La finalul unei săptămâni plină de surprize, Simona Halep a fost ultima jucătoare de marcă eliminată din turneul de la Wimbledon. Taiwaneza Su-Wei Hsieh a reușit să o învingă pe româncă la capătul unui meci strâns. Jocul nonconformist al asiaticei i-a pus probleme lui Halep încă din start, însă ea a reușit să-și adjudece un prim set care a început cu cinci break-uri la rând. Halep a avut probleme în debutul setului secund, însă a reușit să revină și să conducă la scorul de 4-3, dar trei game-uri la rând câștigate de Hsieh i-au oferit șansa de a se duela cu numărul 1 mondial în decisiv. Halep a fost jucătoarea mai puternică în prima parte a setului, conducând cu 5-2 și părând să aibă meciul în mână. Românca a avut o minge de meci la 5-4, însă finalul i-a aparținut lui Hsieh, care a revenit de la 40-15 pentru a face break-ul decisiv și a se impune în final, 3-6, 6-4, 7-5.
Eliminarea lui Halep este cea mai recentă dintr-o serie de surprize de pe tabloul feminin. Optimile de finală vor începe luni cu doar șapte jucătoare cap de serierămase în competiție. Alte șase astfel de sportive au fost eliminate sâmbătă. Alison Van Uytvanck și-a continuat parcursul remarcabil cu o victorie în două seturi în fața lui Anett Kontaveit, iar Daria Kasatkina a învins-o pe Ashleigh Barty într-unul dintre cele mai așteptate partide ale zilei.
O altă jucătoare care a impresionat a fost Jelena Ostapenko, letona cedând numai patru game-uri în fața Vitaliei Diatchenko. Belinda Bencic a eliminat-o pe Carla Suarez-Navarro, iar Dominika Cibulkova a învins-o pe Elise Mertens, ambele în două seturi. Tot în două seturi au înregistrat victorii Aliaksandra Sasnovich și Angelique Kerber, învinse fiind Daria Gavrilova, respectiv Naomi Osaka.
Simona Halep, lovitură marcă înregistrată la Australian Open! Alize Cornet, simplă spectatoare
Rezultatele imprevizibile au avut loc și pe tabloul masculin, acolo unde Ernests Gulbis a cauzat cea mai mare surpriză a zilei, eliminându-l pe Alexander Zverev în cinci seturi. Letonul a câștigat ultimele două seturi cedând doar trei game-uri, servindu-i cu 6-0 sec tânărului german în decisiv. Fabio Fognini a fost și el eliminat, cehul Jiri Vesely câștigând în patru seturi.
Rafael Nadal nu a avut astfel de probleme, trecând de Alex De Minaur în trei seturi rapide, iar Novak Djokovic a câștigat un meci important după ce pierduse primul set cu britanicul Kyle Edmund. În cealaltă partidă jucată între doi capi de serie, Kei Nishikori l-a eliminat pe Nick Kyrgios în trei seturi. Milos Raonic l-a învins pe Denis Novak, iar Gilles Simon a trecut de Matthew Ebden, în timp ce Juan-Martin Del Potro nu a avut probleme decât în setul doi, câștigat la tie-break, cu Benoit Paire. Nu în ultimul rând, Karen Khachanov a ieșit învingător din duelul cu Francis Tiafoe, 6-1 în decisiv.
***
Wimbledon face o pauză astăzi, tradiționala zi de pauză de duminică dând șansa celor rămași în competiție să-și tragă sufletul. Pe Eurosport ne revedem cu Wimbledon-ul luni.
***
Seria de articole dedicate turneului de la Wimbledon este susținută de Stella Artois.
Australian Open
Australian Open 2022 | Rezumatul meciului dintre Daniele Collins și Elise Mertens
Simona Halep, defensivă excelentă în meciul cu Alize Cornet din optimile Australian Open 2022