Daniil Medvedev, numărul 2 ATP, s-a calificat în turul 3 la Wimbledon 2021 după ce a trecut cu 4-6, 1-6, 2-6, de Carlos Alcaraz, numărul 75 ATP, într-o oră și 37 de minute.
În primul tur, rusul l-a eliminat din al treilea Grand Slam al anului pe Jan-Lennard Struff, după două ore și 35 de minute de joc, scor 4-6, 1-6, 6-4, 6-7 (3).

Motivat înainte de Wimbledon

Australian Open
Lecţia gratuită predată de marele Nadal lui Shapovalov. Cum a răspuns la atacurile canadianului
ACUM 6 ORE
Rusul în vârstă de 25 de ani a venit la Londra după ce luna trecută a reușit să câștige turneul de la Mallorca după o finală în care l-a învins pe americanul Sam Querrey, scor 6-4, 6-3, în doar 63 de minute.
"Întotdeauna e bine să câștigi un titlu înainte de un Grand Slam. Mă simt la 100% din punct de vedere fizic. Era foarte important pentru încrederea mea să văd cum trebuie să joc pe iarbă și ce trebuie să fac. Finala a fost cel mai bun meci al meu acolo și vin foarte încrezător la Londra", a spus Medvedev, citat de atpworldtour.com.
Daniil Medvedev îl va înfrunta în turul 3 la Wimbledon 2021 pe învingătorului duelului dintre Marin Cilic și Benjamin Bonzi, care se duelează astăzi, de la ora 19:00.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet. Turneul este transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player.
Shapovalov, dezlănţuit la adresa lui Nadal şi a arbitrilor: "100% se întâmplă aşa!"
ACUM 8 ORE
Nadal, după ce a salvat incredibil un meci ce părea pierdut: "Nu ştiu cum am făcut, am fost distrus"