Marton Fucsovics a reușit o victorie memorabilă în optimile Wimbledon 2021. Sportivul, care ocupă locul 48 ATP, s-a impus în 5 seturi în fața lui Andrey Rublev, scor 6-3, 4-6, 4-6, 6-0, 6-3.
Maghiarul a câștigat primul set, dar le-a pierdut pe următoarele două, revenind în setul 4, pe care l-a câștigat fără nicio emoție la 0. În setul decisiv, Fucsovics a ajuns la un total de 9 game-uri câștigate consecutiv și a obținut victoria.
Sportivul în vârstă de 29 de ani a ajuns astfel în premieră în faza sferturilor de finală la un turneu major.
"E nedrept ca el să fie mereu tipul cel rău!" Becker, despre modul în care Djokovic este tratat
IERI LA 09:16
Fucsovics i-a mai eliminat până acum de la Wimbledon 2021 pe Jannik Sinner, Jiri Vesely și Diego Schwartzman, iar în sferturile de finală se va duela cu Novak Djokovic, care a trecut în 3 seturi, scor 6-2, 6-4, 6-2, de Cristian Garin.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Wilander surprinde! Cum vrea să se încheie cursa pentru supremație între Federer, Nadal și Djokovic
16/09/2021 LA 12:36