pentru astăzi, vă recomandăm: Andrea Petkovic v Yanina Wickmayer, Agnieszka Radwanska v Lucie Safarova, Lesia Tsurenko v Barbora Strycova, Tatiana Maria v Kristina Mladenovic, dar și Aljaz Bedene v Radu Albot, Guillermo Garcia-Lopez v Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas v Jared Donaldson, Andreas Seppi v Kevin Anderson și Philipp Kohlschreiber v Gilles Muller.
***
Seria de articole dedicate turneului de la Wimbledon este susținută de Stella Artois.
Asleigh Barty, micuța "bestie" care domină tenisul mondial de 112 săptămâni!
Tsitsipas a comentat acuzațiile lui Medvedev după semifinala de la Australian Open: "Nu e matur"