Liderul WTA Ashleigh Barty s-a calificat în turul 3 la Wimbledon 2021. Australianca a învins-o pe Anna Blinkova în două seturi, scor 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 32 de minute.
În primul tur al competiției de la Wimbledon 2021, Barty a învins-o pe Carla Suarez Navarro, care a avut o evoluție surprinzătoare, reușind să-i ia un set la ultimul meci al carierei. Partida s-a încheiat după o oră și 46 de minute, cu scorul de 6-1, 6-7 (1), 6-1.

Ce a spus despre Halep

Topul câștigurilor din tenis în 2021, eclipsat de Emma Răducanu! Ce loc surpriză ocupă Simona Halep
ACUM 18 ORE
La finalul meciului cu Suarez Navarro, Barty a avut câteva cuvinte și pentru campioana din 2019, Simona Halep, care s-a retras de la Wimbledon 2021 din cauza accidentării la gambă suferite în luna mai: "Din toată inima, mi-aș fi dorit ca Simo să fie aici, e o campioană, și-a câștigat dreptul de a juca prima pe acest teren."
În turul 3 de la Wimbledon 2021, Ashleigh Barty va da peste Katerina Siniakova, care a eliminat-o astăzi pe Coco Vandeweghe, scor 6-4, 2-6, 2-6.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet. Turneul este transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player.
Mesaj emoționant al lui Darren Cahill după despărțirea de Simona Halep! Ce a postat antrenorul