Revanșa a fost luată. După ce Katie Swan o învinsese pe Irina-Camelia Begu în primul tur la Wimbledon, Mihaela Buzărnescu a eliminat-o pe britanică în două seturi clare. Românca este astfel calificată în turul al treilea la prima ei prezență pe tabloul principal de la turneul londonez. Victoria ei a fost una simplă. Trei break-uri i-au adus primul set fără să piardă vreun game, după care două break-uri la rând în setul secund au înclinat balanța în favoarea ei deși Swan reușise la rândul său un break în primul game al actului secund. După succesul cu 6-0, 6-3, Buzărnescu o va întâlni pe Karolina Pliskova în următoarea rundă – un meci extrem de dificil, dar nu imposibil pentru româncă.
Sorana Cîrstea a ratat calificarea în turul trei, după ce a cedat în trei seturi în fața rusoaicei Evgeniya Rodina. Deși a pierdut primul set la 1, aceasta a revenit și a învins-o pe reprezentanta României cu 1-6, 6-3, 6-3. Cîrstea a avut șansa de a reintra în luptă, având două mingi de break la 2-4 în setul decisiv, însă nu a reușit să le concretizeze, ratând oportunitatea de a-și egala cea mai bună performanță de la Wimbledon.
Similar, Alexandra Dulgheru a ratat calificarea la rândul ei. Dulgheru a câștigat surprinzător primul set în fața lui Venus Williams, însă nu a avut puterea să reziste la același nivel și-n continuarea meciului. Finalista de anul trecut și de cinci ori câștigătoarea de la Wimbledon, Williams, a încheiat învingătoare cu scorul de 4-6, 6-0, 6-1.
Australian Open
Australian Open 2022 | Top 5 lovituri din prima zi de la Melbourne
Spre deosebire de zilele trecute, o singură mare surpriză a avut loc pe tabloul feminin, însă ea a fost una semnificativă. Numărul 2 mondial Caroline Wozniacki a părăsit competiția după un meci spectaculos, fiind eliminată de Ekaterina Makarova în trei seturi. Decisivul a fost în special entuziasmant, rusoaica ratând patru mingi de meci la 5-3 pe propriul serviciu, fiind egalată la 5, dar apoi impunându-se cu 7-5. Agnieszka Radwanska a fost o altă jucătoare cotată drept cap de serie eliminată, însă adversara ei fiind la fel de valoroasa Lucie Safarova, nu a fost vorba despre o adevărată surpriză.
Restul capilor de serie din turneul feminin s-au calificat în turul trei. Madison Keys a trecut de Luksika Kumkhum, Kiki Bertens a învins-o pe Anna Blinkova, Julia Goerges a avut nevoie de set decisiv cu Vera Lapko, iar Serena Williams și-a continuat revenirea cu o victorie facilă în fața Viktoriyei Tomova. Într-unul dintre cele mai așteptate meciuri ale zilei, Karolina Pliskova a învins-o pe Victoria Azarenka în două seturi identice, 6-3. Alte victorii le-au aparținut Donnei Vekic, Yaninei Wickmayer, Camilei Giorgi și Kristinei Mladenovic.
Nu mai puțin de șase meciuri au fost întrerupte miercuri pe tabloul masculin, urmând să se termine astăzi. Între cele care s-au finalizat, Roger Federer a trecut în trei seturi scurte de Lukas Lacko, calificându-se în turul al treilea. Dintre capii de serie, alături de el au acces și Adrian Mannarino, Sam Querrey și Milos Raonic, în timp ce Lucas Pouille a fost învins de Dennis Novak într-una dintre surprizele zilei.
O altă surpriză a fost cauzată de moldoveanul Radu Albot. După un meci de cinci seturi în turul întâi, Albot a avut nevoie de tot atâtea pentru a-l învinge pe slovenul Aljaz Bedene, calificându-se remarcabil în turul al treilea la Wimbledon pentru prima dată în carieră. Scorul a fost 6-2, 4-6, 7-6, 5-7, 6-3, meciul durând mai bine de patru ore.
Alte două meciuri-maraton au dar programul peste cap: Mackenzie McDonald l-a învins pe Nicolas Jarry cu 11-9 în decisiv, în timp ce Ivo Karlovic a cedat cu 11-13 în setul cinci în fața lui Jan-Lennard Struff. Printre partidele amânate se regăsește Marin Cilic, care mai are nevoie de un set câștigat pentru a-l învinge pe Guido Pella. John Isner și Ruben Bemelmans sunt prinși într-o luptă crâncenă în setul decisiv, iar Stan Wawrinka este condus de Thomas Fabbiano cu 2-0 la seturi.
Gael Monfils și Daniil Medvedev au obținut calificarea în turul al treilea, în timp ce alte meciuri extrem de interesante au rămas în echilibru: Philipp KohlschreiberGilles Muller, Andreas SeppiKevin Anderson și Stefanos TsitsipasJared Donaldson.
***
Simona Halep intră din nou pe teren astăzi pe Eurosport 1 SD, jucând cu Saisai Zheng după încheierea partidei lui Marin Cilic cu Guido Pella. Româncele pot fi urmărite și la dublu, perechea Irina-Camelia Begu / Mihaela Buzărnescu debutând într-un Mare Șlem după finala jucată la Eastbourne săptămâna trecută.
Angelique Kerber și Garbine Muguruza sunt așteptate să se califice pe Eurosport 1 SD, în timp ce un meci spectaculos de pe tabloul feminin se anunță a fi cel dintre Ashleigh Barty și Eugenie Bouchard, transmis pe Eurosport 2 în debutul zilei. Rafael Nadal, Novak Djokovic și Alexander Zverev mai sunt programați pe același post.
Pe Eurosport Player se pot urmări toate meciurile de la Wimbledon. Pentru astăzi, vă recomandăm: Alex De Minaur v Pierre-Hugues Herbert, Julien Benneteau v Francis Tiafoe, Marcos Baghdatis v Karen Khachanov, Damir Dzumhur v Ernests Gulbis, Juan-Martin Del Potro v Feliciano Lopez, Bernard Tomic v Kei Nishikori, Simone Bolelli v Fabio Fognini, Diego Schwartzman v Jiri Vesely, Benoit Paire v Denis Shapovalov, dar și meciurile neîncheiate de ieri; pe tabloul feminin Lesia Tsurenko v Barbora Strycova, Daria Gavrilova v Samantha Stosur, Alison Riske v Belinda Bencic, Yulia Putintseva v Daria Kasatkina, Johanna Konta v Dominika Cibulkova și Jelena Ostapenko v Kirsten Flipkens.
***
Seria de articole dedicate turneului de la Wimbledon este susținută de Stella Artois.
Mats Wilander: "Nadal nu se mai teme de nimeni, acum că Djokovic nu mai e la Australian Open"